Oszukiwanie pracowników za granicą. Najczęstsze praktyki

Wyjazd do pracy za granicę to z jednej strony spora suma pieniędzy do zarobienia, nowe możliwości, poznanie nowego języka i nowych ludzi, a także odwiedzenie nowych, ciekawych miejsc. Z drugiej jednak, ogromne ryzyko, związane ze zmianą o 180° – co jeśli nie będziemy potrafili się odnaleźć, odczujemy ogromną tęsknotę za rodziną, a agencja pracy nas oszuka i zostaniemy na lodzie? No właśnie – oszustów jest wiele, więc warto poznać ich najczęstsze praktyki. Jak oszukują pośrednicy pracy?

Kradzież tożsamości

Nigdy nie oddawaj swojego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu) na dłużej niż krótką chwilę (np. na czas zrobienia kserokopii). Jeśli ktoś żąda od Ciebie dokumentu na kilka dni, to jest to powód do niepokoju. Taki dokument może posłużyć oszustom do zaciągnięcia kredytu, otwarcia kont bankowych itd. Pamiętaj również, by nie wysyłać mailowo kserokopii swojego dokumentu.

Zaliczki za pośrednictwo pracy

Całkiem niedawno głośno było o Polaku, który udawał prawnika, pośrednika pracy w Berlinie. Zamieszczał on niewiarygodnie atrakcyjne ogłoszenia – praca przyjemna, bardzo wysokie zarobki, świadczenia i warunki. Chętnych prosił o przelanie na swoje konto 200 zł, a później kontakt się urywał. Pamiętaj – najlepiej w ogóle nie płacić żadnych przedpłat, kaucji i zaliczek, ale jeśli istnieje taka potrzeba, to przed przelaniem jakiejkolwiek sumy dokładnie sprawdź firmę, na stanowisko której aplikujesz. Wygoogluj informacje o niej, o pośredniku itd. To sprawi, że nie będziesz takim łatwym celem oszustów.

Praca na próbę

Pracownik wzorowo pracuje przez testowy tydzień, za co nie otrzymuje wynagrodzenia, a na koniec okazuje się, że nie otrzyma etatu. W ten sposób nieuczciwe firmy mogą zatrudniać wielu „darmowych” pracowników.

Dziwne wysokie potrącenia z pensji

Na przykład zniszczenie jakichś przedmiotów, zgubienie czegoś, itd. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy potrącane będą koszty za dojazd, szkolenia, czy zakwaterowanie. Jeśli takie potrącenia nie są zawarte w umowie, to konfiskowanie ich z pensji pracownika jest oszustwem.

Zakwaterowanie o bardzo niskim standardzie

Niejednokrotnie pośrednicy pracy nakazują pracownikom mieszkać w mieszkaniach o bardzo niskim standardzie, w wiele osób, za co pobierają niesamowicie wysokie opłaty. Co ciekawe, z chwilą utraty pracy, pracownik natychmiast wyrzucany jest na bruk z dotychczasowego lokum.

Fałszywi pośrednicy

Nieuczciwe agencje pośrednictwa pracy są niestety często spotykane. Przed kontaktem z biurem upewnij się czy dany pośrednik posiada certyfikat Marszałka Województwa. Wykaz agencji zatrudnienia, posiadających taki certyfikat znajdziesz na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl.

 Co jeśli padłeś ofiarą oszustów?

Wtedy najlepiej zgłosić się do Urzędu Pracy lub do związków zawodowych i opisać zaistniałą sytuację. Te organy na pewno pomogą Ci z rozwiązaniem Twojego problemu. Pamiętaj jednak, że pracując legalnie masz większe szanse na dochodzenie swoich praw, niż gdybyś pracował „na czarno”.

Sprawdzone agencje pośrednictwa pracy

Sprawdzenie agencji to połowa sukcesu. Jeśli posiada odpowiedni certyfikat, a opinie o niej są pozytywne, to spokojnie możesz aplikować na oferowane przez nią stanowiska. Jedną z takich sprawdzonych agencji jest Euro-Punkt.

Wyjazd do pracy za granicę to z jednej strony spora suma pieniędzy do zarobienia, nowe możliwości, poznanie nowego języka i nowych ludzi, a także odwiedzenie nowych, ciekawych miejsc. Z drugiej jednak, ogromne ryzyko, związane ze zmianą o 180° – co jeśli nie będziemy potrafili się odnaleźć, odczujemy ogromną tęsknotę za rodziną, a agencja pracy nas oszuka i zostaniemy na lodzie? No właśnie – oszustów jest wiele, więc warto poznać ich najczęstsze praktyki. Jak oszukują pośrednicy pracy? Kradzież tożsamości Nigdy nie oddawaj swojego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu) na dłużej niż krótką chwilę (np. na czas zrobienia kserokopii). Jeśli ktoś żąda od […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!