Od stycznia zarejestrujesz w Polsce samochód sprowadzony z UK

Polska zgodziła się na rejestrację samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii. Dotychczas można było je legalnie zarejestrować tylko po „przerobieniu” kierownicy na lewą stronę. Teraz nadchodzi rewolucja – od stycznia po polskich drogach będzie można poruszać się anglikami z kierownicą po prawej stronie. Jak myślicie, czy to dobry pomysł? Ja niestety mam wątpliwości.

Ceny używanych samochodów w UK są dużo niższe, niż np. w Niemczech i we Francji, jednak koszt przekładki kierownicy z prawej na lewą stronę to dość duży wydatek, wahający się od 4 do nawet 15 tysięcy zł.

Rewolucja

Od 1. stycznia nie będzie to już konieczne. Aby legalnie poruszać się po polskich drogach, wystarczy przełożenie lusterek i świateł oraz oczywiście dopełnienie wszelkich formalności, takich jak zapłata akcyzy i ubezpieczenie.

Droższe ubezpieczenie

Niektóre z firm ubezpieczeniowych już zapowiadają wyższe stawki za ubezpieczenie dla posiadaczy anglików. Poruszanie się takim pojazdem jest według niektórych dużo bardziej niebezpieczne i może zagrażać innym kierowcom, dlatego właściciele samochodów z kierownicą po prawej stronie muszą liczyć się z większym wydatkiem.

Jaki samochód warto sprowadzić?

Jeśli planujesz sprowadzić samochód z UK, to warto skupić się na pojazdach w wieku 5-10 lat z kończącą się ważnością przeglądu technicznego. Warto również wziąć pod uwagę samochody lekko uszkodzone, gdyż kosztują one „grosze”, a ich naprawa wcale nie będzie dużo kosztowała.  Jeśli już zdecydujesz się na zakup, to pamiętaj, że taniej wyjdzie Cię powrót „na kółkach” niż wynajęcie lawety z kierowcą, który przywiezie samochód za Ciebie. Powrót „nowym” autem będzie możliwy, jeśli posiada ono aktualny przegląd i ubezpieczenie (np. krótkoterminowe, które na miesiąc kosztuje ok 100 zł).

Polska zgodziła się na rejestrację samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii. Dotychczas można było je legalnie zarejestrować tylko po „przerobieniu” kierownicy na lewą stronę. Teraz nadchodzi rewolucja – od stycznia po polskich drogach będzie można poruszać się anglikami z kierownicą po prawej stronie. Jak myślicie, czy to dobry pomysł? Ja niestety mam wątpliwości. Ceny używanych samochodów w UK są dużo niższe, niż np. w Niemczech i we Francji, jednak koszt przekładki kierownicy z prawej na lewą stronę to dość duży wydatek, wahający się od 4 do nawet 15 tysięcy zł. Rewolucja Od 1. stycznia nie będzie to już konieczne. Aby legalnie […]

Czytaj artykuł