Wielka Brytania: zwrot podatku – kiedy i komu?

zwrot podatku

W związku z zawirowaniami związanymi z Brexitem i epizodami złego traktowania Polaków w Wielkiej Brytanii, obserwuję większe zainteresowanie kwestiami rozliczeń podatkowych. Czy to kwestia chęci powrotu – nie byłbym przekonany. Jedno jest pewne, w wiadomościach prywatnych pytacie o zasady zwrotów podatków i terminy. Dziś więc w skrócie przypominam obowiązujące zasady.

PAYE

Jeśli w Wielkiej Brytanii zatrudnieni jesteśmy w charakterze osoby wykonującej pracę najemną w tak zwanym systemie PAYE – czyli Pay-As-You-Earn, nie mamy obowiązku rozliczania się z brytyjskim urzędem skarbowym. Jeśli jednak chcemy, mamy pięć lat na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. By to zrobić, należy posiadać brytyjski numer podatkowy NINO. W odróżnieniu od Polski, rok podatkowy na Wyspach rozpoczyna się 6 kwietnia, a kończy 5 kwietnia roku następnego. Jeśli zatem na przykład właśnie decydujemy się kończyć pracę, możemy starać się o zwrot podatku za lata 2013-2017, pod warunkiem, że do rozpoczęcia nowego roku podatkowego (czyli 6 kwietnia 2017 roku) nie podejmiemy kolejnej pracy najemnej w tym kraju.

Informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy jest umieszczana na rozliczeniach wynagrodzenia (payslip) i dokumentach wydawanych przez pracodawcę (P-45 albo P-60). Jako płatnik w systemie PAYE można złożyć wniosek o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego na jednym formularzu za kilka lat podatkowych.

Self Assessment

Jeżeli natomiast pracujemy w systemie Self Assessment, czyli na zasadzie samozatrudnienia czy oddelegowania do pracy na terenie Wielkiej Brytanii przez zagranicznego pracodawcę, mamy OBOWIĄZEK złożenia zeznania do 31 października 2016 roku. W przypadku przekroczenia tej daty, brytyjski urząd skarbowy nalicza kary. Średni czas oczekiwania na zwrot wynosi 4-6 miesięcy. Na skrócenie czasu wpływa m.in. wybór sposobu zwrotu nadpłaty zaliczek na podatek dochodowy – czekiem lub przelewem na konto w brytyjskim banku. Logiczne jest, że należne zwroty przelewane na konto realizuje się szybciej.

Chcąc odzyskać ewentualny zwrot nadpłaconego podatku z Wielkiej Brytanii, można zrobić to samodzielnie (większe ryzyko błędu i konieczności korekt) lub korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy zajmującej się rozliczeniami zagranicznych podatków i pomagające w uzyskaniu należnych zwrotów.

W związku z zawirowaniami związanymi z Brexitem i epizodami złego traktowania Polaków w Wielkiej Brytanii, obserwuję większe zainteresowanie kwestiami rozliczeń podatkowych. Czy to kwestia chęci powrotu – nie byłbym przekonany. Jedno jest pewne, w wiadomościach prywatnych pytacie o zasady zwrotów podatków i terminy. Dziś więc w skrócie przypominam obowiązujące zasady. PAYE Jeśli w Wielkiej Brytanii zatrudnieni jesteśmy w charakterze osoby wykonującej pracę najemną w tak zwanym systemie PAYE – czyli Pay-As-You-Earn, nie mamy obowiązku rozliczania się z brytyjskim urzędem skarbowym. Jeśli jednak chcemy, mamy pięć lat na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. By to zrobić, należy posiadać brytyjski […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!