Nauka języków przed wyjazdem do pracy

Znajomość języka obowiązującego w kraju, do którego wyjeżdżamy do pracy, nie jest zazwyczaj koniecznością w szczególności, gdy jest to praca fizyczna, a wśród zatrudnionych jest wielu Polaków. Nie da się jednak ukryć, że znajomość angielskiego, niemieckiego lub niderlandzkiego może znacznie ułatwić życie, a niekiedy nawet przyczynić się do szybkiego awansu.

Dlaczego warto poznać język obowiązujący w kraju, do którego wyjeżdżamy?

Podstawowa znajomość języka pozwoli nam uniknąć stresu związanego z nowym otoczeniem. W każdym kraju napisy na znakach drogowych, budynkach, w sklepach i na produktach umieszczane są w języku narodowym. Niekiedy pojawiają się również napisy po angielsku, jednak nadal jest to rzadkość. Znając podstawy języka, można bez problemów poruszać się po mieście i ze zrozumieniem dobierać produkty.

Znajomość języka umożliwia nam również swobodną komunikację z pracodawcą oraz współpracownikami. Dzięki niej łatwiej wykonywać prawidłowo swoje obowiązki, a bardziej rozwinięte umiejętności językowe dają nam większą szansę na zdobycie awansu.

Jakiego języka się uczyć na ostatnią chwilę?

W zależności od kraju, do którego chcemy wyjechać, dobrze jest znać przynajmniej podstawowe zwroty wraz z wymową (w tym z pomocą przyjdą nam liczne translatory) w języku narodowym. Niezależnie od tego, gdzie wyjeżdżamy, najbardziej przydatna będzie jednak dobra znajomość języka angielskiego ze względu na to, że jest to język nauczany w większości szkół i będziemy w stanie porozumieć się z wieloma osobami.

W jaki sposób się uczyć?

Mówi się, że języka najlepiej nauczyć się przebywając w danym kraju i rozmawiając z osobami, dla których dany język jest ojczystym, jednak co z tego, że będziemy słuchać osób rozmawiających w innym języku, skoro nie będziemy z tego nic rozumieć? Dlatego też przed wyjazdem do innego kraju warto poznać przynajmniej podstawy.

Znajomi lub rodzina – jeżeli mamy znajomych lub któryś z członków naszej rodziny zna język, którego chcemy się nauczyć, prośba o pomoc w jego nauce będzie najtańszym i prawdopodobnie najprzyjemniejszym sposobem na zdobycie umiejętności językowych.

Internet – jest to narzędzie, dzięki któremu również możemy nauczyć się języka za darmo. W Sieci można znaleźć wiele kursów, w których uczestnictwo jest darmowe. Niestety jak w większości aspektów życia, bardziej skuteczne i urozmaicone są kursy oferowane odpłatnie, jednak warto zainwestować kilkanaście złotych miesięcznie, by móc szybko zobaczyć efekty. Jeżeli nie chcemy korzystać z kursów, warto przeglądać strony ze słownictwem i gramatyką danego języka.

Aplikacje na telefon – podobnie jak za pomocą Internetu, używając telefonu możemy skorzystać z darmowych kursów, tym razem jednak w formie aplikacji. Ich zaletą jest możliwość nauki języka w dowolnym miejscu, np. w podróży lub w parku.

Szkoły językowe – jeżeli mamy możliwości finansowe, będzie to najszybsza forma nauki, ponieważ pozwala poznanie języka ze strony formalnej, a dodatkowo nauczyciel pomoże nam w razie problemów ze zrozumieniem oraz przyzwyczai do rozmów w obcym języku z innymi ludźmi.

Podręczniki – nauka za pomocą podręczników jest z pewnością najbardziej wymagająca i zalecana osobom, które znają już podstawy języka, jednak korzystając z nich, mamy pewność, że znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Znajomość języka obowiązującego w kraju, do którego wyjeżdżamy do pracy, nie jest zazwyczaj koniecznością w szczególności, gdy jest to praca fizyczna, a wśród zatrudnionych jest wielu Polaków. Nie da się jednak ukryć, że znajomość angielskiego, niemieckiego lub niderlandzkiego może znacznie ułatwić życie, a niekiedy nawet przyczynić się do szybkiego awansu. Dlaczego warto poznać język obowiązujący w kraju, do którego wyjeżdżamy? Podstawowa znajomość języka pozwoli nam uniknąć stresu związanego z nowym otoczeniem. W każdym kraju napisy na znakach drogowych, budynkach, w sklepach i na produktach umieszczane są w języku narodowym. Niekiedy pojawiają się również napisy po angielsku, jednak nadal jest to […]

Czytaj artykuł