Rusza rozliczanie podatku w Holandii!

Rozliczenia w Holandii

Wprawdzie w Holandii szał zeznań podatkowych ruszył już z dniem 1 marca 2016, dotyczył on osób zameldowanych w tym państwie. Tych nie posiadających meldunku na terenie Holandii interesuje więc dopiero data 1 kwietnia i to wcale nie jest żart 🙂 Warto przeczytać o zasadach rozliczania podatku w Holandii, zwłaszcza, że uległy one pewnym modyfikacjom w stosunku do lat poprzednich.

Zmiany dotyczą zasad rozliczania podatników nieposiadających meldunku na terenie Holandii. Do ubiegłego roku podatnik miał prawo wyboru sposobu rozliczania jako rezydent lub nierezydent, a kryterium przynależności do jednej z tych grup było zamieszkiwanie w danym kraju powyżej pół roku (a więc powyżej 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym). Od 2015 roku jednak status rezydenta podatkowego przyznawany jest w sytuacji, gdy podatnik 90% swoich dochodów osiąga w Holandii. Wprowadzono taką zasadę, gdyż rezydenci mają prawo do ulg podatkowych, dzięki którym wynik rozliczenia jest dla nich bardzo korzystny.

Przed wysłaniem deklaracji podatkowej do Belastingdienst (odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego), należy złożyć zaświadczenie potwierdzające osiągnięty dochód (Inkomensverklaring 2015 kwalificerende buitenlandse belastingplichtige – Zaświadczenie o dochodach za rok 2015. Podatnik zagraniczny kwalifikujący się do ulg), podbite przez polską skarbówkę. By otrzymać pieczątkę potwierdzającą takie zaświadczenie, musimy złożyć w Polsce deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG. Bez tego zaświadczenia Belastingdienst uzna, że nie spełniamy zasady 90%, co skutkuje rozliczaniem jako nierezydenci, a tego nie chcemy 🙂

Trzeba pamiętać, że pracując w Holandii, w Polsce także ZAWSZE jesteśmy zobowiązani do składania deklaracji podatkowej PIT-36, nawet wtedy, kiedy nie osiągamy w rodzimym kraju żadnych dochodów. Jest to tzw. metoda odliczenia proporcjonalnego. Wynika ona z konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Jeśli rozliczamy się ze współmałżonkiem przebywającym w Polsce, on także musi przedstawić Belastingdienst zaświadczenie o dochodach za rok 2015!

Wprawdzie w Holandii szał zeznań podatkowych ruszył już z dniem 1 marca 2016, dotyczył on osób zameldowanych w tym państwie. Tych nie posiadających meldunku na terenie Holandii interesuje więc dopiero data 1 kwietnia i to wcale nie jest żart 🙂 Warto przeczytać o zasadach rozliczania podatku w Holandii, zwłaszcza, że uległy one pewnym modyfikacjom w stosunku do lat poprzednich. Zmiany dotyczą zasad rozliczania podatników nieposiadających meldunku na terenie Holandii. Do ubiegłego roku podatnik miał prawo wyboru sposobu rozliczania jako rezydent lub nierezydent, a kryterium przynależności do jednej z tych grup było zamieszkiwanie w danym kraju powyżej pół roku (a więc […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!