Praca w Holandii — mini poradnik!

Holandia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej, również dla Polaków. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, warto, abyśmy zapoznali się z charakterystyką danego rynku pracy, społeczeństwa itp. 

Dziś kilka słów o rynku pracy i prawie pracy w Holandii. Czy jest tak pięknie jak słyszymy dookoła? Czy warto wyjechać do Holandii na emigrację zarobkową?

Jak wiemy, Holandia jest państwem opiekuńczym. Przekłada się to na wiele dziedzin życia, a między innymi na pracę i podejście do niej, jednakowo przez pracodawcę, jak i pracowników. W Holandii istotna jest ochrona praw pracownika i rzadko słyszy się o przypadkach drastycznych naruszeń tych praw. 

Urlop w Holandii 

Zacznijmy od przyjemności. Holenderskie prawo zakłada, że każdy pracownik zasługuje na odpoczynek w skali roku 20 – 30 dni. Oczywiście ilość dni urlopowych jest zależne zarówno od stażu, wieku jak i innych czynników. W Holandii pracownicy pracują na swój urlop. Stanowi on tzw. rezerwę w wysokości 8,7% od godzin przepracowanych w trakcie tygodnia pracy. 

Holandia jest krajem, w którym każdy pracownik otrzyma także DODATEK URLOPOWY, który wynosi przynajmniej 8,33% wynagrodzenia całorocznego. 

Uwaga! Podobnie jak w Polsce, tak i w Holandii są dni ustawowo wolne i one nie liczą się do urlopu. Są to między innymi Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne. 

Godziny pracy w Holandii 

W Holandii  prawo pracy bardzo skrupulatnie określa możliwy czas pracy pracowników. Podobnie jak w Polsce, standardowy czas pracy w Holandii to 40 h tygodniowo, a zatem 8 godzin w ciągu dnia. Zdarzają się oczywiście nadgodziny,  jednak pracownik nie może pracować więcej niż 12 h w ciągu doby, a pomiędzy dwoma zmianami nie może być krótszej przerwy niż 11 godzin. Jeżeli pracownik pracował przez tydzień, będzie musiał mieć minimalny odpoczynek od pracy przez 36 godzin. 

Pracownik pracujący w dzień nie może pracować więcej niż 60 godzin w tygodniu. Z kolei pracownicy pracujący na zmianie nocnej, nie mogą przekroczyć 40 godzin pracy w tygodniu.

Również w kwestii przerwy w pracy, Holandia ma określone reguły. Każdy pracownik, który pracuje powyżej 5,5 godziny, może skorzystać z przysługującej mu 30-minutowej przerwy. Podobnie jeżeli praca przekracza 10 godzin, przerwa będzie wydłużona przynajmniej do 45 minut. 

Uwaga! Różnie to bywa, ale wielu holenderskich pracodawców nie płaci za przerwę w pracy. Z kolei za nadgodziny każdy pracodawca musi zapłacić. Nadgodziny są płatne od 125% do 135% standardowej stawki. 

Wyjątki 

Do wyjątków, jeżeli chodzi o określenie czasu pracy w Holandii, należą przede wszystkim kobiety w ciąży i osoby poniżej osiemnastego roku życia. Skupmy się jednak na pierwszej grupie. 

Kobiety w ciąży w Holandii nie muszą pracować na zmianie nocnej. Kobieta ma prawo do tego, aby pracować w stabilnych dla siebie godzinach uwzględniający odpoczynek. Przysługuje jej to również więcej przerw, w zależności od potrzeb.

Holandia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej, również dla Polaków. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, warto, abyśmy zapoznali się z charakterystyką danego rynku pracy, społeczeństwa itp.  Dziś kilka słów o rynku pracy i prawie pracy w Holandii. Czy jest tak pięknie jak słyszymy dookoła? Czy warto wyjechać do Holandii na emigrację zarobkową? Jak wiemy, Holandia jest państwem opiekuńczym. Przekłada się to na wiele dziedzin życia, a między innymi na pracę i podejście do niej, jednakowo przez pracodawcę, jak i pracowników. W Holandii istotna jest ochrona praw pracownika i rzadko słyszy się o przypadkach drastycznych naruszeń tych praw.  Urlop […]

Czytaj artykuł