Opóźnienia w zwrocie podatku – jakie mogą być przyczyny?

Starając się o zwrot nadpłaconego podatku za granicą chcielibyśmy, rzecz jasna, otrzymać należne nam pieniądze jak najszybciej. Jednak zarówno w przypadku dochodzenia tej kwoty samodzielnie, jak też przez kancelarię podatkową, bywa że musimy niestety uzbroić się w cierpliwość. Przedłużające się oczekiwanie bywa naprawdę irytujące, warto jednak wiedzieć, jakie czynniki wpływają na te opóźnienia na poszczególnych etapach, na co mamy wpływ, a na co nie.

Etap 1 – złożenie wniosku w zagranicznym urzędzie skarbowym i oczekiwanie na decyzję

Czas oczekiwania na decyzję podatkową wynika przede wszystkim z czynnika, na który nie mamy wpływu, czyli z trybu urzędowego procedowania zagranicznych urzędów skarbowych. Decyzja o zwrocie nadpłaty podatku wydawana jest przez zagraniczne urzędy skarbowe zasadniczo w ciągu kilku miesięcy od otrzymania kompletnych wniosków. Żadna firma ani nawet sam podatnik nie ma jednak wpływu na pracę urzędników i nie może przyspieszyć ich procedowania, można co najwyżej, po przekroczeniu typowego czasu na wydanie decyzji przez urząd wysyłać monity z prośbą o informacje o postępach w konkretnych sprawach. Taka jest praktyka wielu kancelarii podatkowych, jednak to wszystko, co mogą zrobić.

Są jednak także czynniki, które nie zależą od urzędu lecz od nas, a które mogą znacząco wydłużyć całą procedurę odzyskania podatku, w tym także proces wydania decyzji przez urząd.

Aby więc uniknąć niepotrzebnych, dodatkowych perturbacji na tym etapie, trzeba przede wszystkim bardzo uważnie wypełnić deklarację podatkową – braki informacji lub błędne informacje w deklaracjach podatkowych mają wpływ na opóźnienia w wydawaniu decyzji. Oczywiście jeśli podatnik korzysta z usług kancelarii podatkowej, ten powód można wykluczyć.

Należy zaznaczyć, że otrzymanie decyzji podatkowej jest niezwykle ważne, dopiero wówczas podatnik może mieć pewność, że przelew z podatkiem trafił do niego w prawidłowej, należnej wysokości. Zdarza się czasami, że na konta klientów lub ich pełnomocników trafiają środki nienależne. Porównanie z kwotą na decyzji podatkowej pozwala jednoznacznie określić, czy przelew z zagranicznego urzędu należy do podatnika i jest w prawidłowej wysokości.

Etap 2 – przekazanie decyzji podatkowej na właściwy adres

Urzędy skarbowe za granicą przekazują więc decyzję podatkową na adres wskazany w deklaracji podatkowej. Czasami zdarza się, że ten adres przez samego podatnika lub jego nowego pełnomocnika jest zmieniany. Oczywiście częściowo za problem z dostarczeniem decyzji podatkowej odpowiada poczta – zagraniczna lub polska. Zawsze jednak można zamówić duplikat decyzji podatkowej, co jednak oczywiście wydłuża cały proces w czasie.

Etap 3 – przelew na konto

Przelew ze zwrotem podatku trafia na konto podatnika zawsze po wydaniu decyzji podatkowej. Trwa to zwykle do dwóch tygodni. Jeśli opóźnienia występują na tym etapie, wynikać one mogą z podania nieprawidłowego numeru rachunku bankowego lub z jego zamknięcia przez właściciela.

Wykorzystany numer rachunku bankowego pochodzi z deklaracji podatkowej. Czasem jednak podatnik zmienia w trakcie rozliczenia ten rachunek lub zmienia pełnomocnika (np. na swojego pracodawcę lub znajomego albo firmę rozliczającą podatki z zagranicy). Nie można wykluczyć błędów samych urzędników.

Starając się o zwrot nadpłaconego podatku za granicą chcielibyśmy, rzecz jasna, otrzymać należne nam pieniądze jak najszybciej. Jednak zarówno w przypadku dochodzenia tej kwoty samodzielnie, jak też przez kancelarię podatkową, bywa że musimy niestety uzbroić się w cierpliwość. Przedłużające się oczekiwanie bywa naprawdę irytujące, warto jednak wiedzieć, jakie czynniki wpływają na te opóźnienia na poszczególnych etapach, na co mamy wpływ, a na co nie. Etap 1 – złożenie wniosku w zagranicznym urzędzie skarbowym i oczekiwanie na decyzję Czas oczekiwania na decyzję podatkową wynika przede wszystkim z czynnika, na który nie mamy wpływu, czyli z trybu urzędowego procedowania zagranicznych urzędów skarbowych. […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!