Boże narodzenie: Wielka Brytania, Niemcy oraz Holandia

Kto jeszcze nie słyszał przy stole rodzinnym słów „Święta, święta i po świętach”? ?

Boże Narodzenie się kończy, powoli wchodzimy w atmosferę związaną z przygotowaniami do Sylwestra. Postanowiłem jednak, jako ostatni świąteczny akcent, opisać w jaki sposób Święta obchodzone są w różnych krajach.

Nie zawsze Boże Narodzenie było obchodzone 25 grudnia. Wcześniej przypadało ono na styczeń, marzec, kwiecień lub maj. Różne daty uwarunkowane były różnymi wierzeniami. Koniec grudnia wydaje się jednak idealnym momentem na świętowanie przyjścia na świat Chrystusa. Oczywiście do Świąt trzeba się odpowiednio przygotować. Przyjrzyjmy się temu, jakie zwyczaje świąteczne mają mieszkańcy różnych krajów.

Wielka Brytania

Okres świąteczny i czas ubierania choinek zaczyna się w UK jeszcze przed końcem listopada. Dla Brytyjczyków ważną świąteczną tradycją jest wysyłanie kartek z życzeniami oraz dekorowanie domu.

W Wielkiej Brytanii na świątecznym stole nie znajdziemy dwunastu bezmięsnych potraw. Nie będziemy też obchodzić Wigilii. Zamiast tego 25 grudnia, podczas „Christmas Day” skosztujemy pieczonego indyka oraz płonący pudding, a po kolacji będziemy mogli wspólnie rozerwać popularne wielkie papierowe cukierki, czyli „Christmas Crackers”. Zakochani będą mieli również okazję do świątecznych pocałunków pod zawieszoną jemiołą, symbolizującą szczęście. W nocy z 25 na 26 grudnia dzieci otrzymują prezenty, z których większe trafiają pod choinkę, a mniejsze zapakowane są w świąteczne skarpety.

Niemcy

W Niemczech Święta obchodzi się bardzo tradycyjnie. Już miesiąc wcześniej w wielu domach pojawiają się wianki ze świerku z czterema świecami, z których pierwszej niedzieli adwentowej zapala się jedną, a podczas kolejnych następne.

Chociaż w Polsce coraz bardziej popularne staje się kupowani kalendarzy adwentowych, w Niemczech występują one od dawna. Najpopularniejszymi są te ze słodyczami, które rodzice kupują dzieciom na początku grudnia. Często występują one w formie domku, w którym są wydzielone 24 okienka.

Przed wieczerzą wigilijną osoby wierzące idą do kościoła na nabożeństwo, by po powrocie do domu zapalić świece na choince i śpiewając kolędy rozpocząć świętowanie. Jeszcze przed kolacją wszyscy odpakowują podarunki. Podczas Wigilii w Niemczech je się bardzo chętnie sałatkę kartoflaną z dodatkiem kiełbasy.

Holandia

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, w Holandii przed świętami wysyła się kartki świąteczne, często robione własnoręcznie. Później stanowią one świąteczną dekorację.

W Holandii Święta Bożego Narodzenia są czasem odpoczynku i rodzinnych spotkań. Holendrzy uwielbiają dekoracje. Chętnie dekorują domy oraz przystrajają drzewka. Wybierając się na wieczorny spacer, na posesjach Holendrów można zaobserwować nie tylko przystrojone budynki, ale również choinki przed domem. Dekorowane są także wnętrza pomieszczeń. Po świętach w miastach wyznaczane są specjalne miejsca, w których można pozbyć się podeschniętych drzewek.

Coraz częstszą praktyką świąteczną Holendrów związaną z posiłkami jest rezerwacja stolika w restauracji. Pomimo tego nadal wiele osób szykuje uroczyste obiady oraz kolacje. Na stole wigilijnym można znaleźć mięsne pieczenie oraz, co ciekawe, grillowane przekąski. Oczywiście w Holandii nie może zabraknąć też łakoci. Podczas świąt rodziny holenderskie objadają się keksem oraz świątecznymi ciasteczkami z czekoladą.

Kto jeszcze nie słyszał przy stole rodzinnym słów „Święta, święta i po świętach”? ? Boże Narodzenie się kończy, powoli wchodzimy w atmosferę związaną z przygotowaniami do Sylwestra. Postanowiłem jednak, jako ostatni świąteczny akcent, opisać w jaki sposób Święta obchodzone są w różnych krajach. Nie zawsze Boże Narodzenie było obchodzone 25 grudnia. Wcześniej przypadało ono na styczeń, marzec, kwiecień lub maj. Różne daty uwarunkowane były różnymi wierzeniami. Koniec grudnia wydaje się jednak idealnym momentem na świętowanie przyjścia na świat Chrystusa. Oczywiście do Świąt trzeba się odpowiednio przygotować. Przyjrzyjmy się temu, jakie zwyczaje świąteczne mają mieszkańcy różnych krajów. Wielka Brytania Okres świąteczny […]

Czytaj artykuł