Wielka Brytania – zwrot podatku na konto czy czek?

Przelew czy czek?

W przypadku, kiedy mieszkasz i pracujesz na Wyspach na stałe, sprawa jest prosta. Masz z pewnością konto bankowe w Wielkiej Brytanii, na które zostanie ci przelany zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Okazuje się, że to nie jedyne rozwiązanie. Warto zapoznać się z innymi możliwościami, zwłaszcza, jeśli pracowałeś za granicą w przeszłości, a teraz znajdujesz się w innym kraju lub wróciłeś do Polski.

Na etapie wypełniania deklaracji podatkowej istotne jest zaznaczenie sposobu zwrotu podatku. To tam, a także na urzędowym formularzu (jak w Polsce) wskazujesz, jak chcesz otrzymać należne pieniądze. Istnieją dwie możliwości – przelew na konto bankowe lub czek.

Konto

Pierwszy sposób dotyczy podatników posiadających konto w brytyjskim banku. Nie może on być zrealizowany na konto walutowe (np. w funtach) w banku zagranicznym. Bezpodstawne są więc Wasze pytania o zakładanie subkont walutowych, by nie stracić na przeliczeniach walutowych – to po prostu niemożliwe.

Czek

Nie należy się martwić w przypadku, gdy nie posiadamy konta w brytyjskim banku. Rozwiązaniem jest czek, który po otrzymaniu można zrealizować w banku, także polskim. Tego typu forma wydłuża niestety procedurę zwrotu podatku, a sam czek można zrealizować w ciągu pół roku od daty wystawienia. Warto tego pilnować, chociaż w razie wpadki można złożyć wniosek o wystawienie nowego czeku. Tylko po co mnożyć papierologię? Podobny wniosek należy złożyć w przypadku, kiedy podatnik nie mieszka już w Wielkiej Brytanii, a czek trafia na wskazany w deklaracji angielski adres. Wraz z wnioskiem o czek konieczne jest wtedy zgłoszenie do urzędu zmiany adresu. I tu musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż procedura ta trwa od dwóch do sześciu miesięcy. Niewątpliwą jednak zaletą czeków jest ich imienność, przez co pieniądze nie mogą zostać wypłacone przez niepowołaną osobę.

Pytacie o możliwość przelania przyznanych zwrotów podatku na brytyjskie konto innej osoby. Tak, jest to możliwe, podobnie jak upoważnienie osoby trzeciej do otrzymania czeku.

W przypadku, kiedy mieszkasz i pracujesz na Wyspach na stałe, sprawa jest prosta. Masz z pewnością konto bankowe w Wielkiej Brytanii, na które zostanie ci przelany zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Okazuje się, że to nie jedyne rozwiązanie. Warto zapoznać się z innymi możliwościami, zwłaszcza, jeśli pracowałeś za granicą w przeszłości, a teraz znajdujesz się w innym kraju lub wróciłeś do Polski. Na etapie wypełniania deklaracji podatkowej istotne jest zaznaczenie sposobu zwrotu podatku. To tam, a także na urzędowym formularzu (jak w Polsce) wskazujesz, jak chcesz otrzymać należne pieniądze. Istnieją dwie możliwości – przelew na konto bankowe lub czek. […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!