Założenie firmy w Niemczech — wszystko, co musisz wiedzieć!

Planujesz założenie własnej działalności na terenie Niemiec? To poważna decyzja, ale może Ci się bardzo opłacić! Co musisz wiedzieć, aby postawić pierwsze kroki na Niemieckim rynku pracy jako osoba samozatrudniona?

Niezależnie od tego, co chcecie robić i w jakiej branży będziecie rozwijać swoje skrzydła, jedno jest pewne. Będziecie musieli dowiedzieć się jakie obowiązki Was czekają. Właśnie dlatego stworzyliśmy dla Was mały poradnik przedsiębiorcy w Niemczech!

Zgłoś działalność

Każdy, kto prowadzi działalność zarobkową na własną rękę, będzie musiał ją zgłosić w urzędzie, po to, aby legalnie rozliczać się z Finanzamt, czyli po prostu niemiecką skarbówką. Wyjątek stanowi grupa osób z tzw. wolnych zawodów.

Działalnością gospodarczą nazwiemy działania, które charakteryzują:

* działalnością samodzielną
* działalnością, za którą ponosimy odpowiedzialność
* działalnością długotrwałą
* działalność nastawiona na zyski
* działalność kształtującą gospodarkę (np. poprzez sprzedaż towarów)

Jak założyć firmę?

Przede wszystkim należy udać się do urzędu do spraw gospodarki (Gewerbeamt). Jeżeli nie wiesz, gdzie w Twojej okolicy znajduje się taki urząd, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej. W urzędzie macie możliwość samodzielnego wypełnię ja formularza. Często jednak można uzupełnić go we współpracy z urzędnikiem, który wszystkie dane wprowadzi od razu do systemu. Po wypełnieniu formularza pozostaje uregulować opłatę meldunkową w wysokości od 20 do 30 euro. Różnice w kwotach zależą od miasta, w którym składany jest wniosek. Kwota może być uregulowana zarówno w formie gotówkowej, jak i przelewem na konto podane przez urzędnika.

Uwaga! Przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej niezbędny będzie dowód osobisty oraz najczęściej meldunek. Pamiętajcie także o tym, że poszczególne zawody wymagają dyplomu mistrzowskiego, więc jeżeli Wasza działalność będzie opierać na którymś z nich, to koniecznie zabierzcie dyplom do urzędu!

Jeżeli założyliście już firmę, to urząd przesyła informację do innych instytucji tj. izba przemysłowo-handlowa czy urząd skarbowy. W trakcie wizyty w urzędzie lub po takiej wizycie otrzymacie dokument, który należy uzupełnić i odesłać. Jest to dokument od urzędu skarbowego, który po wypełnieniu będzie podstawą do stworzenia Wam numeru identyfikacji podatkowej.

Podatki

Jeżeli decyzja o założeniu firmy padła, musicie być przygotowani na to, że przedsiębiorca płaci podatki. W Niemczech przedsiębiorca będzie opłacał podatek dochodowy, podatek od działalności gospodarczej oraz podatek obrotowy. Istnieją oczywiście wyjątki, o które zawsze warto zapytać urzędnika w trakcie rozmowy.

Inne koszty

Każdy przedsiębiorca musi się liczyć także z kosztami związanymi z ubezpieczeniem zdrowotnym (prywatne lub państwowe). Poza tym należy regulować także koszty ubezpieczenia emerytalnego. Warto pamiętać o tym, że prowadzenie firmy wiąże się z wydatkami takimi jak marketing, utrzymanie miejsca pracy czy dodatkowe ubezpieczenia (np. od bezrobocia czy ochrony prawnej).

Formy prawne

W Niemczech, aby założyć własną działalność, należy zdecydować się na jej formę prawną. Wyróżniamy:

* Przedsiębiorstwo jednoosobowe (Einzelunternehmer)
* Handlowiec (Kaufmann)
* Osoby wykonujące wolne zawody (Freiberufler)
* Spółka cywilna (Gesellschaft bürgerlichen Rechts)
* Spółka jawna (Offene Handelsgesellschaft)
* Spółka partnerska (Partnerschaftsgesellschaft)
* Spółka z o.o. (Gesellschaft mit beschränkter Haftung)
* Spółka przedsiębiorców z o.o. (Unternehmergesellschaft)

Na koniec warto wspomnieć także o tym, że niektóre branże mają wymóg posiadania pozwolenia. Tylko wtedy można prowadzić działalność w ramach takiej właśnie branży. Są to:

* handel detaliczny
* przewozy towarów
* pośrednicy pracy
* przewóz osób
* rzemiosło

Więcej na temat pozwoleń dotyczących konkretnych zawodów można dowiedzieć się w najbliższym niemieckim urzędzie do spraw działalności gospodarczej.

Planujesz założenie własnej działalności na terenie Niemiec? To poważna decyzja, ale może Ci się bardzo opłacić! Co musisz wiedzieć, aby postawić pierwsze kroki na Niemieckim rynku pracy jako osoba samozatrudniona? Niezależnie od tego, co chcecie robić i w jakiej branży będziecie rozwijać swoje skrzydła, jedno jest pewne. Będziecie musieli dowiedzieć się jakie obowiązki Was czekają. Właśnie dlatego stworzyliśmy dla Was mały poradnik przedsiębiorcy w Niemczech! Zgłoś działalność Każdy, kto prowadzi działalność zarobkową na własną rękę, będzie musiał ją zgłosić w urzędzie, po to, aby legalnie rozliczać się z Finanzamt, czyli po prostu niemiecką skarbówką. Wyjątek stanowi grupa osób z tzw. […]

Czytaj artykuł