Zasiłki wg Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

ETS

W poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące czytelników pytania dotyczące kwestii zasiłków, natknąłem się na sytuację pracującego w Niemczech Polaka ubiegającego się o świadczenia. Okazuje się, że imigranci mają prawo pobierać zasiłek rodzinny, nawet jeśli ich dzieci mieszkają w Polsce.

Orzeczenie dotyczące prawa do poboru zasiłków rodzinnych nawet w sytuacji, kiedy dzieci pracownika nie mieszkają z nim na emigracji, tylko pozostają w Polsce, wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Przyczyną przyjęcia takiego stanowiska była wspomniana sytuacja Polaka. Cała sprawa miała swój początek w 2012 roku, kiedy to nasz rodak, pracując w kraju Unii Europejskiej zaczął ubiegać się o przyznanie świadczeń socjalnych (Kindergeld) na swojego 12-letniego syna.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł na korzyść mężczyzny, który – jak podkreślili sędziowie – ma pełne prawo by otrzymać zasiłek rodzinny, mimo, że jego dziecko z nim nie mieszka.

Tego typu sytuacja jest bardzo częstą i – choć z punktu widzenia emigrantów – ma pełne uzasadnienie, kraje przyjmujące przybywających do pracy Europejczyków nastawione są raczej negatywnie. Z różnych krajów dochodzą nas głosy zapowiadające zmiany w polityce imigracyjnej, w tym właśnie te uniemożliwiające przyznawania zasiłków na dzieci mieszkające poza granicami kraju, w którym pracuje ich rodzic. Tak ma być m.in. w Wielkiej Brytanii, jeśli o Niemcy chodzi wraz ze styczniem 2016 roku również czekają nas zmiany. Oczywiście nadal możliwe będzie otrzymanie bieżącego i zaległego Kindergeldu za każdy miesiąc legalnej pracy w Niemczech, jednak zapowiadane jest zaostrzenie procedur. O nich niebawem także na blogu.

fot. technologia.dziennik.pl

W poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące czytelników pytania dotyczące kwestii zasiłków, natknąłem się na sytuację pracującego w Niemczech Polaka ubiegającego się o świadczenia. Okazuje się, że imigranci mają prawo pobierać zasiłek rodzinny, nawet jeśli ich dzieci mieszkają w Polsce. Orzeczenie dotyczące prawa do poboru zasiłków rodzinnych nawet w sytuacji, kiedy dzieci pracownika nie mieszkają z nim na emigracji, tylko pozostają w Polsce, wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Przyczyną przyjęcia takiego stanowiska była wspomniana sytuacja Polaka. Cała sprawa miała swój początek w 2012 roku, kiedy to nasz rodak, pracując w kraju Unii Europejskiej zaczął ubiegać się o przyznanie świadczeń socjalnych (Kindergeld) na swojego […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!