Uwaga! Turyści na horyzoncie!

Branża hotelarsko-gastronomiczna przygotowuje się do sezonu letniego. Widać to m.in. po licznych ofertach pracy. Na chętnych czekają różne stanowiska. Szansę na zatrudnienie mają też kandydaci bez doświadczenia.

Trwają nabory m.in. animatorów czasu wolnego/rozrywki, barmanów/barmanek, kelnerów/kelnerek, recepcjonistów/recepcjonistek, kucharzy, pomocników kuchennych oraz personelu sprzątającego. Część pracodawców zamierza zatrudnić kosmetyczki, fryzjerów/fryzjerki, ratowników oraz ogrodników. Dodatkowe ręce do pracy są potrzebne w różnych miejscach, od niewielkich lokali gastronomicznych po znane sieci hotelowe. – Wiosna to od kilku lat ta część roku, kiedy pojawia się u nas najwięcej ofert pracy. W Holandii na początku marca ruszają znane festiwale kwiatowe, na które zjeżdżają się tysiące turystów z całego świata. Pełny rozkwit trwa kilka miesięcy, więc do końca maja mamy pełne ręce roboty. Później rozpoczynają się wakacje i typowy ruch letni, w związku z czym ciągłość pracy pozostaje zachowana – informuje Beata Gazowska, rekruterka w jednej z agencji pracy.

Islandia nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych. Jednak i na wyspie gejzerów powstają sezonowe stanowiska. Chętni mogą zarabiać m.in. w barach szybkiej obsługi znajdujących się na lotnisku w Keflaviku. Praca w tym miejscu jest specyficzna z racji wymogów stawianych kandydatom. Muszą oni spełniać wiele warunków związanych z bezpieczeństwem, m.in. powinni przejść specjalne szkolenie, a także okazać zaświadczenie o niekaralności.

Oferty napływają z wielu państw. Wyjechać można do Niemiec, również do miejscowości położonych nad Morzem Bałtyckim. Nie brakuje propozycji z Francji, m.in. z Lazurowego Wybrzeża i Korsyki. Turyści chętnie stawiają na Hiszpanię, Włochy czy Cypr, co też przekłada się na nabory pracowników sezonowych.

 

Praca z bonusami

Atrakcyjne lokalizacje szczególnie przyciągają kandydatów. Wyjazd do Amsterdamu nie tylko jest sposobem na zarobienie większych niż w Polsce pieniędzy, lecz także może być przyjemnością. Odbywają się tam liczne koncerty, festiwale, a także wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. – W sezonie letnim obsługujemy też hotele w miejscowościach nadmorskich, w których praca miesza się właściwie z półrocznym urlopem i dostępem do plaży na wyciągnięcie ręki – opisuje jedna z rekruterek.

Pracodawcy potrzebują dodatkowego wsparcia na okres od maja do października lub listopada. Zdarza się, że w kwietniu organizowane są szkolenia, zwłaszcza dla animatorów czasu wolnego/rozrywki. Sporo firm preferuje zatrudnienie na cały sezon. Często za wypełnienie takiego kontraktu przewidziane są bonusy. Może to być np. opłacenie kosztów podróży do określonej kwoty czy premia finansowa. Zdarzają się też oferty zatrudnienia na dłużej lub na kolejny sezon letni.

Część pracodawców kusi bezpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem. Dotyczy to przede wszystkim sieci hotelowych czy kempingów. Tymczasowe miejsce zamieszkania znajduje się na terenie miejsca pracy lub w jego najbliższym sąsiedztwie.

 

Sezonowe ułatwienia

Wymagania na część stanowisk są mniejsze niż poza sezonem. Wynika to ze sporego zapotrzebowanie na pracowników. Rekruterzy biorą pod uwagę również osoby bez doświadczenia. W tym przypadku liczą się chęć do pracy, pozytywne nastawienie oraz dobry kontakt z klientem. Kandydaci muszą być uprzejmi oraz schludni. Część pracodawców nie akceptuje u pracowników tatuaży w widocznych miejscach. Na wybranych stanowiskach konieczna jest łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Rekruterzy zwracają uwagę na znajomość języka obcego. Czasem wystarczy komunikatywna, ale niekiedy musi być bardzo dobra. Wiele zależy od przewidzianych obowiązków. Animatorzy mają standardowo posługiwać się angielskim i jeszcze np. niemieckim, francuskim czy rosyjskim. W porównaniu z okresem jesienno-zimowym obniżą się wymagania językowe stawiane przez hotele w stosunku do personelu sprzątającego, głównie pokojowych. Szansę na podjęcie pracy będą miały również osoby słabiej komunikujące się w języku angielskim.

Marcin Gazda

Przykładowe wynagrodzenia

Stanowisko Miejsce pracy Wynagrodzenie
Animator czasu wolnego Włochy 600 euro netto/mies.
Animator sportowy/dziecięcy Hiszpania od 1,5 tys. euro brutto/mies.
Instruktor fitness Hiszpania od 1,5 tys. euro brutto/mies.
Kelner/kelnerka Austria od 1,9 tys. euro brutto/mies.
Kelner/kelnerka Niemcy od 8,84 euro brutto/godz.
Kelner/kelnerka Hiszpania od 707,60 euro brutto/mies.
Kucharz Austria ok. 1,5 tys. euro netto/mies.
Osoba do sprzątania hotelu Niemcy od 8,84 euro brutto godzinę
Personel sprzątający Hiszpania od 707,60 euro brutto/mies.
Pokojówka Austria od 1850 euro brutto/mies.
Pokojówka/pokojowy Niemcy od 1250 euro brutto/mies.
Recepcjonista/recepcjonistka Austria od 1,8 tys. euro brutto/mies.
Tancerz/animator do przedstawień Hiszpania od 1,5 tys. euro brutto/mies.

 

Marcin Gazda, autor miesięcznika Praca za granicą i serwisu www.pracazagranica.pro

Branża hotelarsko-gastronomiczna przygotowuje się do sezonu letniego. Widać to m.in. po licznych ofertach pracy. Na chętnych czekają różne stanowiska. Szansę na zatrudnienie mają też kandydaci bez doświadczenia. Trwają nabory m.in. animatorów czasu wolnego/rozrywki, barmanów/barmanek, kelnerów/kelnerek, recepcjonistów/recepcjonistek, kucharzy, pomocników kuchennych oraz personelu sprzątającego. Część pracodawców zamierza zatrudnić kosmetyczki, fryzjerów/fryzjerki, ratowników oraz ogrodników. Dodatkowe ręce do pracy są potrzebne w różnych miejscach, od niewielkich lokali gastronomicznych po znane sieci hotelowe. – Wiosna to od kilku lat ta część roku, kiedy pojawia się u nas najwięcej ofert pracy. W Holandii na początku marca ruszają znane festiwale kwiatowe, na które zjeżdżają się tysiące turystów […]

Czytaj artykuł