Zwolnienie z pracy w Niemczech – jakie prawa ma pracownik?

Z pewnością większość osób pracujących poza granicami swojej ojczyzny zastanawiała się kiedyś, co zrobi jeżeli zostanie zwolniona z pracy. 

Zwolnienie z pracy to temat szczególnie aktualny w dobie pandemii, kiedy wiele stanowisk pracy wisi na włosku. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Właśnie dlatego dziś piszemy o prawach jakie przysługują pracownikom w Niemczech. Nawet jeżeli uważasz, że Twoja posada nie jest zagrożona zwolnieniem, to warto dowiedzieć się czegoś o swoich prawach. 

Kiedy pracodawca może Cię zwolnić? Czy przysługuje Ci okres wypowiedzenia? Okres próbny, a zwolnienie… Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego wpisu 👇

Zwolnienie z pracy w Niemczech 

W Niemczech pracodawca nie może zwolnić pracownika bez przedstawienia powodów zwolnienia. Powody zwolnienia mogą dotyczyć sytuacji w firmie, czy przewinień pracownika, ale nigdy pracodawca nie może sobie pozwolić na zwolnienie pracownika bez jasno określonego powodu. Wyjątek stanowi okres próbny, kiedy to pracodawca może nie podawać powodu zwalniając pracownika. Na szczęście jednak zwykła życzliwość sprawia, że takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Należy także wspomnieć, że niewielkie przewinienia ze strony pracownika w pierwszej kolejności podlegają upomnieniu (Abmahnung). Dopiero jeżeli upomnienie nie zdaje egzaminu, pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi. Kündigungsschutz to szczególna ochrona przed zwolnieniem i to właśnie te przepisy regulują zasady zwolnienia pracowników. 

Kündigungsfrist, czyli okres wypowiedzenia w Niemczech 

Co ciekawe, w Niemczech pracownik może zostać zwolniony jedynie na koniec miesiąca. W Polsce wyglada to nieco inaczej. Na początku należy zaznaczyć, że często pracodawcy sami ustalają swoje reguły zwolnień, jednak z reguły okres wypowiedzenia w Niemczech wyglada następująco: 

  • okres próbny – 2 tygodnie wypowiedzenia 
  • do 2 roku pracy – 28 dni wypowiedzenia
  • 2 lata pracy – pełen miesiąc wypowiedzenia 
  • 5 lat pracy – 2 miesiące wypowiedzenia
  • 8 lat pracy – 3 miesiące wypowiedzenia

Uwaga! Okres wypowiedzenia w Niemczech może sięgnąć nawet 7 miesięcy, jeżeli osoba pracowała w firmie 20 lat! 

Dokumenty 

Jeżeli zostaniesz zwolniony z pracy na terenie Niemiec, to masz możliwość zgłoszenia się po zasiłek dla bezrobotnych w ciągu trzech dni! 

Pamiętaj, aby dotychczasowy pracodawca wystawił Ci świadectwo będący. Będzie ono pomocne przy szukaniu nowego zatrudnienia!

Zastanów się także, czy zwolnienie zmusi Cię do powrotu do ojczyzny. Jeżeli nie chcesz tego robić, postaraj się wykorzystać wszelkie znajomości w Niemczech. Zdarza się tak, że kolejna, lepsza praca jest na wyciągnięcie ręki!

Z pewnością większość osób pracujących poza granicami swojej ojczyzny zastanawiała się kiedyś, co zrobi jeżeli zostanie zwolniona z pracy.  Zwolnienie z pracy to temat szczególnie aktualny w dobie pandemii, kiedy wiele stanowisk pracy wisi na włosku. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Właśnie dlatego dziś piszemy o prawach jakie przysługują pracownikom w Niemczech. Nawet jeżeli uważasz, że Twoja posada nie jest zagrożona zwolnieniem, to warto dowiedzieć się czegoś o swoich prawach.  Kiedy pracodawca może Cię zwolnić? Czy przysługuje Ci okres wypowiedzenia? Okres próbny, a zwolnienie… Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego wpisu 👇 Zwolnienie […]

Czytaj artykuł