Pierwszy wyjazd do pracy za granicą? Pilnuj swoich dokumentów!

Wczoraj w Polsce oficjalnie rozpoczęły się wakacje. Wielu licealistów, jak i studentów zakończyło już rok szkolny i może cieszyć się wakacjami. Jednak nie wszyscy wybierają się na wczasy na Bahamy. Niektórzy postanowili zarobić parę groszy w pracy za granicą. Wraz z rozpoczęciem wakacji, zaczyna się również okres wyjazdów do pracy sezonowej za granicą. Wielu młodych ludzi po raz pierwszy wyjedzie do Norwegii, Niemiec, Holandii, Anglii i innych państw.  Co warto wiedzieć?

Jaki kierunek obrać?

Jeśli myślisz o krótkotrwałej emigracji sezonowej warto zwrócić uwagę na atrakcyjność turystyczną kraju. Tutaj prym wiodą: Hiszpania, Włochy i Francja. Istotnym jest również stosunek wysokości wynagrodzeń do kosztów życia – w końcu chcesz zarobić jak najwięcej. W Norwegii zarabia się bardzo dużo, nawet 85 zł/godzinę! Jednak życie w Norwegii jest bardzo drogie. Dlatego młodzi ludzie emigrujący do Norwegii zwykle zabierają ze sobą namiot, kempingowe gadżety i jedzenie w puszkach. Wszystko, co pozwoli im na maksymalne oszczędzanie (pamiętaj też, że odciągany Ci podatek od Twojego wynagrodzenia możesz odzyskać, w przypadku pracy sezonowej, nawet w całości – zajrzyj tutaj) Specjaliści zwracają również uwagę na obyczaje i kulturę panującą w danym kraju – nie każdy odnajdzie się we wszystkich krajach. Rozważając który kraj masz wybrać, zwróć uwagę na swoje znajomości lingwistyczne. Jeśli jedziesz do pracy fizycznej lub sezonowej, wystarczy Ci podstawowy angielski. Jeśli jednak planujesz zostać nieco dłużej, np. w Niemczech, niezbędna będzie znajomość języka niemieckiego w przynajmniej komunikatywnym stopniu.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • aktualny dokument tożsamości, najlepiej dwa: dowód osobisty i paszport oraz ich kserokopie,
  • akt urodzenia,
  • dokument dotyczący związku małżeńskiego lub rozwodu (jeśli posiadasz),
  • zezwolenie na pobyt (jeśli jest wymagane),
  • umowy i korespondencje z pracodawcą,
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (zobacz mój wpis o karcie EKUZ), ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, ewentualnie prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Gdzie szukać ofert?

Możesz szukać ich na własną rękę w internecie, lub jeśli masz znajomych, którzy już wyjechali, możesz poprosić ich o pomoc. Na co jednak zwrócić uwagę w internetowych ogłoszeniach?

NIGDY NIE WYSYŁAJ SKANÓW SWOICH DOKUMENTÓW do potencjalnego pracodawcy. Zwłaszcza przed podpisaniem umowy, choć nawet i taki dokument może być sfałszowany przez naciągaczy! To podejrzane jeśli potencjalny pracodawca żąda takich dokumentów jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Będąc już za granicą nigdy nie oddawaj swoich oryginalnych dokumentów, kserokopia z wglądem do oryginału w zupełności wystarczy uczciwemu pracodawcy!

Możesz paść ofiarą wyłudzaczy pieniędzy, którzy pobiorą „chwilówki” na Twoje nazwisko. Nawet jeśli oferta wydaje się być bardzo wiarygodna, a warunki pracy i zarobki atrakcyjne – uważaj!

Pracę możesz znaleźć poprzez przeróżne agencje pracy. Jest to duże ułatwienie, choć i tu zdarzają się oszuści. Wygoogluj informacje i opinie o danej firmie przed rozpoczęciem współpracy. Jeśli masz wątpliwości, możesz podrzucić mi linka do strony agencji, spróbuję się dowiedzieć czy jest to rzetelna firma, czy może podejrzana. Niektóre agencje możesz sprawdzić na stronie internetowej: www.kraz.praca.gov.pl.

Jakich błędów nie popełniać?

Dobrze się przygotuj! Niedoświadczeni emigranci często działają na gorąco i nie planują dokładnie swojego wyjazdu. Jadą na żywioł, „jakoś to będzie”. To złe myślenie, przygotowanie jest bardzo ważne, bo na miejscu może się okazać, że zapomnieliśmy, np. jakiegoś ważnego dokumentu.

Nigdy nie płać z góry! Najczęściej emigranci opłacają swoje mieszkanie z góry, by mieć pewne lokum. Niestety, jak wiadomo, na świecie jest dużo oszustów i często tacy przezorni ludzie zostają na lodzie. Czasem też „właściciel” mieszkania prosi o zaliczkę, pokazuje budynek, w którym znajduje się mieszkanie i ulatnia się pod głupim pretekstem, na przykład „Zaraz wrócę, zostawiłem klucze do mieszkania w samochodzie”.

Dokładnie sprawdź umowę! Przeczytaj ją kilka razy, upewnij się, że wszystko rozumiesz, i że wszystkie warunki pracy są jasne i klarowne.

Zadbaj o kontakt z bliskimi! Poinformuj ich gdzie dokładnie jedziesz, gdzie zamierzasz mieszkać, i gdzie i u kogo pracować. Zostaw im wszystkie niezbędne dane, numery telefonów, e-maile i adresy. Umów się na konkretne dni kiedy będziesz się z nimi systematycznie kontaktować i informować ich o bieżącej sytuacji. Może się to wydawać głupie, ale ustal hasło, na przykład „Ucałuj dziadka Franka”, dzięki któremu Twoi bliscy będą alarmowani, że dzieje się coś złego. Będą wiedzieli kogo poinformować o Twojej sytuacji.

Co przygotować i zabrać ze sobą przed wyjazdem do pracy? Przeczytaj!

Wczoraj w Polsce oficjalnie rozpoczęły się wakacje. Wielu licealistów, jak i studentów zakończyło już rok szkolny i może cieszyć się wakacjami. Jednak nie wszyscy wybierają się na wczasy na Bahamy. Niektórzy postanowili zarobić parę groszy w pracy za granicą. Wraz z rozpoczęciem wakacji, zaczyna się również okres wyjazdów do pracy sezonowej za granicą. Wielu młodych ludzi po raz pierwszy wyjedzie do Norwegii, Niemiec, Holandii, Anglii i innych państw.  Co warto wiedzieć? Jaki kierunek obrać? Jeśli myślisz o krótkotrwałej emigracji sezonowej warto zwrócić uwagę na atrakcyjność turystyczną kraju. Tutaj prym wiodą: Hiszpania, Włochy i Francja. Istotnym jest również stosunek wysokości wynagrodzeń do kosztów życia […]

Czytaj artykuł