Zundert

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się coś niezwykłego. Jest to malutkie holenderskie miasteczko położone przy granicy z Belgią. Jest to również miejsce urodzenia Vincenta van Gogha. Co jeszcze kryje się za nazwą Zundert?

W tym małym miasteczku, żyje i pracuje ponad 650 naszych rodaków. Skąd takie zainteresowanie?

Zundert to przede wszystkim jedna z najbardziej rolniczych gmin w Holandii. Słynie między innymi ze zbiorów truskawek, ze szkółek ogrodniczych i leśnych. Znajdziemy tu również pracę przy sadzonkach, przy ścinaniu kwiatów.

Jakie stawki?

Stawki zależne są od wykonywanej pracy. Przy zbiorach truskawek, holenderscy pracodawcy, oferują polskim imigrantom stawkę wysokości 8,63 euro za godzinę. To jednak nie wszystko. Jest nam również zapewnione zakwaterowanie, które gwarantują nam pracodawcy, czyli jednym słowem, nie ponosimy kosztów zakwaterowania. Miejsce zamieszkania to zazwyczaj wynajęte przez samych pracodawców hotele robotnicze czy kempingi.

Doświadczenie, znajomość języka…

Pracując na przykład przy kwiatach, pracodawcy nie wymagają od nas nawet znajomości języka holenderskiego. Nie musimy mieć również doświadczenia w tej pracy. Ważne jest jednak, abyśmy umieli wykonywać czynności związane z pracą, czyli żebyśmy umieli wykonać powierzone nam obowiązki.

Jak trafić do Zundert?

Możliwości jest jak zwykle wiele. Najłatwiej jednak dotrzeć do Zundert autobusem, bądź autem. Koszty biletów autobusowych wahają się pomiędzy 235 zł a 250 zł. Innym sposobem dojazdu jest szukanie pracy przez agencje pracy. Niektóre agencje pracy, specjalizujące się w poszukiwaniu pracy w Holandii, zapewniają również bezpośredni dojazd do miejsca pracy.

Co jeśli nie znamy holenderskiego?

Brak znajomości języka holenderskiego nie stanowi żadnej przeszkody w znalezieniu pracy. Może jednak stanowić barierę kulturową. Możemy ją jednak przezwyciężyć, dlatego że większość społeczeństwa holenderskiego poza swoim rodzimym językiem, swobodnie posługuje się również językiem angielskim oraz niemieckim. Agencje pracy oferują często kursy języka holenderskiego, korzystajmy z nich.

 

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się coś niezwykłego. Jest to malutkie holenderskie miasteczko położone przy granicy z Belgią. Jest to również miejsce urodzenia Vincenta van Gogha. Co jeszcze kryje się za nazwą Zundert? W tym małym miasteczku, żyje i pracuje ponad 650 naszych rodaków. Skąd takie zainteresowanie? Zundert to przede wszystkim jedna z najbardziej rolniczych gmin w Holandii. Słynie między innymi ze zbiorów truskawek, ze szkółek ogrodniczych i leśnych. Znajdziemy tu również pracę przy sadzonkach, przy ścinaniu kwiatów. Jakie stawki? Stawki zależne są od wykonywanej pracy. Przy zbiorach truskawek, holenderscy pracodawcy, oferują polskim imigrantom stawkę wysokości 8,63 euro za godzinę. […]

Czytaj artykuł