Załóż firmę w Niemczech! Jak założyć dobrze rokującą działalność gospodarcza w Niemczech?

Jak założyć firmę w Niemczech? Jakie są możliwości dofinansowania działalności? Sprawdź, co oferuje niemiecki rynek pracy nowym przedsiębiorcom.

Jeżeli chcecie założyć swoją działalność, czyli Gewerbe na terenie Niemiec, to najprawdopodobniej będziecie musieli zgłosić ten fakt w urzędzie. Dziś mówimy o tym, jak to zrobić!

Kto może założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

Odpowiedź jest krótka – praktycznie każda pełnoletnia osoba, która chce założyć działalność w Niemczech, może to zrobić. 

Kto musi zgłosić działalność gospodarczą w Niemczech? 

Zgodnie z niemiecką ustawą o podatku dochodowym, możemy uznać, że osoby spełniające jeden z poniższych warunków, muszą zgłosić działalność: 

 • wykonywanie działalności w sposób samodzielny i biorąc na siebie odpowiedzialność, 
 • wykonywanie działalności jest procesem długoterminowym, 
 • wykonywanie działalności ma na celu zarobek, 
 • wykonanie działalności jest równoznaczne z kształtowaniem gospodarki rynkowej. 

Jak założyć firmę w Niemczech?

 W celu założenia firmy w Niemczech należy udać się do urzędu do spraw gospodarki, czyli Gewerbeamt. Urzędu należy szukać pod adresem przynależnego nam urzędu miasta. Zwykle znajdują się one w jednym budynku. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie formularza, jednak nie zostajecie z tym sami. Macie możliwość wypełnienia dokumentu wraz z urzędnikiem, który wszystkie szczegóły wpisuje w system. Następnym krokiem w urzędzie będzie uiszczenie opłaty, która wynosi od 20 do 30 euro. 

Dokumenty niezbędne do założenia firmy w Niemczech

 • Kopia dowodu lub paszportu 
 • Adres siedziby + ewentualna umowa najmu lokalu 
 • Potwierdzenie zameldowania 
 • Pełnomocnictwo, które upoważnia do założenia działalności

Są także zawody, które wymagają większej ilości dokumentów tj. Zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o zapleczu finansowym, zaświadczenie o uprawnieniach do wykonywania danego zawodu itp. 

Założenie firmy w Niemczech – opłaty

Jakie koszty musi opłacić niemiecki przedsiębiorca? Oczywiście podatek dochodowy. To jednak nie wszystko…poza tym w Niemczech funkcjonuje także podatek od działalności gospodarczej i  podatek obrotowy. 

Założenie firmy w Niemczech – dofinansowanie

Dofinansowanie na firmę, to bardzo popularna forma wsparcia nowych przedsiębiorstw w Niemczech. Takiego dodatku finansowego może udzielić, u naszych zachodnich sąsiadów, gmina lub powiat, a poza tym funkcjonują programy wewnętrzne, jak i europejskie. Również urząd pracy, czyli niemiecki Agentur für Arbeit może być miejscem, do którego warto się zgłosić przed założeniem własnej działalności. 

Możliwości dofinansowania firmy w Niemczech: 

 • kredyt (o niskim oprocentowaniu), który ma być przeznaczony na inwestycje
 • środki przeznaczone w celu wzmocnienia kapitału wstępnego
 • środki przeznaczone na poradnictwo
 • dotacja na konkretne potrzeby firmy 
 • wyznaczone kwoty dla osób bezrobotnych 

Jak założyć firmę w Niemczech? Jakie są możliwości dofinansowania działalności? Sprawdź, co oferuje niemiecki rynek pracy nowym przedsiębiorcom. Jeżeli chcecie założyć swoją działalność, czyli Gewerbe na terenie Niemiec, to najprawdopodobniej będziecie musieli zgłosić ten fakt w urzędzie. Dziś mówimy o tym, jak to zrobić! Kto może założyć działalność gospodarczą w Niemczech? Odpowiedź jest krótka – praktycznie każda pełnoletnia osoba, która chce założyć działalność w Niemczech, może to zrobić.  Kto musi zgłosić działalność gospodarczą w Niemczech?  Zgodnie z niemiecką ustawą o podatku dochodowym, możemy uznać, że osoby spełniające jeden z poniższych warunków, muszą zgłosić działalność:  wykonywanie działalności w sposób samodzielny i […]

Czytaj artykuł