Praca sezonowa w Szwecji

Szwecja jawi się bardzo atrakcyjnie – zamożne społeczeństwo, wysokie zarobki, przychylni cudzoziemcom mieszkańcy, łatwość dogadania się z każdym po angielsku. Bardzo wielu Polaków jeździ tam co roku na letni sezon, pracować w przeróżnym charakterze. Jak bodaj wszędzie w sezonie letnim, tak i w Szwecji prace sezonowe to w przeważającej większości zbiory owoców i innych płodów rolnych, prace przy obsłudze wzmożonego latem ruchu turystycznego, prace budowlane, którym sprzyja pogoda, ale także wszędzie tam, gdzie jest konieczność zastąpienia urlopujących się, stałych pracowników pracownikami tymczasowymi. Są też pewne cechy charakterystyczne dla Szwecji, takie jak niechęć miejscowych do wykonywania prac w rolnictwie za niskie jak dla nich stawki (szwedzcy farmerzy mówią wręcz o uzależnieniu od pracy cudzoziemców), upodobanie do drewnianych domów, wymagających częstego zabezpieczania z uwagi na surowym północny klimat, no i… lasy, ogromne ich połacie, a zatem mnóstwo pracy w leśnictwie (a także sporo runa leśnego do zebrania). Dziś trochę o tym, jak i ile można zarobić w szwedzkim lesie.

Od lat najwięcej mówi się o wyprawach samochodowych na szwedzkie borówki/jagody (a także inne runo leśne), jednak nie każdy rok jest sprzyjający dla tych owoców, bywają lata nieurodzaju i jest ich wtedy bardzo mało. Plusem jest to, że przy takiej pracy nie trzeba szukać pracodawcy – można po prostu sprzedawać zebrane owoce w punktach skupu albo osobom prywatnym. Jeśli jest się biegłym w takiej pracy i jeśli jagód jest dużo, można zerwać nawet ok. 80 kg dziennie, co da nam ok. 1200 koron. Ale trzeba się liczyć z tym, że można zebrać sporo mniej. W kwestii noclegu najtaniej jest rozbić się namiotem albo campingiem – w Szwecji można legalnie rozbić namiot niemal gdziekolwiek (byle 100 metrów od zabudowań). Uwaga jednak na kradzieże, lepiej nie zostawiać w namiotach niczego cennego. Można pomyśleć też o wynajmie domku campingowego.

Najwięcej runa leśnego jest w na północy kraju i w jego centrum. Popularna moroszka (to taka szwedzka malina) owocuje od drugiej połowy lipca, podobnie jak jagoda. Borówki owocują później, pod koniec sierpnia, występują w sporej ilości na wyrębach leśnych.

Lasy to jeden z najcenniejszych zasobów i atutów Szwecji, spośród państw całej Unii Europejskiej to właśnie w Szwecji ich powierzchnia jest największa. W związku w tym kraju występuje rokroczne, bardzo duże zapotrzebowanie na sezonową pracę przy ich pielęgnacji. Są to różne prace, od ciężkich i wymagających doświadczenia, jak wycinka drzew, po odpowiednią także dla kobiet pracę w szkółkach leśnych przy sadzeniu drzewek. Praca przy sadzonkach jest zwykle pracą na akord, można tam dziennie zarobić od 800 koron wzwyż. Zakwaterowanie w większości przypadków jest zapewnione, koszt to około 2 tys. koron miesięcznie.

Oczywiście w Szwecji zarobić da się nie tylko w lesie. Jak wszędzie, także i w Szwecji sporo jest ofert pracy sezonowej w hotelarstwie i w gastronomii. Pamiętajmy jednak, że tutaj pracodawcy wymagają znajomości języka angielskiego, a bywa, że i szwedzkiego. Jak już wspomniałem, sporo jest też pracy w rolnictwie, szczególnie przy zbiorach truskawek (czerwiec i lipiec), a także w budownictwie, a szerzej – przy odnawianiu tradycyjnych drewnianych domków, nie tylko przy ich malowaniu.

Jak dojechać do Szwecji? Najlepiej mieć na miejscu samochód, co jest bardzo istotne przy poszukiwaniu pracy poza miastami, przede wszystkim w rolnictwie. Najlepiej więc dostać się tam promem.

Warto wiedzieć, że łatwiej w Szwecji mają niepalący i niepijący, gdyż ceny papierosów i alkoholu są bardzo wysokie, poza tym są tam spore utrudnienia przy zakupie alkoholu, szczególnie po godzinie 18-tej.

Pamiętajmy, że życie w Szwecji jest dość drogie, bardzo wysokie są też w tym kraju podatki. Koszty życia można znacznie obniżyć dzieląc je na parę osób, wynajmując wspólnie mieszkanie czy podróżując wypełnionym samochodem. W kwestii podatku, w przypadku pracy sezonowej istnieje spora szansa na odzyskanie odprowadzonych składek, trzeba o to wystąpić z wnioskiem o zwrot podatku za pracę za granicą do odpowiedniego  zagranicznego urzędu skarbowego.

Szwecja jawi się bardzo atrakcyjnie – zamożne społeczeństwo, wysokie zarobki, przychylni cudzoziemcom mieszkańcy, łatwość dogadania się z każdym po angielsku. Bardzo wielu Polaków jeździ tam co roku na letni sezon, pracować w przeróżnym charakterze. Jak bodaj wszędzie w sezonie letnim, tak i w Szwecji prace sezonowe to w przeważającej większości zbiory owoców i innych płodów rolnych, prace przy obsłudze wzmożonego latem ruchu turystycznego, prace budowlane, którym sprzyja pogoda, ale także wszędzie tam, gdzie jest konieczność zastąpienia urlopujących się, stałych pracowników pracownikami tymczasowymi. Są też pewne cechy charakterystyczne dla Szwecji, takie jak niechęć miejscowych do wykonywania prac w rolnictwie za niskie […]

Czytaj artykuł