Urlop macierzyński w UK

W Wielkiej Brytanii każdej pracującej legalnie ciężarnej kobiecie przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego, bez względu na to, czy wykonuje pracę w pełnym, czy też niepełnym wymiarze godzin. Czy wiecie czym różni się brytyjski Ordinary Maternity Leave (OML) od Additional Maternity Leave (AML)? Jak wygląda procedura występowania o urlop macierzyński? Co to jest ustawowa płaca macierzyńska?

Maternity Leave

OML to tak zwany „zwykły” urlop macierzyński – to pierwsze 26 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli zechcesz wrócić do pracy po 26 tygodniach nieobecności na OML, to masz prawo do powrotu na dokładnie to samo stanowisko, na jakim byłaś przed porodem. Aby zakwalifikować się do urlopu macierzyńskiego, musisz zawiadomić pracodawcę z odpowiednim wyprzedzeniem.

AML, czyli tak zwany dodatkowy urlop macierzyński, to następne 26 tygodni wolnego od pracy, zaczynające się tuż po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego (OML). Podobnie jak w przypadku OML, masz prawo wrócić na swoje poprzednie stanowisko, jeśli jednak nie podołasz obowiązkom, pracodawca może zaproponować Ci alternatywne stanowisko na bliźniaczych warunkach.

Długość urlopu macierzyńskiego w sumie wynosi ustawowo 52 tygodnie, z czego płatnych jest 39 tygodni. Wysokość otrzymywanej stawki oraz sama długość urlopu zależna jest od rodzaju kontraktu z pracodawcą, zarobków oraz od okresu zatrudnienia.

Musisz zawiadomić swojego pracodawcę o ciąży najpóźniej do 15. tygodnia przed spodziewanym porodem. W świetle prawa nie musisz robić tego wcześniej, jednak może to nieść za sobą pewne korzyści dla przyszłych matek. Specjalne przepisy BHP odnoszące się do ciąży i prawo do czasu wolnego na opiekę przedporodową obowiązują wówczas, gdy pracodawca wie o Twojej ciąży. Pracodawca nie może Cię zwolnić, jeśli zawczasu poinformujesz go o swojej ciąży. Często też pracodawcy przygotowują tzw. risk assessments dla kobiet ciężarnych, czyli ustalają, które z obowiązków przyszła mama może wypełniać bez narażenia zdrowia swojego i dziecka, a które nie powinny być jej przydzielane.

Statutory Maternity Pay

Aby wystąpić o zasiłek Statutory Maternity Pay musisz uprzednio poinformować swojego pracodawcę kiedy chcesz zacząć pobierać zasiłek, a także przedstawić dokument poświadczający przewidzianą datę porodu.

Przez pierwsze 6 tygodni urlopu pracodawca wypłaca 90% tygodniowego wynagrodzenia brutto. Przez kolejne 33 tygodnie przysługuje £138.18 tygodniowo, bądź 90% tygodniowych zarobków brutto, którakolwiek z tych kwot jest niższa.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie The Department for Work and Pensions (DWP), a także tutaj.

W Wielkiej Brytanii każdej pracującej legalnie ciężarnej kobiecie przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego, bez względu na to, czy wykonuje pracę w pełnym, czy też niepełnym wymiarze godzin. Czy wiecie czym różni się brytyjski Ordinary Maternity Leave (OML) od Additional Maternity Leave (AML)? Jak wygląda procedura występowania o urlop macierzyński? Co to jest ustawowa płaca macierzyńska? Maternity Leave OML to tak zwany „zwykły” urlop macierzyński – to pierwsze 26 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli zechcesz wrócić do pracy po 26 tygodniach nieobecności na OML, to masz prawo do powrotu na dokładnie to samo stanowisko, na jakim byłaś przed porodem. Aby zakwalifikować się do urlopu macierzyńskiego, musisz […]

Czytaj artykuł