Saksy, czyli praca sezonowa w Niemczech

Praca sezonowa nie jest niczym nieznanym. Wielu z nas przynajmniej raz w życiu miało okazję doświadczyć wyjazdu zarobkowego za granicę. Praca sezonowa w niemieckim rolnictwie, czyli tak zwane saksy, co ma nam do zaoferowania?

Kilka faktów o których należy powiedzieć

W Niemczech, od stycznia tego roku, zaczęła obowiązywać ustawowa stawka minimalna. Jeśli mowa o rolnictwie, sięga ona 7,40 euro brutto za godzinę, kolejną dobrą informacją jest fakt, iż od stycznia 2017 roku ma ona dodatkowo wzrosnąć, będzie zatem wynosiła 9,10 euro brutto za godzinę. 

Warto wspomnieć również, iż w Polsce ustawowa stawka minimalna wynosi 1680 zł, a to daje nam po przeliczeniu około 2,3 euro za godzinę pracy. Dlaczego zatem nie skorzystać z możliwości lepszego zarobku? Mając do wyboru mało znaczące umowy w Polsce i niskie zarobki wyjazdy na saksy stają się coraz bardziej popularne.

Jak było kiedyś a jak jest dziś?

Obecnie niemieccy rolnicy zatrudniają blisko 400 tys. pracowników sezonowych. Większość pracowników to Polacy, ale także osoby z Rumunii czy nawet Bułgarii.

Stawki minimalne stanowiły niegdyś pole do dyskusji pomiędzy farmerem a robotnikiem. Zmieniło się to jednak wraz z pojawieniem się ustawowych płac minimalnych.

Minusy podniesienia płacy minimalnej

Niestety mamy też do czynienia z minusami. Podniesienie godzinowej stawki minimalnej może spowodować szereg innych problemów, jak na przykład wzrost cen zbieranych na saksach owoców lub warzyw nawet o 20%. To z kolei może przyczynić się do upadłości wielu niemieckich gospodarstw. Istnieje zatem ryzyko, iż część gospodarstw rolnych będzie musiała zostać zlikwidowana.

Miejmy jednak nadzieje, że niemieckie gospodarstwa i ich farmerzy długo będą mogli cieszyć się dorobkiem swojego życia, oraz że zmiany wprowadzone przez niemiecki rząd nie odbiorą nam możliwości wyjazdów na saksy.

 

Praca sezonowa nie jest niczym nieznanym. Wielu z nas przynajmniej raz w życiu miało okazję doświadczyć wyjazdu zarobkowego za granicę. Praca sezonowa w niemieckim rolnictwie, czyli tak zwane saksy, co ma nam do zaoferowania? Kilka faktów o których należy powiedzieć W Niemczech, od stycznia tego roku, zaczęła obowiązywać ustawowa stawka minimalna. Jeśli mowa o rolnictwie, sięga ona 7,40 euro brutto za godzinę, kolejną dobrą informacją jest fakt, iż od stycznia 2017 roku ma ona dodatkowo wzrosnąć, będzie zatem wynosiła 9,10 euro brutto za godzinę.  Warto wspomnieć również, iż w Polsce ustawowa stawka minimalna wynosi 1680 zł, a to daje nam po przeliczeniu około […]

Czytaj artykuł