Wzrośnie płaca minimalna w Niemczech!

Od nowego roku niemiecki rynek pracy stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny. A to za sprawą wzrostu płacy minimalnej! Niemiecki parlament zdecydował, że podnosi stawki minimalne do 8,5 Euro/godzinę! Zmiany wejdą w życie 1. stycznia 2015 roku. Wszyscy Ci, którzy pracowali na stanowiskach takich jak kelner czy sprzątaczka, od przyszłego roku zarobią o wiele więcej!

Koniec z dyskryminacją emigrantów?

To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla emigrantów zarobkowych. Bardzo często dochodziło do dyskryminacji, niejednokrotnie Polaków pracujących u naszych zachodnich sąsiadów. Jako powód niższych stawek najczęściej podawano nieznajomość języka oraz brak doświadczenia w konkretnym zawodzie. Mimo tego emigranci i tak pracowali na lepszych warunkach niż poprzednio u swoich rodzimych pracodawców.

Wielu ekspertów sądzi, że taki obrót sprawy spowoduje wzrost liczby pracowników „na czarno”. Pracodawcy płacąc „pod stołem” utrzymają koszty zatrudnienia i produkcji na takim samym poziomie. Zwłaszcza tyczy się to sektora rolnictwa i ogrodnictwa.

Dobra wiadomość dla pracowników sezonowych!

Wzrost płacy minimalnej najbardziej odczują pracownicy sezonowi. Pracujący w sektorach takich jak rolnictwo, sadownictwo czy gastronomia obecnie otrzymują najniższe wynagrodzenie, choć i tak wciąż atrakcyjne dla Polaków. Stawki (w zależności od stanowiska) wahają się w granicach od 1000-2400 euro za miesiąc ciężkiej pracy.

Wyższe zarobki = łatwiejsze osiedlenie na stałe

Praca w Niemczech przyciąga wielu Polaków, głównie ze względu na dużo wyższe zarobki niż w Polsce, ale także ze względu na stosunkowo bliską odległość geograficzną. Po kilku/kilkunastu godzinach jazdy samochodem możemy spotkać się z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Jednak osiedlenie się w Niemczech na stałe to trudna decyzja. To również zmiana całego dotychczasowego życia. Wyższe zarobki z pewnością ułatwią zakup, lub chociaż wynajęcie mieszkania, kupno samochodu i zagwarantowanie sobie dobrej przyszłości. Umożliwią też ściągnięcie za granicę swojej drugiej połówki, lub nawet całej rodziny.

Być może wielu z Was po przeczytaniu tego artykułu zdecyduje się wyjechać do Niemiec? Jeśli tak, to zacznijcie szlifować język niemiecki! To wciąż największa i najtrudniejsza bariera do pokonania dla wielu Polaków, pomimo obowiązkowej (w wielu szkołach) nauki tego języka.

Od nowego roku niemiecki rynek pracy stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny. A to za sprawą wzrostu płacy minimalnej! Niemiecki parlament zdecydował, że podnosi stawki minimalne do 8,5 Euro/godzinę! Zmiany wejdą w życie 1. stycznia 2015 roku. Wszyscy Ci, którzy pracowali na stanowiskach takich jak kelner czy sprzątaczka, od przyszłego roku zarobią o wiele więcej! Koniec z dyskryminacją emigrantów? To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla emigrantów zarobkowych. Bardzo często dochodziło do dyskryminacji, niejednokrotnie Polaków pracujących u naszych zachodnich sąsiadów. Jako powód niższych stawek najczęściej podawano nieznajomość języka oraz brak doświadczenia w konkretnym zawodzie. Mimo tego emigranci i tak pracowali na lepszych warunkach […]

Czytaj artykuł