Praca w sektorze budowlanym w Holandii. Czym jest certyfikat VCA?

Praca w branży budowlanej w Holandii

Czym jest certyfikat VCA? Jak wygląda praca w branży budowlanej w Holandii? Czytaj więcej…

Holandia to miejsce, w którym branża budowlana rządzi się nieco innymi prawami niż w nas, w Polsce. Atrakcyjne warunki pracy i szeroki zakres możliwości to argumenty, które skłaniają Polaków do wyjazdu do pracy do Holandii. Internet pęka w szwach od ofert proponowanych przez agencje, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać, aby uniknąć nieprzyjemności. 

Certyfikat VCA — co to jest i jak go zdobyć?

Osoba, która chce rozpocząć pracę w Holandii w sektorze budowlanym, będzie musiała dopełnić kilku spraw formalnych. Jedną z nich jest certyfikat VCA, czyli najważniejszy dokument, który daje uprawnienia do wykonywania prac w branży budowlanej i innych branżach wysokiego ryzyka w Holandii. W tym miejscu warto wspomnieć także, VCA (system certyfikatów bezpieczeństwa) funkcjonuje również w Belgii, a często także w Niemczech i innych krajach. W związku z tym do momentu, w którym certyfikat jest ważny, można posługiwać się nim w różnych krajach (posługujących się dyplomem VCA). Branża budowlana wymaga pracy świadomej i bezpiecznej i odpowiedzią na to jest właśnie certyfikat VCA, dzięki któremu każdy pracownik budowy będzie przygotowany.  Aby go otrzymać, należy przejść szkolenie.


UWAGA! Certyfikat jest ważny przez 10 lat!

Rodzaje certyfikatu VCA 

Certyfikat VCA podlega podziałowi na dwa podstawowe rodzaje. Są one uzależnione od obowiązków pracownika, a przede wszystkim od specjalizacji.

  1. VCA BASIC — podstawowy certyfikat VCA

VCA Basic, czyli podstawowy dyplom otrzymują osoby, które wykonują proste czynności i są tzw. pracownikami liniowymi. Samo szkolenie to zaledwie 8 godzin. Szkolenie kończy się godzinnym egzaminem (40 pytań), którego zaliczenie stanowi warunek otrzymania  certyfikatu VCA. Egzamin jest dostępny w języku polskim, holenderskim, angielskim, niemieckim i francuskim, włoskim i w innych. Koszt podejścia do egzaminu to 1490 złotych w Polsce, a jeżeli chcecie zrobić certyfikat w Holandii, to musicie liczyć się z kosztem 210 euro. 

2. VCA VOL

Bardziej zaawansowana wersja certyfikatu VCA, o którą muszą się postarać osoby aspirujące na stanowiska kierownicze, czy managerskie. Również osoby prowadzące firmę muszą posiadać taki certyfikat. Ten nieco bardziej zaawansowany kurs składa się z dwuetapowego szkolenia — online i stacjonarnego.  Jeżeli chodzi o egzamin  VCA VOL — jest on dostępny w ograniczonej ilości języków: holenderski, angielski, francuski i niemiecki. Nie powinno być to przeszkodą dla osób biorących udział w takim egzaminie, ponieważ stanowiska, które wiążą się z certyfikatem VCA VOL wymagają dobrej znajomości, któregoś z powyższych języków. Egzamin trwa 75 minut i składa się z 70 pytań. Tu również bardziej opłaca się podejść do niego w Holandii, bo koszt wyniesie 240 euro, a w Polsce należałoby zapłacić 2250 zł.

UWAGA! Zarówno w przypadku VCA BASIC, jak i VCA VOL istnieje możliwość ponownego podejścia do egzaminu, jeżeli za pierwszym razem nie poszedł on najlepiej. 

Praca w branży budowlanej w Holandii Czym jest certyfikat VCA? Jak wygląda praca w branży budowlanej w Holandii? Czytaj więcej… Holandia to miejsce, w którym branża budowlana rządzi się nieco innymi prawami niż w nas, w Polsce. Atrakcyjne warunki pracy i szeroki zakres możliwości to argumenty, które skłaniają Polaków do wyjazdu do pracy do Holandii. Internet pęka w szwach od ofert proponowanych przez agencje, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać, aby uniknąć nieprzyjemności.  Certyfikat VCA — co to jest i jak go zdobyć? Osoba, która chce rozpocząć pracę w Holandii w sektorze budowlanym, będzie musiała dopełnić kilku spraw […]

Czytaj artykuł