Polski lekarz za granicą

Pomimo tego, że w większości przypadków Polacy znają język angielski lepiej niż Włosi czy Francuzi, okazuje się, że znajomość języka angielskiego nie jest wystarczająca, dlaczego?

Nie tak dawno, bo tylko w ubiegłym roku, prawie połowa wszystkich lekarzy wyrażających chęci pracy na Wyspach, nie dostała na to zgody.  Powodem braku zgody jest niezdanie obowiązkowego egzaminu z języka angielskiego, czy jak kto woli, brak wystarczającej znajomości owego języka.

Skąd tak rygorystyczne zasady?

Zasady zmieniły się po tragedii, która miała miejsce w 2008 roku, kiedy to lekarz z Nigerii nie zrozumiał danego mu polecenia, w skutek czego pacjent nie przeżył. Wtedy właśnie, General Medical Council zdecydował przykładać zdecydowanie większą uwagę do egzaminów sprawdzających stopień znajomości języka angielskiego lekarzy chcących podjąć pracę w Wielkiej Brytanii.

Jakie są statystyki?

Dane przedstawione przez General Medical Council pokazują, że najgorzej ze znajomością języka angielskiego radzą sobie Francuzi (49 kandydatów, z czego 10 z nich zdało egzamin). Podobny wynik mają Włosi, w tym wypadku jeden na trzech lekarzy poradziło sobie z egzaminem sprawdzającym znajomość języka angielskiego. Jeśli mowa o greckich lekarzach, czterech na dziesięciu specjalistów zdało egzamin. Kto zatem był najlepszy? Polacy (69 na 114 osób zdało egzamin) i Niemcy (53 na 79 osób).

Co zatem musi zrobić lekarz, który chce pracować na Wyspach?

Lekarze, którzy zdecydują się podjąć pracę na Wyspach muszą obligatoryjnie zdać egzamin IELTS, a także uzyskać wynik 7 punktów na 9 możliwych.

Należy pamiętać, że niezaliczony egzamin sprawdzający stopień znajomości języka angielskiego, nie zezwala na podjęcie pracy lekarza w Wielkiej Brytanii.

Pomimo tego, że w większości przypadków Polacy znają język angielski lepiej niż Włosi czy Francuzi, okazuje się, że znajomość języka angielskiego nie jest wystarczająca, dlaczego? Nie tak dawno, bo tylko w ubiegłym roku, prawie połowa wszystkich lekarzy wyrażających chęci pracy na Wyspach, nie dostała na to zgody.  Powodem braku zgody jest niezdanie obowiązkowego egzaminu z języka angielskiego, czy jak kto woli, brak wystarczającej znajomości owego języka. Skąd tak rygorystyczne zasady? Zasady zmieniły się po tragedii, która miała miejsce w 2008 roku, kiedy to lekarz z Nigerii nie zrozumiał danego mu polecenia, w skutek czego pacjent nie przeżył. Wtedy właśnie, General […]

Czytaj artykuł