Skattekort, fodselsnummer i Altinn, czyli rozliczenie podatku w Norwegii

rozliczanie podatku

Początek roku to gorący okres, kiedy po świąteczno-noworocznym zamieszaniu pora wrócić do obowiązków, także podatkowych. To szczególnie ważne teraz, kiedy nadszedł czas podsumowań zeszłego roku. A jeśli można zrobić to wcześniej, to czemu nie? Dziś co nieco na temat tajemniczo brzmiących nazw skattekort, fodselsnummer i Altinn oraz rozliczania się w Norwegii.

Wprawdzie – podobnie jak w Polsce – w Norwegii należy rozliczyć się do 31 marca lub nawet 30 kwietnia (w zależności od dokumentów – Inntektsoppgave czy Selvangivelse), warto pomyśleć o tym już dziś, bowiem dla nowicjuszy może wydawać się to skomplikowane. Zwrot podatku należy się każdemu, kto pracował LEGALNIE na terenie Norwegii – możliwe jest ubieganie się o zwrot w okresie do 3 lat wstecz, ale dziś skupimy się na sprawach najważniejszych.

Priorytet: karta podatkowa

Po przyjeździe do Norwegii w celach zarobkowych należy zwrócić się do Urzędu Podatkowego (likningskontoret lub Skatteetaten) w miejscu zamieszkania w celu wydania karty podatkowej (skattekort). Jest ona niezbędna każdemu kolejnemu pracodawcy, by mógł wyliczać podatek odliczany z wynagrodzenia, a jednocześnie powiązana z miejscem zatrudnienia – kartę możesz bowiem otrzymać przedstawiając odpowiednie dokumenty, wśród których, oprócz m.in. paszportu lub innego uznawanego dokumentu tożsamości, znajduje się także umowa o pracę lub kontrakt zatrudnienia z Twoim norweskim pracodawcą.

Norweski PESEL

Wraz z założeniem karty zostanie nadany także numer rejestracyjny D-nummer lub norweski PESEL – fodselsnummer – będą na niej nadrukowane i są bardzo ważne. Dzięki nim możliwa jest identyfikacja u norweskich władz publicznych, to je będziesz także podawał podczas zakładania konta w banku i każdego kolejnego przyjazdu do pracy w Norwegii. Są też niezbędne są do rozliczenia podatku za pomocą systemu Altinn.

A jak się rozliczać?

By móc korzystać z systemu Altinn należy posiadać do niego kod PIN – otrzymamy go pocztą wyszukując najpierw w internecie stronę Brukerprofilu (profilu użytkownika), gdzie zostaniemy poproszeni o podanie fodselsnummeru. Tam wystarczy go potwierdzić (kliknąć confirm lub bekreft) i wyczekiwać kodu, który zostanie nam wysłany w ciągu kilku dni. Ważne jest więc, by norweski urząd skarbowy posiadał nasze aktualne dane adresowe! Otrzymany kod jest ważny bezterminowo, więc warto mieć go zawsze gdzieś pod ręką.

Po zalogowaniu do systemu Altinn zobaczyć można wstępne zeznanie podatkowe za ubiegły rok – selvangivelse, wypełnione przez urząd skarbowy na podstawie osiągniętych dochodów i odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązkiem podatnika jest sprawdzenie poprawności tych danych i ewentualną korektę nieścisłości. Warto pamiętać, że zeznanie takie nie uwzględnia żadnych należnych ulg, ale o nich w jednym z kolejnych wpisów.

Na pierwszy rzut oka norweski system podatkowy może wydawać się zawiły i niezrozumiały. Ja zauważam pewne analogie, jednak przyznaję, że czasem można się pogubić przy tych wszystkich norweskich nazwach, które – przyznajmy – Polakom nie kojarzą się z niczym 🙂 Jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze można skorzystać z doradztwa i pomocy profesjonalnych firm, zajmujących się rozliczania podatku czy – w dalszej perspektywie – zwrotów podatków.

fot. dagbladet.no

Początek roku to gorący okres, kiedy po świąteczno-noworocznym zamieszaniu pora wrócić do obowiązków, także podatkowych. To szczególnie ważne teraz, kiedy nadszedł czas podsumowań zeszłego roku. A jeśli można zrobić to wcześniej, to czemu nie? Dziś co nieco na temat tajemniczo brzmiących nazw skattekort, fodselsnummer i Altinn oraz rozliczania się w Norwegii. Wprawdzie – podobnie jak w Polsce – w Norwegii należy rozliczyć się do 31 marca lub nawet 30 kwietnia (w zależności od dokumentów – Inntektsoppgave czy Selvangivelse), warto pomyśleć o tym już dziś, bowiem dla nowicjuszy może wydawać się to skomplikowane. Zwrot podatku należy się każdemu, kto pracował LEGALNIE […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!