Słońce zaświeciło nad Islandią

Podczas gdy wszyscy skupiają się na kryzysie ekonomicznym Grecji, warto przytoczyć przykład kraju, który świetnie poradził sobie z wszelkimi nieprawidłowościami, zarówno tymi gospodarczymi jak i ekonomicznymi. Mowa tu o Islandii.

Jak udało się Islandii odzyskać płynność gospodarczą i ekonomiczną?

Islandia postawiła nie na oszczędzaniu, lecz skupiła całą swoją uwagę na rozruszaniu gospodarki, skutkiem czego mamy tu do czynienia z mniejszym bezrobociem niż w popularnej już Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia w Islandii to zaledwie 5,5%. Dowodem na rozwój Islandii jest również zwiększona liczba ofert pracy. Powodem do radości jest fakt, iż Islandia nie tylko dopięła wszystkiego, aby wyjść z ekonomicznego dołka, ale również spłaciła większą część międzynarodowego zadłużenia.

Czas pracy oraz urlop od pracy w Islandii

Warto wspomnieć, iż maksymalny tygodniowy czas pracy w Islandii nie może przekraczać 48 godzin. Co więcej, miesiąc pracy wynosi około 160 godzin, a za nadgodziny wypłacane zostaje 180% normalnej stawki godzinowej. Kwestie urlopowe nie różnią się wiele od naszych polskich, oznacza to, że za każdy przepracowany miesiąc przysługują nam dwa dni urlopu, co daje 24 dni urlopu rocznie.

Oferty pracy

Islandia oferuje nam coraz więcej możliwości zatrudnienia. Aktualnie, za najbardziej popularne oferty pracy uważa się, na przykład pracę przy przetwórstwie ryb, być może dzięki temu, iż jest to branża, która najłagodniej przeszła przez cały kryzys. Przemysł rybny stanowi podporę dla całej islandzkiej gospodarki, dlatego też jest w stanie zaoferować liczne miejsca pracy. Jest ona również otwarta na imigrantów. Wymagania stawiane przez pracodawców nie są zbyt wygórowane, co sprzyja znalezieniu zatrudnienia.

Turystyka

Osłabienie islandzkiej waluty spowodowało rozwój turystyki. Coraz częściej jest ona odwiedzana przez Europejczyków. Również rozwój turystki niesie za sobą szanse na zatrudnienie. Mowa tu o pracy pokojówek, recepcjonistek, barmanów czy kelnerów. W tym wypadku, pracodawcy doceniają doświadczenie oraz dobrą znajomość języka angielskiego. Ile może zarobić polski kelner? Jest to 150-200 tysięcy koron miesięcznie. Wraz ze wzrostem kwalifikacji, stawki te rosną.

W ubiegłym roku na Islandię zawitało blisko 1400 polskich imigrantów, miejmy nadzieję, że Islandia utrzyma swoją obecną pozycję gospodarczo-ekonomiczną.

Podczas gdy wszyscy skupiają się na kryzysie ekonomicznym Grecji, warto przytoczyć przykład kraju, który świetnie poradził sobie z wszelkimi nieprawidłowościami, zarówno tymi gospodarczymi jak i ekonomicznymi. Mowa tu o Islandii. Jak udało się Islandii odzyskać płynność gospodarczą i ekonomiczną? Islandia postawiła nie na oszczędzaniu, lecz skupiła całą swoją uwagę na rozruszaniu gospodarki, skutkiem czego mamy tu do czynienia z mniejszym bezrobociem niż w popularnej już Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia w Islandii to zaledwie 5,5%. Dowodem na rozwój Islandii jest również zwiększona liczba ofert pracy. Powodem do radości jest fakt, iż Islandia nie tylko dopięła wszystkiego, aby wyjść z ekonomicznego dołka, ale […]

Czytaj artykuł