Praca w Dublinie – jak zacząć?

Irlandia przyciąga Polaków kuszącymi zarobkami i pięknymi widokami. Pracownicy zatrudnieni na terenie Irlandii mogą liczyć na minimalną stawkę godzinową, wynoszącą 8,65 Euro. Minimalne płace mogą się różnić w poszczególnych sektorach gospodarki, między innymi w rolnictwie, gastronomii, firmach sprzątających, hotelarstwie, budownictwie i branży elektrycznej.

Kwota 8,65 Euro za godzinę przysługuje każdemu, kto posiada dwuletnie doświadczenie zawodowe (nie musi być to doświadczenie w pracy w Irlandii) i ukończył 18 lat. Osoby pełnoletnie, które mają tylko roczne doświadczenie w pracy, mogą liczyć na 6,92 Euro, zaś osoby poniżej 18 roku życia mogą zarobić 6,06 Euro za godzinę.

 Jak najtaniej dotrzeć do Dublina?

Najtaniej i najwygodniej będzie samolotami Ryanair lub Aerlingus. Drugą opcją są autokary: Polonia Transport lub Eurolines.  Z lotniska do centrum stolicy dotrzemy autobusami Aircoach, Airlink, lub też autobusami nr 747 i 748. Jeśli chodzi o poruszanie się po Dublinie, to najlepszym sposobem są szybkie linie tramwajowe Luas, które oferują podróżnym dwie linie: green i red. Możesz też skorzystać z szybkich linii kolejowych Dart, które kursują między 6:00 a 23:30 lub z autobusów Dublin Bus. Gdy zdecydujesz się na podróż autobusem, to pamiętaj, że kupując bilet u kierowcy musisz mieć odliczoną gotówkę. W przeciwnym razie kierowca nie wyda Ci reszty, tylko wydruk, dzięki któremu będziesz mógł odebrać nadpłatę w głównej siedzibie Dublin Bus przy O’Conell Street.

Gdzie szukać pracy?

Przed wyjazdem dobrze jest zapewnić sobie pracę i zakwaterowanie. Problem zakwaterowania jest mniejszy, jeśli możesz chwilowo zatrzymać się u rodziny lub znajomych. Praca, nawet tymczasowa, będzie CI niezbędna, do tego żeby stanąć na własnych nogach. Takich ofert możesz szukać na witrynach sklepowych, w centrach handlowych, w lokalnej prasie, a także dzięki znajomościom. Możesz też osobiście składać swoje CV w różnych miejscach (hotelach, restauracjach, kawiarniach, sklepach).

Oferty pracy możesz znaleźć też w internecie:

Dobrą, sprawdzoną i bezpieczną opcją jest skorzystanie z usług EURESa, czyli sieci współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy, która wspieraja mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym. Dzięki EURESowi możemy znaleźć pracę w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego czyli w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechteinsteinie, a także w Szwajcarii.

Gdzie szukać mieszkania?

Tuż po przyjeździe możemy zatrzymać się w którymś z hostelu, jeśli nie mamy opcji darmowego noclegu u znajomych lub rodziny. Za nocleg w kilkunastoosobowym pokoju zapłacimy ok 15 Euro, a za jednoosobowy pokój ok 60 Euro. Jeśli mamy ze sobą trochę gotówki i stać nas na wynajęcie mieszkania, to ofert możemy szukać na serwisach:

 

Irlandia przyciąga Polaków kuszącymi zarobkami i pięknymi widokami. Pracownicy zatrudnieni na terenie Irlandii mogą liczyć na minimalną stawkę godzinową, wynoszącą 8,65 Euro. Minimalne płace mogą się różnić w poszczególnych sektorach gospodarki, między innymi w rolnictwie, gastronomii, firmach sprzątających, hotelarstwie, budownictwie i branży elektrycznej. Kwota 8,65 Euro za godzinę przysługuje każdemu, kto posiada dwuletnie doświadczenie zawodowe (nie musi być to doświadczenie w pracy w Irlandii) i ukończył 18 lat. Osoby pełnoletnie, które mają tylko roczne doświadczenie w pracy, mogą liczyć na 6,92 Euro, zaś osoby poniżej 18 roku życia mogą zarobić 6,06 Euro za godzinę.  Jak najtaniej dotrzeć do Dublina? Najtaniej […]

Czytaj artykuł