Praca w Holandii? Ucz się niderlandzkiego!

Holenderski parlament pracuje nad ustawą, która ma zachęcić imigrantów do nauki języka niderlandzkiego. Bardzo wielu z nich mieszka poza granicami swojego kraju od wielu lat, a dalej nie potrafi swobodnie komunikować się, zarówno w pracy jak i poza nią, na przykład na codziennych zakupach w sklepie. Problem ten staje się coraz bardziej uciążliwy, dlatego politycy pracują obecnie nad nowymi przepisami, które mają zachęcić do szlifowania języka. Na początek możecie zacząć uczyć się słówek na własną rękę, na przykład dzięki takim stronom, a także dzięki krótkim lekcjom dostępnym za darmo na YouTube.

Dla ludzi ma być jasne, że jeśli chce się funkcjonować na rynku pracy, trzeba mówić po niderlandzku – mówi Jetta Klijnsma, sekretarz stanu do spraw społecznych.

Niderlandzkie gminy mają dostać możliwość obniżania zasiłku bijstand. Osoby, które nie robią kompletnie nic, by nauczyć się języka, muszą przygotować się na stopniowe obniżanie wysokości zapomogi. Początkowo świadczenia mają być obniżane o 20%, jednak jeśli po okresie sześciu miesięcy osoba taka nadal nie rozpocznie nauki – straci kolejne 20%. Po roku bezczynności zasiłek bijstand ma być odbierany całkowicie.

Zasiłek ten przyznawany jest osobom bez środków do życia, czyli osobom bezrobotnym lub takim, które dopiero niedawno straciły pracę, także obcokrajowcom. Wielu polskich imigrantów pobiera takie świadczenia.

Aby ubiegać się o bijstanduitkering (w skrócie bijstand), musisz spełnić następujące warunki:

  1. Mieszkasz oficjalnie w Holandii (jesteś zameldowany/a)
  2. Masz 18 lat lub więcej
  3. Nie masz wystarczająco wysokich dochodów ani wystarczająco dużego majątku, by starczyło ci na przeżycie. Jeśli mieszkasz z partnerem/partnerką, liczą się także dochody i majątek partnera/partnerki.
  4. Nie masz prawa do innych zasiłków (np. zasiłku dla bezrobotnych WW)
  5. Nie przebywasz aktualnie w więzieniu
  6. Twój majątek nie przekracza określonej kwoty
  7. Bierzesz udział w działaniach organizowanych przez twoją gminę, mających na celu znalezienie ci pracy
  8. Uczysz się języka niderlandzkiego.

(źródło: MojaHolandia.nl)

Bardzo często pobieranym zasiłkiem jest również kinderbijslag, czyli świadczenia na utrzymanie i wychowanie dzieci.

Więcej informacji o zasiłku kinderbijslag znajdziesz tutaj. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz ubiegać się o otrzymanie świadczenia, skontaktuj się z jedną z agencji oferujących uzyskanie go.

Holenderski parlament pracuje nad ustawą, która ma zachęcić imigrantów do nauki języka niderlandzkiego. Bardzo wielu z nich mieszka poza granicami swojego kraju od wielu lat, a dalej nie potrafi swobodnie komunikować się, zarówno w pracy jak i poza nią, na przykład na codziennych zakupach w sklepie. Problem ten staje się coraz bardziej uciążliwy, dlatego politycy pracują obecnie nad nowymi przepisami, które mają zachęcić do szlifowania języka. Na początek możecie zacząć uczyć się słówek na własną rękę, na przykład dzięki takim stronom, a także dzięki krótkim lekcjom dostępnym za darmo na YouTube. Dla ludzi ma być jasne, że jeśli chce się […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!