Rozpocznij spokojne życie w Niemczech, czyli jak zrozumieć mentalność zachodnich sąsiadów?

Planujesz wyprowadzkę do Niemiec lub już tam jesteś i cieszysz się dobrze płatną pracą? To wspaniałe wiadomości! Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka informacji o Niemcach i niemieckiej mentalności, aby łatwiej było Wam zrozumieć naszych zachodnich sąsiadów. Te wiadomości przydadzą się szczególnie jeżeli wiecie już, jakie są koszty życia w Niemczech i planujecie wyjazd do Niemiec na stałe. 

Wbrew stereotypom, które od lat krążą wśród naszych rodaków, Niemcy wcale nie są niemili, niegościnni i opryskliwi. Warto jednak wiedzieć, jakie mają zwyczaje, aby nie czuć się zaskoczonym lub zakłopotanym. 

Bądź na czas 

Niemcy są bardzo punktualni i oczekują tego od innych. Jeżeli podejrzewasz, że możesz się spóźnić na spotkanie, koniecznie daj o tym znać. To świadczy o Twojej kulturze i szacunku do osoby, z którą się umawiasz. Życie w Niemczech może okazać się znacznie prostsze, niż myślimy! 

Nie oczekuj przyjaźni od pierwszej chwili 

Mentalność Niemców odbiega od naszej,  polskiej. My jesteśmy gościnnym narodem i mamy łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Niemcom zajmuje to znacznie więcej czasu, ale to nie znaczy, że nigdy się do nas nie przekonają. Najprawdopodobniej stereotyp, który przywarł w Polsce do Niemców, wynika właśnie z ich dystansu, który trzymają na początku relacji. Nie warto się zniechęcać, bo z doświadczenia wiemy, że Niemiec jest świetnym, bardzo miłym kompanem, kiedy przekona się, że ma do czynienia z dobrym człowiekiem. 

Używaj SIE lub DU

To dość skomplikowana w wykonaniu teoria, ale kilka tygodni w Niemczech z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Sie oraz du to zwroty, które musisz przyswoić. Sie to forma grzecznościowa, której używasz w stosunku do osób, które z zasady nie wyrażają zgody na mówienie do nich po imieniu lub w danej sytuacji tego nie zrobiły. Najczęściej w ten sposób zwrócimy się do policjanta, czy osób starszych. Du to po prostu wrócenie się na „Ty”. W ten sposób będziemy mówić do znajomych, rodziny, dzieci itp. 

Może się to wydawać dziwne, ale u nas jest bardzo podobnie! Dla Niemców to niezwykle ważne, a kiedy zwrot zostanie źle dobrany, mogą odebrać to jako obelgę. Takie błędy nie pozostaną źle ocenione jeżeli odbiorcy wiedzą, że nie jesteśmy Niemcami. Cudzoziemcy mają kartę ulgową 😉

Bądź eko! 

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy ma dużą potrzebę ratowania świata. My, Polacy moglibyśmy się jednak wiele nauczyć od Niemców w tej kwestii. Niemcy to kraj bardzo skoncentrowany na poprawie kondycji naszej planety. Nie tylko rząd, ale sami obywatele mają na uwadze proekologiczne zachowania. Jeżeli los planety leży Ci na sercu, to z pewnością dogadasz się z Niemcami. Być może to dobry temat do rozpoczęcia rozmowy z nowo poznanymi osobami? 

Organizacja to klucz do sukcesu

Niemcy jako społeczeństwo są bardzo zorganizowani i zmotywowani do działania, podobnie działa rząd niemiecki. Jeżeli coś się dzieje, należy niezwłocznie działać. Nie jutro – teraz. Niemcy są krajem stosunkowo zamożnym, dlatego tak wielu Polaków decyduje się na wyjazd. Często zastanawiają się jakie koszty życia są w Niemczech i czy dadzą sobie radę. Okazuje się, że Ci, którzy będą zmotywowani tak jak Niemcy, osiągną sukces i będą dobrze zarabiać. Po prostu trzeba chcieć. Szukanie wymówek i dróg na skróty może spowodować, że nasz wyjazd okaże się fiaskiem. 

Inne ciekawostki o Niemcach  

Niemcy mają wiele pozytywnych cech, a jedną z nich jest dbałość o swoje zdrowie. Niemcy uprawiają sporty. Są także ciekawi świata, dlatego wciąż podróżują (bardzo wiele osób na emeryturze zaczyna podróżować). 

Co ciekawe, w Niemczech jedynie w Bawarii można spotkać tradycję obchodzenia imienin! 

Planujesz wyprowadzkę do Niemiec lub już tam jesteś i cieszysz się dobrze płatną pracą? To wspaniałe wiadomości! Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka informacji o Niemcach i niemieckiej mentalności, aby łatwiej było Wam zrozumieć naszych zachodnich sąsiadów. Te wiadomości przydadzą się szczególnie jeżeli wiecie już, jakie są koszty życia w Niemczech i planujecie wyjazd do Niemiec na stałe.  Wbrew stereotypom, które od lat krążą wśród naszych rodaków, Niemcy wcale nie są niemili, niegościnni i opryskliwi. Warto jednak wiedzieć, jakie mają zwyczaje, aby nie czuć się zaskoczonym lub zakłopotanym.  Bądź na czas  Niemcy są bardzo punktualni i oczekują tego od innych. Jeżeli […]

Czytaj artykuł