Pracujesz za granicą? Masz okazję odwiedzić wspaniałe targi świąteczne

Nadchodzi grudzień – czas przygotowań do Wigilii i Bożego Narodzenia. Co prawda ozdoby świąteczne oraz kolędy pojawiły się w marketach chwilę po Wszystkich Świętych, a konsumpcjonizm dzisiejszych czasów skutecznie zabija magię świąt, jednak nadal mamy szansę na przyjemne spędzenie okresu przedświątecznego z rodziną, nawet gdy przebywamy za granicą.

Jedną z możliwości wprowadzenia się w atmosferę świąt jest uczestnictwo w targach świątecznych. Szczególną szansę mają na to Polacy, którzy wyjechali do pracy za granicę. Warto znaleźć trochę czasu i zobaczyć jak organizowane są jarmarki w innych państwach. Poniżej kilka propozycji jarmarków bożonarodzeniowy w Holandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, na które warto się udać.

NIEMCY

Targi świąteczne (Weihnachtsmarkt) są w Niemczech organizowane od XIV wieku. Jednodniowe kiermasze wydłużono z czasem do niemal miesiąca. Obecnie w całych Niemczech organizowane jest ponad 100 targów.

  • Jarmark Dzieciątka Jezus w Norymberdze (30 listopada – 24 grudnia) – jeden z największych i najpopularniejszych jarmarków w Niemczech. Główną atrakcją są tu norymberskie pierniki, kiełbaski oraz poncz.

         Miejsce: Frauentorgraben 3/IV, Norymbergia

  • „Striezelmarkt” w Dreźnie (28 listopada – 24 grudnia) – najstarszy jarmark niemiecki. Warto skosztować na nim tradycyjnej strucli bożonarodzeniowej. Przed przyjazdem tu radzę sprawdzić harmonogram występów muzycznych i teatralnych, które odbywają się tu przez cały grudzień.

         Miejsce: Altmarkt, Drezno

  • „Berliner Weihnachtszeit” (26 listopada – 24 grudnia) – jarmark znajdujący się w samym centrum Berlina. Oprócz tradycyjnych domków z przekąskami oraz prezentami znajduje się tu również lodowisko.

         Miejsce: Plac Gendarmenmarkt, Berlin

HOLANDIA

Jarmarki holenderskie (kerstmarkten) w wielu przypadkach trwają jedynie jeden lub dwa dni, więc tym bardziej warto dowiedzieć się wcześniej, kiedy będą miały miejsce. Najsłynniejsze targi odbywają się w Rotterdamie, Valkenburgu, Maastricht, Dordrecht, Leiden, Haarlem i w Hadze.

  • Kerstmarkt Dordrecht (14-16 grudnia) – największy holenderski jarmark. W tym samym czasie odbywa się w kilku miejscach: w Grote Markt, Grote kerktuin, na Stadhuisplein,  Vismarkt oraz Waagplein tworząc tym samym 2,5 kilometra atrakcji połączonych atmosferą świąteczną.

         Miejsce: Binnenstad, Dordrecht

  • Kerstmarkt Utrecht (14-16 grudnia) – oryginalny jarmark, na którym można znaleźć najwięcej produktów rzemieślniczych.

         Miejsce: Mariaplaats, Utrecht

  • Kerstmarkt Maastricht (1-31 grudnia) – miejsce wyróżniające się uroczymi świątecznymi chatkami oraz wieloma rozrywkami typy diabelski młyn, karuzele, zjeżdżalnia i lodowisko. Charakteryzuje się pięknym wystrojem dzięki specjalnej wybudowanej na okazję świąt wiosce Dickens Village.

          Miejsce: Vrijthof, Maastricht

WIELKA BRYTANIA

Christmas Markets w Wielkiej Brytanii to jarmarki pełne pysznych przekąsek i atrakcji zapewniających rozrywkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Otwierane są wcześniej, bo już w połowie listopada.

  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Manchesterze (9 listopada – 22 grudnia) – największy jarmark w Wielkiej Brytanii. Można tu znaleźć wiele ozdób wykonanych własnoręcznie, a także skosztować różnych przekąsek z wielu europejskich krajów. Dodatkową atrakcją jest lodowisko.

         Miejsce: Albert Square, Manchester

  • Kiermasz Winter Wonderland (22 listopada – 6 stycznia) – jarmark stylizowany na klimat niemiecki. Znajdziemy tu wiele atrakcji typu cyrk, Magical Ice Kingdom, Cinderella On Ice i oczywiście lodowisko.

         Miejsce: Hyde Park, Londyn

  • Europejski kiermasz świąteczny w Edynburgu (17 listopada – 5 stycznia) – jarmark w okolicach zamku, na którym można spotkać Świętego Mikołaja oraz samodzielnie stworzyć ozdoby świąteczne.

         Miejsce: Princes Street, Princes Gardens, Edynburg

Większość jarmarków jest otwarta w godzinach 10-21, a wstęp na nie jest bezpłatny (chociaż zdarzają się wyjątki). Oczywiście jarmarków bożonarodzeniowych w omawianych krajach jest o wiele więcej. Informacji na temat tego, gdzie i kiedy odbywają się pozostałe, można uzyskać na stronach internetowych konkretnych miast oraz w centrach i punktach informacji turystycznej.

Nadchodzi grudzień – czas przygotowań do Wigilii i Bożego Narodzenia. Co prawda ozdoby świąteczne oraz kolędy pojawiły się w marketach chwilę po Wszystkich Świętych, a konsumpcjonizm dzisiejszych czasów skutecznie zabija magię świąt, jednak nadal mamy szansę na przyjemne spędzenie okresu przedświątecznego z rodziną, nawet gdy przebywamy za granicą. Jedną z możliwości wprowadzenia się w atmosferę świąt jest uczestnictwo w targach świątecznych. Szczególną szansę mają na to Polacy, którzy wyjechali do pracy za granicę. Warto znaleźć trochę czasu i zobaczyć jak organizowane są jarmarki w innych państwach. Poniżej kilka propozycji jarmarków bożonarodzeniowy w Holandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, na które warto […]

Czytaj artykuł