Niemiecko-polskie różnice kulturowe

Polskę i Niemcy, naszych zachodnich sąsiadów, dzieli jedynie rzeka Odra, jednak niektóre obyczaje i kultura nie są już tak bliskie. Jeśli wybieracie się do pracy do Niemiec, to lepiej zapoznajcie się z kilkoma zasadami, by nie być zaskoczonymi przez pracodawców i współpracowników.

PAŃSTWO I PRAWO

Niemcy bardzo szanują swoją ojczyznę i panujące w niej reguły. Postępują ściśle według prawa, nie łamią, a tym bardziej nie naginają przepisów, co w Polsce zdarza się bardzo często. Jeśli jakiś zapis w prawie jest dla Niemca niezrozumiały, prosi organ władzy o wyjaśnienie. Obowiązujące ograniczenia są respektowane – jeśli istnieje jakiś przepis, to trzeba go przestrzegać, bez pytania dlaczego. Szczególnie widać to w przypadku poruszania się samochodem. Niemiec nie przekracza dozwolonej na drodze prędkości, nawet jeśli ograniczenie wydaje się być bezzasadne.

ORGANIZACJA PRACY

Nasi sąsiedzi są bardzo dobrymi organizatorami. Przygotowują się na wszelkie możliwe okoliczności i starają się nad wszystkim panować. Najważniejszy jest porządek i klarowny podział obowiązków, a później solidne wywiązywanie się z nich. Polacy często podchodzą do swoich obowiązków mniej formalnie, na luzie, dlatego ważne, by nie dać plamy u niemieckiego pracodawcy i zmienić swoje podejście. Podobnie jest z przechodzeniem na „Ty”. Niemcy zachowują dystans i w kontaktach biznesowych zwracają się do innych wraz z tytułami naukowymi, dlatego lepiej stosować się do tych zasad. Preferują też model przywództwa, więc w pełni uszanuj każdą decyzję swojego szefa i nie dyskutuj. Jeśli chcesz awansować, to musisz dać z siebie wszystko i pokazać, że stać Cię na jeszcze więcej.

KONTAKTY Z INNYMI LUDŹMI

Mówi się, że Niemcy są narodem sztywnym i bardzo formalnym. Bardzo cenią sobie swoją prywatność i życie osobiste. Nie lubią dzielić się z innymi swoim życiem prywatnym, co widać nawet na plaży odgradzają się parawanami i wałami z piasku. Wolą nie angażować się też w sferę życia prywatnego innych ludzi. Jeśli jednak zaprzyjaźnią się już z kimś i dopuszczą do siebie bliżej, to przyjaźń będzie zażyła i trwała.

ZACHOWANIE

Nowi pracownicy są zwykle traktowani nieufnie przez współpracowników. Jeśli udowodnią, że mają zdolności i kwalifikacje do danego stanowiska, ich podejście się zmienia. Jednak pracownicy różnych działów nie utrzymują bliskich kontaktów, dlatego lepiej nie próbuj tego zmieniać.  Dostosuj się do ich mentalności i uszanuj ich prywatność. Niemcy są także narodem bardzo punktualnym. Czas mierzony jest wręcz co do minuty, a spóźnienie to wyraz niesolidarności. Dlatego lepiej nie wykręcaj się „kwadransem studenckim” i jeśli wydarzyło się coś, co może Cię zatrzymać i uniemożliwić bycie na czas, to powiadom o tym pracodawcę. Punktualność jest wyrazem szacunku, dlatego lepiej być kwadrans przed umówioną godziną. Zapamiętaj też, że na spotkaniu biznesowym nie wypada żartować, szczególnie jeśli okazja jest uroczysta. Człowiek obejmujący kierownicze stanowisko musi być odpowiedzialny, dlatego żartować sobie, zdaniem Niemców, nie powinien.

Polskę i Niemcy, naszych zachodnich sąsiadów, dzieli jedynie rzeka Odra, jednak niektóre obyczaje i kultura nie są już tak bliskie. Jeśli wybieracie się do pracy do Niemiec, to lepiej zapoznajcie się z kilkoma zasadami, by nie być zaskoczonymi przez pracodawców i współpracowników. PAŃSTWO I PRAWO Niemcy bardzo szanują swoją ojczyznę i panujące w niej reguły. Postępują ściśle według prawa, nie łamią, a tym bardziej nie naginają przepisów, co w Polsce zdarza się bardzo często. Jeśli jakiś zapis w prawie jest dla Niemca niezrozumiały, prosi organ władzy o wyjaśnienie. Obowiązujące ograniczenia są respektowane – jeśli istnieje jakiś przepis, to trzeba go […]

Czytaj artykuł