Rozlicz się z brytyjskim fiskusem!

Zeznanie podatkowe za rok 2013/2014 należało złożyć do brytyjskiego fiskusa do 31 października. Dotyczy to osób, które pracują na karcie CIS i prowadzą w UK własną działalność gospodarczą (nie związaną jednak z budownictwem). Inland Revenue będzie ścigać tych, którzy tego nie zrobili i nakładać na nich karę grzywny. Za jeden tylko dzień zwłoki brytyjski Urząd Podatkowy nalicza karę w wysokości 100 funtów! Ponadto Ci, którzy nie rozliczają się ze skarbówką, mogą zyskać status poszukiwanych(!) – wysyłane są za nimi listy gończe, a ich dane personalne publikowane są w lokalnych gazetach. Brytyjczycy uważają, że oszukiwanie lub unikanie rozliczania się z podatku jest jednym z poważniejszych przestępstw w systemie prawnym.

W przypadku gdy nie złożyliśmy jeszcze swojego zeznania za okres od 6 kwietnia 2013 do 5 kwietnia 2014, to jeszcze nie wszystko stracone, można załatwić to online aż do 31 stycznia 2015. Jest to jednak ostatni dzwonek, by to zrobić. Jeśli rozliczamy się w Internecie po raz pierwszy, musimy najpierw zarejestrować się, aby otrzymać aktywacyjny kod. Ten przysyłany jest pocztą, więc trzeba wziąć to pod uwagę i nie zostawiać tej sprawy na ostatnią chwilę!

Podstawą do zwrotu podatku jest zaświadczenie P60 lub P45. Do wydania tych dokumentów zobowiązany jest pracodawca. P60 zawiera informacje o dochodach i podatkach pracownika za ostatni rok fiskalny. P45 wydawany jest z chwilą odejścia z firmy. Dokument ten stanowi wykaz dochodów i podatków w okresie całego zatrudnienia. Przyznawana kwota zależna jest od wysokości całkowitego dochodu brutto (Total pay) i sumy zaliczek zapłaconych na poczet podatku dochodowego (Total tax).

Pieniądze powinny trafić na Twoje konto w ciągu 3 – 12 tygodni.

Gdy po raz pierwszy rozliczamy się z brytyjskim fiskusem, musimy pamiętać, by wypełnić formularz P86 (Arrival in the United Kingdom). Należy w nim określić historię pobytu na wyspach: swoje plany na przyszłość (jak długo i po co podatnik przyjechał do UK oraz czy zamierza sprowadzić swoją rodzinę), a także podać miejsce zamieszkania i zatrudnienia.

Pamiętajmy, że możemy skorzystać z porad biur podatkowych, np. Euro-Punkt , które dopełnią za nas formalności, przeprowadzą przez „papierkową robotę” i doprowadzą sprawę do końca.

Zeznanie podatkowe za rok 2013/2014 należało złożyć do brytyjskiego fiskusa do 31 października. Dotyczy to osób, które pracują na karcie CIS i prowadzą w UK własną działalność gospodarczą (nie związaną jednak z budownictwem). Inland Revenue będzie ścigać tych, którzy tego nie zrobili i nakładać na nich karę grzywny. Za jeden tylko dzień zwłoki brytyjski Urząd Podatkowy nalicza karę w wysokości 100 funtów! Ponadto Ci, którzy nie rozliczają się ze skarbówką, mogą zyskać status poszukiwanych(!) – wysyłane są za nimi listy gończe, a ich dane personalne publikowane są w lokalnych gazetach. Brytyjczycy uważają, że oszukiwanie lub unikanie rozliczania się z podatku jest jednym z poważniejszych przestępstw […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!