Ubezpieczenie na wyjazd wakacyjny za granicę cz. 1 – podstawowe ubezpieczenie i EKUZ

Rozpoczął się wyczekiwany przez wszystkich sezon wakacyjny. Z pewnością wielu z Was pracując za granicą, nie może doczekać się, aż za odłożone pieniądze zabierze rodzinę na upragnione wakacje, ewentualnie zaprosi bliskich do siebie lub samemu uda się na zasłużony wyjazd.

Z nadzieją na dobrą pogodę, wspaniale spęczony czas i wymarzony odpoczynek zaczynamy obmyślanie co zabrać ze sobą w podróż. Wiele osób przygotowuje listy niezbędnych rzecz, które powinny znaleźć się w walizce, inni pakują się spontanicznie, nie przykładając do tego zbyt wiele uwagi. Jest jednak coś, o czym każdy z nas bez względu na miejsce i czas wyjazdu zagranicznego powinien ze sobą zabrać. Jest to ubezpieczenie, które w razie wypadku czy choroby uwolni nas od wysokich kosztów leczenia za granicą. Jeżeli wybieramy się w podróż z biurem podróży, problem ubezpieczenia mamy z głowy (podstawowe ubezpieczenie jest gwarantowane ustawowo, jednak można do tego dokupić ubezpieczenie dodatkowe). Co w wypadku samodzielnie zorganizowanych wczasów?

Jedno jest pewne – rodzaj polisy warunkuje to, z jakim przeznaczeniem wyjeżdżamy. Przy wyjazdach wypoczynkowych może być to podstawowe ubezpieczenie, jednak jeżeli planujemy wczasy spędzać aktywnie, zwiedzając lub uprawiając różnego rodzaju sporty ekstremalne, warto wykupić ubezpieczenie rozszerzone. Zakupu można dokonać przez agencje turystyczne oraz prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe zarówno w placówkach, jak i w bardzo łatwy sposób przez Internet.

W wypadku wyjazdów do państw Unii Europejskiej istnieje możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Karta EKUZ jest dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie podczas wizyty u lekarza. Dzięki niej mamy uprawnienia do darmowej opieki medycznej zapewnianej przez dane państwo w takim samym zakresie jak inni jego obywatele.

 Oznacza to również, że na podstawie tej karty nie mamy zapewnionej darmowej prywatnej służby zdrowia i o ile leczenie w danym kraju Unii Europejskiej może być darmowe, to karta ta nie obejmuje już bezpłatnego transportu i akcji ratowniczych. Dodatkowo w niektórych państwach leczenie nie będzie całkowicie darmowe, a jedynie w pewnej części pokrywane z ubezpieczenia Polskiego, a pozostałą kwotę i tak będziemy musieli zapłacić (jest to zależne od podpisanych umów międzynarodowych) w związku z czym każdorazowo przed wyjazdem najlepiej zapoznać się, czy faktycznie w razie wypadku będziemy mogli leczyć się za darmo, czy jednak trzeba będzie przyszykować się na dodatkowy wydatek.

Jeżeli pomimo wszystko uznamy, że takie najbardziej podstawowe ubezpieczenie nam wystarcza, powinniśmy wyrobić kartę EKUZ. Warto to zrobić, ponieważ nie jest to trudne, a przede wszystkim nic nie kosztuje. Aby się w nią zaopatrzyć trzeba mieć prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ, czyli być ubezpieczonym w Polsce (lub jeżeli jesteśmy obywatelami innych krajów UE analogicznie dla tamtejszej służby zdrowia). W celu uzyskania karty należy udać się do miejscowego oddziału NFZ z wypełnionym wnioskiem (lub wypełnić go na miejscu) oraz dowodem tożsamości. Po sprawdzeniu danych powinniśmy otrzymać kartę EKUZ. Istnieje również możliwość wypełnienia formalności droga elektroniczną.

Karta uprawnia nas do ubezpieczenia na terenie innych krajów Unii Europejskiej przez rok. Po jej wygaśnięciu można ubiegać się o kolejną, również darmową. Dla emerytów czas trwania ubezpieczenia europejskiego jest wydłużony do 5 lat.

W następnej części wpisu postaram się Wam opisać co w wypadku, gdy jednak podstawowe ubezpieczenie nam nie wystarcza lub gdy planujemy wyjazd poza państwa należące do Unii Europejskiej. Zapraszam więc również do lektury na początku przyszłego miesiąca.

Rozpoczął się wyczekiwany przez wszystkich sezon wakacyjny. Z pewnością wielu z Was pracując za granicą, nie może doczekać się, aż za odłożone pieniądze zabierze rodzinę na upragnione wakacje, ewentualnie zaprosi bliskich do siebie lub samemu uda się na zasłużony wyjazd. Z nadzieją na dobrą pogodę, wspaniale spęczony czas i wymarzony odpoczynek zaczynamy obmyślanie co zabrać ze sobą w podróż. Wiele osób przygotowuje listy niezbędnych rzecz, które powinny znaleźć się w walizce, inni pakują się spontanicznie, nie przykładając do tego zbyt wiele uwagi. Jest jednak coś, o czym każdy z nas bez względu na miejsce i czas wyjazdu zagranicznego powinien ze […]

Czytaj artykuł