Przegląd podatkowych zawiłości

Rozliczanie podatków

Pierwszy kwartał każdego roku stanowi czas rozliczeń podatkowych. Wypełnianie formularza nie jest trudne, nawet jeśli mamy kilka źródeł dochodów. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku pracy za granicą lub zarówno w kraju, jak i za granicą. Prawidłowe rozliczenie dochodów zagranicznych jest bardzo ważne i pozwala uniknąć przykrych konsekwencji. Wątpliwości rozwiewają Urzędy Skarbowe i firmy specjalizujące się w zwrotach podatku za granicą.

Pomimo stosunkowo prostych procedur rozliczania podatków w Polsce, i te bywają problematyczne. Marzec to okres wzmożonego zainteresowania tematyką podatkową, chociaż w zależności od wypełnianych deklaracji, obowiązują nas terminy od lutego (PIT 16A, 19A czy 28) nawet do maja (PIT 36 i inne). Osoby zatrudnione na podstawie kilku różnych umów otrzymują kilka PIT-ów, które należy odpowiednio uwzględnić w wypełnianych formularzach. Podejmując zatrudnienie poza granicami Polski należy liczyć się z koniecznością rozliczania na nieco innych zasadach, regulowanych przez politykę poszczególnych państw.

Wsteczny zwrot podatku

Możliwe jest ubieganie się o zwrot podatku do kilku lat wstecz, obowiązują różne terminy rozliczeń (Belgia – październik, Norwegia i Holandia – marzec lub kwiecień, Niemcy – maj) czy zasady unikania podwójnego opodatkowania: proporcjonalnego odliczenia (m.in. umowy z Holandią i Belgią) lub metody wyłączenia z progresją (m.in. umowy z Niemcami i Wielką Brytanią). Pierwsza metoda zobowiązuje podatnika do złożenia deklaracji podatkowej w Polsce, nawet jeśli cały jego dochód został uzyskany za granicą. Druga – zwalnia go z tego obowiązku, nie dotyczy jednak sytuacji, gdy w danym roku podejmowano pracę zarówno w kraju, jak i za granicą. Należy wtedy wykazać dochody na deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. To ważne, by rozliczyć się w sposób prawidłowy z dochodów zagranicznych ze względu na współpracę tamtejszych urzędów skarbowych z polskimi. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie informacji na temat dochodów podatników w celu kontroli prawidłowości rozliczeń.

Rezydentura podatkowa

Ważną kwestią w temacie rozliczeń jest pojęcie rezydentury podatkowej decydującej o sposobie rozliczania i różnie definiowanej w zależności od kraju, którego dotyczy. Oznacza przykładowo zamieszkiwanie w Niemczech powyżej 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym czy 90-procentowy udział całkowitych dochodów pochodzących z kraju zatrudnienia (Holandia).

Nazewnictwo

Problematyczne może być również poruszanie się po obcobrzmiących nazwach związanych z obowiązkiem podatkowym. O ile niemiecki Lohnsteuerbescheinigung brzmi znajomo przy minimalnej znajomości języka, o tyle norweskie selvangivelse czy belgijska Loonfiche nie są takie oczywiste.

Gdzie po radę?

Urzędy Skarbowe udzielają porad głównie w kwestiach rozliczeń krajowych, w razie wątpliwości warto więc zwrócić się po pomoc do firm specjalizujących się w zwrotach podatków zza granicy oraz innych świadczeń finansowych. Europejskie Centrum Podatkowe udziela pomocy w zakresie prowadzenia polskich i zagranicznych ewidencji i rozliczeń podatkowych. Zespół doradców stawia za cel zapewnianie klientom rzetelnej oraz przystępnej pomocy w ich indywidualnych sprawach podatkowych. Od ponad 10 lat obsługuje zarówno pracowników migrujących, jak i duże przedsiębiorstwa działające na zagranicznych rynkach.

Wiedza w zakresie korzyści rozliczania w kraju lub za granicą pozwala na sprawne poruszanie się w tematach podatkowych. Umożliwia bezproblemowe złożenie deklaracji a w perspektywie podejmowanie korzystnych kroków w kwestii zatrudnienia w przyszłości, by zapewnić sobie jak najlepsze warunki pracy przy jednoczesnej możliwości jak największego zwrotu należnego podatku.

Pierwszy kwartał każdego roku stanowi czas rozliczeń podatkowych. Wypełnianie formularza nie jest trudne, nawet jeśli mamy kilka źródeł dochodów. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku pracy za granicą lub zarówno w kraju, jak i za granicą. Prawidłowe rozliczenie dochodów zagranicznych jest bardzo ważne i pozwala uniknąć przykrych konsekwencji. Wątpliwości rozwiewają Urzędy Skarbowe i firmy specjalizujące się w zwrotach podatku za granicą. Pomimo stosunkowo prostych procedur rozliczania podatków w Polsce, i te bywają problematyczne. Marzec to okres wzmożonego zainteresowania tematyką podatkową, chociaż w zależności od wypełnianych deklaracji, obowiązują nas terminy od lutego (PIT 16A, 19A czy 28) nawet do maja (PIT […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!