Z roku na rok coraz więcej chętnych do pracy w Austrii

Według badań własnych Europejskiego Centrum Podatkowego (na przestrzeni pięciu lat zankietowano prawie 14 tysięcy osób planujących wyjechać do pracy za granicę), z roku na rok rośnie zainteresowanie emigracją zarobkową do kraju nad Dunajem. Od 2010 roku do roku ubiegłego „skoczyło” ono z niecałych czterech procent do niemal szesnastu.

wykres austria

Przypomnijmy że Austria, podobnie jak Szwajcaria i Niemcy, otworzyła rynek pracy dla Polaków 1 maja 2011 roku. Kraj ten cieszy się najniższą stopą bezrobocia w całej Unii Europejskiej, według danych Eurostatu stopa bezrobocia nie przekroczyła tam od kilku lat 5%.

Według wspomnianego badania ECP Austrią zainteresowani są przede wszystkim poszukujący pracy w branży budowlanej, hotelarstwie, i przemyśle motoryzacyjnym.

Austria jako potencjalny cel zarobkowej emigracji cieszy się większym zainteresowaniem mężczyzn niż kobiet, szczególnie w grupie tych starszych, między 40 a 60 rokiem życia. Wśród najstarszych, czyli tych po 50 roku życia Austria jest wręcz czwartym krajem w rankingu zainteresowania, po Niemczech, Holandii i Norwegii.

Co ciekawe, Austria cieszy się szczególnie wysoką popularnością wśród mieszkańców województwa małopolskiego (w ubiegłym roku co drugi potencjalny emigrant z małopolskiego był zainteresowany emigracją do tego kraju). W znacznym stopniu Austrią są też zainteresowani mieszkańcy dwóch innych województw z południa kraju – opolskiego (30%) i śląskiego (20%).

W ogólnym rankingu popularności krajów wśród ankietowanych zainteresowanych zarobkową emigracją Austria „wskoczyła” z 11 miejsca (w 2010 roku) na szóste, wciąż pnąc się w górę. Wciąż jednak spory dystans dzieli ją od najbardziej pożądanych – Holandii, Niemiec i Norwegii.

Według badań własnych Europejskiego Centrum Podatkowego (na przestrzeni pięciu lat zankietowano prawie 14 tysięcy osób planujących wyjechać do pracy za granicę), z roku na rok rośnie zainteresowanie emigracją zarobkową do kraju nad Dunajem. Od 2010 roku do roku ubiegłego „skoczyło” ono z niecałych czterech procent do niemal szesnastu. Przypomnijmy że Austria, podobnie jak Szwajcaria i Niemcy, otworzyła rynek pracy dla Polaków 1 maja 2011 roku. Kraj ten cieszy się najniższą stopą bezrobocia w całej Unii Europejskiej, według danych Eurostatu stopa bezrobocia nie przekroczyła tam od kilku lat 5%. Według wspomnianego badania ECP Austrią zainteresowani są przede wszystkim poszukujący pracy w […]

Czytaj artykuł