Praca w Holandii – 7 sytuacji, w których możesz potrzebować pomocy

Wyjazd do pracy za granicę może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale życie lubi pisać różne scenariusze, dlatego przed wyjazdem warto porządnie się przygotować i być świadomym podejmowanego ryzyka.

Nie raz pisaliśmy o tym, jak przygotować się do wyjazdu za granicę, ale teraz chcemy pokazać Wam gdzie możecie szukać pomocy, jeśli staniecie w obliczu sytuacji, na którą nie byliście przygotowani. O jakie sytuacje chodzi?

Niestety coraz więcej osób zgłasza się na forach z informacją, że zostali oszukani. Obietnice dobrze płatnej pracy i świetnych warunków socjalnych okazały się mrzonkami. Co należy zrobić? Jakie inne sytuacje mogą się przytrafić?

Przedstawiamy listę 10 sytuacji, które powinny być alarmujące. Jeśli jesteś, w którejś z nich, poniżej dowiesz się co musisz zrobić⬇️

1. Pośrednik zabrał Twoje dokumentów na czas pracy za granicą

Jeśli pośrednik pracy wymaga od Ciebie paszportu to najprawdopodobniej masz doczynienia z przestępstwem. Takie sytuacje mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na zorganizowane grupy przestępcze, które zajmują się handlem ludźmi. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, koniecznie powiadom policję oraz udaj się do konsulatu. Tam po sprawdzeniu wszystkich danych, konsul RP będzie mógł wystawić tymczasowy dokument na powrót do domu.

2. Pośrednik odkłada podpisanie umowy lub sugeruje pracę „na czarno”

Po prostu nie wyrażaj zgody. Jeśli podejmujesz się pracy, musisz podpisać umowę, zanim ją zaczniesz. Nielegalna praca może dostarczyć Ci wielu nieprzyjemności.

3. Pracodawca zalega z wypłatą należnego wynagrodzenia lub wypłaca kwotę niezgodną z umową

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zgłoś się do agencji pracy, z którą została podpisana umowa. W ich stronę możesz zwrócić się z roszczeniami. Jeśli to nie pomoże, masz możliwość pozwania pracodawcy w miejscowym Sądzie Pracy.

4. Pracodawca zmusza do pracy po godzinach oraz w dni ustawowo wolne

W tej sytuacji również możesz zwrócić się do agencji zatrudnienia, która pomogła znaleźć Ci pracę i prosić o interwencję.

5. Skradziono Ci dokumenty

Utrata dokumentów to stresująca sytuacja, w której jedyną pomocą może okazać się konsulat RP. Na miejscu konsul sprawdzi Twoją tożsamość i pomoże uzyskać tymczasowy dokument.

6. Skradziono Ci pieniądze

Sytuacja stosunkowo podobna do skradzionych dokumentów, jednak tu nie możemy liczyć na pieniądze z konsulatu. Konsul może pomóc, będąc pośrednikiem w kontakcie z rodziną czy przyjaciółmi w Polsce. Kiedy nie ma innej możliwości, konsul może być także pośrednikiem w przekazaniu pieniędzy osobie, która zwraca się o pomoc.

7. Aresztowano Cię

W przypadku zatrzymania lub aresztowania na terenie Holandii obywatel Polski ma możliwość skontaktowania się z konsulem RP. Będzie on odpowiedzialny za to, aby Polak nie był traktowany gorzej niż obywatel kraju, w którym zostanie zatrzymany.
Konsul może także poinformować rodzinę o zatrzymaniu, odwiedzić aresztowanego, pozyskać informacje dotyczącą powodów zatrzymania oraz informacje na temat możliwości zwolnienia.

Oto lista 7 sytuacji, w których pomoc może okazać się niezbędna. Życzymy, aby ta wiedza była jedynie teoretyczna!

Telefony, które mogą Ci się przydać!

0031 – kierunkowy
112 – ogólny numer na policję, pogotowie i straż pożarną
09 00 88 44 – bezpośredni numer na policję

Ambasada RP, tel: 0031 (0) 650 27 11 67, adres mailowy: [email protected]

Konsulat w Amsterdamie, tel: 0031 20 3053850, adres mailowy: [email protected]Wyjazd do pracy za granicę może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale życie lubi pisać różne scenariusze, dlatego przed wyjazdem warto porządnie się przygotować i być świadomym podejmowanego ryzyka. Nie raz pisaliśmy o tym, jak przygotować się do wyjazdu za granicę, ale teraz chcemy pokazać Wam gdzie możecie szukać pomocy, jeśli staniecie w obliczu sytuacji, na którą nie byliście przygotowani. O jakie sytuacje chodzi? Niestety coraz więcej osób zgłasza się na forach z informacją, że zostali oszukani. Obietnice dobrze płatnej pracy i świetnych warunków socjalnych okazały się mrzonkami. Co należy zrobić? Jakie inne sytuacje mogą się przytrafić? Przedstawiamy listę 10 sytuacji, które […]

Czytaj artykuł