Ubezpieczenie na wyjazd wakacyjny za granicę cz.2 – ubezpieczenie dodatkowe

W poprzedniej części wpisu omówiłem podstawową formę ubezpieczenia przy wyjazdach na terenie Unii Europejskiej. Opisywałem miedzy innymi czym jest i do czego służy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jeżeli jednak planujemy wyjazd do krajów nienależących do Unii Europejskiej lub chcemy poszerzyć swoje ubezpieczenie, warto wykupić je u ubezpieczyciela prywatnego.

Dlaczego ubezpieczenie prywatne?

Przewagą ubezpieczenia prywatnego jest większy zakres czynności: wyższe gwarantowane kwoty, którymi ubezpieczyciel jest w stanie pokryć koszty naszego leczenia, możliwość korzystania z opieki zarówno państwowej, jak i prywatnej oraz pokrycie dodatkowych kosztów, np. za transport do szpitala, akcje ratownicze, a w niektórych przypadkach nawet pokrycie opłat związanych z opieką nad dziećmi, zastępczym kierowcą, czy ubezpieczeniem bagażu. Niektóre pakiety ubezpieczeniowe zawierają również zapisy, dzięki którym w razie odwołania wyjazdu wakacyjnego jest możliwy zwrot części środków przeznaczonych na wykupienie transportu, zakwaterowania i dodatkowych atrakcji.

Przed wyjazdem warto zadbać również o ubezpieczenie mieszkania lub domu tutaj w Polsce. Można wykupić np. ubezpieczenie od włamania i kradzieży. Jest to dobra opcja dla osób, które wyjeżdżają na dłużej i nie mają możliwości zwrócenia się o pomoc w przypilnowaniu domostwa rodziny lub znajomych.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Na co zwrócić uwagę na pierwszym miejscu? Na to, jaka jest maksymalna kwota gwarantowanego ubezpieczenia. Ubezpieczenie warunkują dwa czynniki: kwota, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na ubezpieczenie, co przekłada się na kwotę ubezpieczenia, którą może pokryć ubezpieczyciel. Kolejną kwestią jest zakres ubezpieczenia, uzależniony od tego, jakie czynności przewidujemy wykonywać. Jeżeli planujemy wyjazd w celach zarobkowych, ubezpieczenie powinno obejmować wypadki od pracy, natomiast jeżeli mamy zamiar realizować niebezpieczne hobby, jak np. wspinaczka górska, powinniśmy ubezpieczyć się od wypadków podczas wykonywania sportów ekstremalnych.

Przed wyborem opcji ubezpieczenia ważne jest zapoznanie się z różnymi ofertami i dobór tej niekoniecznie najtańszej, tylko takiej, która będzie na pewno dopasowana do naszych potrzeb, żeby uniknąć sytuacji, w której wykupimy ubezpieczenie, będziemy mieć wypadek, ale to ubezpieczenie nas nie obejmie, ponieważ kupiliśmy pakiet, który akurat takich okoliczności nie przewidywał. Jeżeli jesteśmy przewlekle chorzy, ubezpieczenie powinno obejmować również to.

Jeżeli chodzi o koszty polisy, zależy ona od 3 rzeczy: wieku, górnej kwoty zwrotu oraz zakresu ubezpieczenia. Jeżeli chodzi o wiek, to ze względu na większą podatność na kontuzje i choroby osób starszych, im osoby są starsze, tym koszty polisy są większe. Minimalna kwota ubezpieczenia to jedynie kilka złotych za osobę, więc warto się w nie zaopatrzyć. Średnie koszty bardziej rozbudowanych pakietów wynoszą o wiele więcej, ponieważ przeciętnie jest to około 100 zł za jednego wczasowicza, jednak jeżeli możemy sobie pozwolić na ten wydatek, na pewno jest warto, ponieważ nie ma nic ważniejszego niż inwestycja w zdrowie i życie swoje oraz najbliższych.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach od zwrotu kosztów leczenia występują wyłączenia. W związku z tym, jeżeli wypadek, któremu ulegliśmy ma miejsce w chwili, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel może uznać, że sami do tego doprowadziliśmy i ubezpieczenia wcale nie wypłacić, nawet jeżeli wybieramy najdroższy pakiet. To samo dotyczy oczywiście narkotyków i dopalaczy. Wobec tego warto mieć się na baczności i nie ryzykować swoim zdrowiem i życiem np. bezmyślnie uprawiając sporty ekstremalne po pijanemu, co ma miejsce niestety niezwykle często.

W poprzedniej części wpisu omówiłem podstawową formę ubezpieczenia przy wyjazdach na terenie Unii Europejskiej. Opisywałem miedzy innymi czym jest i do czego służy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jeżeli jednak planujemy wyjazd do krajów nienależących do Unii Europejskiej lub chcemy poszerzyć swoje ubezpieczenie, warto wykupić je u ubezpieczyciela prywatnego. Dlaczego ubezpieczenie prywatne? Przewagą ubezpieczenia prywatnego jest większy zakres czynności: wyższe gwarantowane kwoty, którymi ubezpieczyciel jest w stanie pokryć koszty naszego leczenia, możliwość korzystania z opieki zarówno państwowej, jak i prywatnej oraz pokrycie dodatkowych kosztów, np. za transport do szpitala, akcje ratownicze, a w niektórych przypadkach nawet pokrycie opłat związanych z […]

Czytaj artykuł