Praca w Niemczech – jak stworzyć list motywacyjny?

Osoby poszukujące pracy na terenie Niemiec, poza oczywistym dostarczeniem swojego życiorysu, czyli tzw. CV, często chcą lub powinny wysłać do potencjalnego pracodawcy list motywacyjny (Bewerbungsschreiben). Tego typu list może znacznie zwiększyć szanse kandydata na zdobycie pracy marzeń w Niemczech.

Bewerbungsschreiben może być przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej, a co za tym idzie, wstępem do wykazania swoich umiejętności i dobrych stron. Właśnie dlatego, warto dowiedzieć się, jakie zwroty są miłe widziane w liście motywacyjnym i o czym właściwie warto w nim napisać.

5 rad — jak napisać list motywacyjny?

1. Bądź samodzielny/a

Niestety bardzo często osoby starające się o pracę korzystają z gotowych wzorów listów motywacyjnych. Nie polecamy tego wyjścia. Jesteśmy przekonani, że każdy pracodawca marzy o wyjątkowym pracowniku, który nie zawsze wybiera drogę na skróty. Pomyśl także o tym, że czytanie kolejnego, takiego samego listu motywacyjnego może być męczące. Warto wykazać się czymś nietuzinkowym. To wyróżni Cię wśród kilkudziesięciu bardzo podobnych zgłoszeń.

2. List motywacyjny to nie CV

Często w chęci przekazania swojego doświadczenia zapominamy, że suche informacje na ten temat zostały już zawarte w jednym dokumencie. List motywacyjny ma być swojego rodzaju autoprezentacją, która pokaże, jakimi jesteśmy ludźmi. Na pewno miłe widziane będą informacje dotyczące tego, jak widzisz siebie w wymarzonej pracy, dlaczego wiesz, że jest ona idealna dla Ciebie oraz co jesteś w stanie zrobić, aby czerpać przyjemność z pracy i być w niej najlepszych fachowcem!

3. Nie przesadzaj z ilością

Zgadzamy się z tym, że list motywacyjny powinien pokazać pewność siebie i pozytywne cechy, jednak warto pamiętać, że złoty środek jest najważniejszy. Nie można przesadzić w żadną ze stron. Jedna strona A4 w zupełności wystarczy. Osoby bardziej doświadczone mogą napisać nieco więcej, jednak mimo wszystko, nie warto przesadzić.

4. Obierz swój własny styl

Oczywiście, w swoim liście motywacyjnym musisz zachować pewne standardy, jednak pamiętaj, aby nie zatracić swojego charakteru. Pisz tak jak czujesz, później zastanów się, czy wszystko współgra ze sobą i jest napisane ładnym językiem.

5. Unikaj oklepanych sformułowań

„Dzień dobry, jestem zainteresowany/a Państwa ogłoszeniem” – pomyśl o tym, że najpewniej większość zgłoszeń zaczyna się właśnie w ten sposób. Zastanów się, jak możesz zaskoczyć osobę, która czyta kolejne zgłoszenie z rzędu. Być może na wstępnie chcesz wspomnieć, o czymś, co najbardziej podoba Ci się w firmie, do której wysyłasz swoje zgłoszenie? Śmiało, pisz co czujesz!

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Tak naprawdę niemiecka formuła listu motywacyjnego nie różni się tak bardzo od polskiej, jednak warto wspomnieć o tym, że list motywacyjny zawsze musi być zatytułowany. Nagłówek to nic innego jak Twoje podstawowe dane tj. imię, nazwisko, adres. Poza tym oczywistym elementem budowy listu musimy zawrzeć jeszcze trzy inne. Wstęp, część właściwą i zakończenie.

Wstęp to ta część listu, której musisz poświęcić naprawdę wiele uwagi. Jest to pierwszy moment, w którym masz szansę na zwrócenie uwagi na siebie i swoje umiejętności. Pamiętaj, o czym pisaliśmy w punkcie piątym naszego poradnika. Jeżeli obejmiesz niestandardowe podejście to twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną znacznie wzrosną.

Część główna listu motywacyjnego to przede wszystkim twoje doświadczenia i motywację. Co napędza cię do tego, aby zdobyć pracę marzeń. Co sprawi, że będziesz w niej naprawdę dobry/a.

W zakończeniu listu motywacyjnego faktycznie warto skorzystać z gotowych sformułowań. Kilka z nich wypiszemy niżej. Jeżeli jednak masz jakiś pomysł, który może jeszcze bardziej zachęcić firmę do tego, aby zatrudniła właśnie ciebie – nie wstydź się i napisz.

Niemieckie sformułowania, które mogą być przydatne przy tworzeniu listu motywacyjnego:

Sehr geehrte Frau… – Szanowna Pani…

Sehr geehrter Herr… – Szanowny Panie

Ich würde Ihr hervorragendes Team nur allzu gerne verstärken und noch ein bisschen hervorragender machen. – Pragnę wzmocnić wspaniały zespół i uczynić go jeszcze lepszym.

Ich freue mich auf eine persönliche Einladung zu einem Gespräch. — Cieszę się na spotkanie z Państwem w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Auf das von Ihnen ausgeschriebene Stellenangebot bewerbe ich mich gerne, weil… – Cieszę się, że mogę ubiegać się o to stanowisko, ponieważ…
Ich liebe es mit Menschen zu arbeiten – uwielbiam pracę z ludźmi.

Meine Stärken sind … – Moje mocne strony to…

Meine langjährige Berufserfahrung kann dem Unternehmen viele Vorteile bringen. – Moje wieloletnie doświadczenie zawodowe może przynieść firmie wiele korzyści.

Ich lerne noch und glaube, dass die Möglichkeit, in Ihrem Unternehmen zu arbeiten, eine Entwicklung für mich sein wird. – Wciąż się uczę i wierzę, że możliwość pracy w Twojej firmie będzie dla mnie rozwojem.

Osoby poszukujące pracy na terenie Niemiec, poza oczywistym dostarczeniem swojego życiorysu, czyli tzw. CV, często chcą lub powinny wysłać do potencjalnego pracodawcy list motywacyjny (Bewerbungsschreiben). Tego typu list może znacznie zwiększyć szanse kandydata na zdobycie pracy marzeń w Niemczech. Bewerbungsschreiben może być przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej, a co za tym idzie, wstępem do wykazania swoich umiejętności i dobrych stron. Właśnie dlatego, warto dowiedzieć się, jakie zwroty są miłe widziane w liście motywacyjnym i o czym właściwie warto w nim napisać. 5 rad — jak napisać list motywacyjny? 1. Bądź samodzielny/a Niestety bardzo często osoby starające się o pracę korzystają z […]

Czytaj artykuł