Wynajem mieszkania w Holandii

Każdy Polak wyjeżdżający do pracy za granicę martwi się o dwie podstawowe rzeczy: miejsce pracy oraz zamieszkania. Gdy mamy już zapewnioną pracę, przed przyjazdem do kraju należy zadbać o mieszkanie, przy czym należy pamiętać, że aby móc legalnie przebywać w Holandii należy się zameldować.

W Holandii zakwaterowanie można zapewnić sobie na 3 sposoby: poprzez wynajem całego mieszkania, wynajem pokoju lub przez zamieszkanie w miejscu zapewnionym przez agencję pracy (w zależności od pracodawcy może to być całe mieszkanie, pokój lub hotel pracowniczy).

Bez względu na to, jaką opcje wybieramy, przed wynajmem pokoju lub mieszkania należy dokładnie zapoznać się z jego stanem, dopytać czy wynajem nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, jaka jest dokładna liczba lokatorów oraz czy wynajmowane miejsce jest umeblowane, czy też nie.

Wynajem pokoju

Umowa na wynajem pokoju w Holandii zawierana jest zazwyczaj na 3 miesiące. Jest to najbezpieczniejsza opcja dla osób niepewnych pracy, ponieważ wcześniejsze zerwanie umowy wiąże się z utratą kaucji.

Podczas wynajmowania mieszkania należy zdawać sobie sprawę z tego, że trafimy na losowo wybranych współlokatorów, którzy niekoniecznie muszą nam odpowiadać swoim zachowaniem. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że właściciele będą nas kontrolować (a w szczególności, gdy wynajmujemy pokój u rodziny holenderskiej – wtedy podporządkowanie się obowiązującym w domu regułom jest niezbędne).

Uzyskanie mieszkania przez agencję pracy

Jest to najlepsza opcja dla osób, które wyjeżdżają do Holandii do pracy sezonowej. W tym wypadku nie trzeba się przejmować żadnymi formalnościami, ponieważ pracodawca jest zobowiązany wszystko uregulować. Niemniej jednak należy sprawdzić, czy aby na pewno nasz pobyt w danym miejscu jest legalny, żeby nie spotkać się z żadnymi nieprzyjemnościami. W wypadku wynajmowania mieszkania przez pracodawcę trzeba pamiętać, że w wypadku zerwania kontraktu z agencją pracy należy opuścić wynajmowane mieszkanie. Można się również spotkać z karami narzucanymi przez agencję np. za niestosowne zachowanie.

Samodzielny wynajem całego mieszkania

Ta opcja jest najbardziej kosztowna ze wszystkich. Cena wynajmu mieszkania może wynieść nawet do 700 euro plus kaucja. Umowa na wynajem mieszkania zawierana jest zazwyczaj na 12 miesięcy, przy czym podobnie jak w przypadku wynajmu mieszkania, wcześniejsze zerwanie umowy wiąże się z utratą kaucji.

Jednak jest to najbardziej wygodna opcja dla osób, które planują pozostać w Holandii na dłużej. Osoby, które podjęły legalną pracę na terenie Holandii, jednak nie zarabiają dużo pieniędzy, mają dodatkowo możliwość ubiegać się o mieszkanie socjalne. Z pewnością pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ opłata za wynajem mieszkania socjalnego wynosi nawet do 30-40% mniej niż za wynajem mieszkania wprost od właściciela.

Warunkiem przyznania mieszkania socjalnego jest niski miesięczny dochód (do ok. 2500 euro brutto miesięcznie). Mieszkania przydzielają korporacje mieszkaniowe (woningcorporaties). Ich rozpiska znajduje się na stronie woningcorporaties.nl/.

Aby zostać uwzględnionym w wynajmie mieszkania przez korporację, należy złożyć opłatę, w zależności od miasta, ceny wahają się w okolicach 10–50 euro – zazwyczaj jest to uwarunkowane wielkością i perspektywami życia w danym mieście. Jeżeli czas oczekiwania wynosi powyżej roku, należy dopłacać ok 10 euro rocznie.

Oferty mieszkaniowe umieszczane są na stronach korporacji. Jeżeli jakieś mieszkanie jest wolne, na stronie zostaje umieszony jego opis i można wyrazić zainteresowanie nim. Czas oczekiwania na mieszkanie socjalne może wynosić nawet do kilku lat w większych miastach, dlatego im szybciej, tym lepiej. Pierwszeństwo mają osoby chore, niepełnosprawne oraz rodziny wielodzietne.

Niektóre korporacje przyznają mieszkania na drodze losowania – zazwyczaj te droższe lub gorszej jakości, jednak istnieje szansa, że szybciej się je otrzyma, ponieważ losowanie odbywa się drogą komputerową i nie ingeruje w to żaden czynnik ludzki.

Każdy Polak wyjeżdżający do pracy za granicę martwi się o dwie podstawowe rzeczy: miejsce pracy oraz zamieszkania. Gdy mamy już zapewnioną pracę, przed przyjazdem do kraju należy zadbać o mieszkanie, przy czym należy pamiętać, że aby móc legalnie przebywać w Holandii należy się zameldować. W Holandii zakwaterowanie można zapewnić sobie na 3 sposoby: poprzez wynajem całego mieszkania, wynajem pokoju lub przez zamieszkanie w miejscu zapewnionym przez agencję pracy (w zależności od pracodawcy może to być całe mieszkanie, pokój lub hotel pracowniczy). Bez względu na to, jaką opcje wybieramy, przed wynajmem pokoju lub mieszkania należy dokładnie zapoznać się z jego stanem, […]

Czytaj artykuł