Wyższe stawki minimalne w Norwegii

Pracownicy zatrudnieni w sektorach, takich jak: budownictwo, branża sprzątająca, rolnictwo i ogrodnictwo  i przemysł stoczniowy mogą liczyć na wyższe zarobki. 27 listopada weszło w  życie rozporządzenie, które podnosi stawki minimalne w branżach objętych układami zbiorowymi. Zmiany najbardziej będą odczuwalne w branży budowlanej. Dodatkowo na większe zarobki mogą nastawić się doświadczeni fachowcy z wysokimi kwalifikacjami.

Według zarządzanie za pracę sprzątaczki w soboty po godzinie 18:00 (nie w te  przypadające w święta i dni wolne od pracy) należy się dodatek w wysokości 50% stawki, natomiast za pracę w niedzielę należy się 75% stawki więcej.  Za pracę w godzinach wieczornych i nocnych, czyli między 21:00 a 6:00 pracodawca zobligowany jest wypłacić pracownikowi dodatkową premię, która jednak ustalana jest indywidualnie. Musi jednak być ona wyższa niż 25 koron na godzinę.

Przykładowo pracownik z branży budowlanej zarobi:

  • wykwalifikowany  – 182,50 NOK,
  • niewykwalifikowany bez doświadczenia – 164 NOK,
  • niewykwalifikowany z co najmniej rocznym doświadczeniem – 171 NOK,
  • poniżej 18 roku życia – 110 NOK.

Pracownicy zatrudnieni w sektorach, takich jak: budownictwo, branża sprzątająca, rolnictwo i ogrodnictwo  i przemysł stoczniowy mogą liczyć na wyższe zarobki. 27 listopada weszło w  życie rozporządzenie, które podnosi stawki minimalne w branżach objętych układami zbiorowymi. Zmiany najbardziej będą odczuwalne w branży budowlanej. Dodatkowo na większe zarobki mogą nastawić się doświadczeni fachowcy z wysokimi kwalifikacjami. Według zarządzanie za pracę sprzątaczki w soboty po godzinie 18:00 (nie w te  przypadające w święta i dni wolne od pracy) należy się dodatek w wysokości 50% stawki, natomiast za pracę w niedzielę należy się 75% stawki więcej.  Za pracę w godzinach wieczornych i nocnych, czyli […]

Czytaj artykuł