O czym pamiętać zanim wyjedziesz za granicę?

Zanim wyjedziesz za granicę, warto pomyśleć o załatwieniu kilku formalności i zorientować się, jakie mamy prawa i obowiązki, żeby nie paść ofiarą urzędów. Trzeźwy umysł przyda się też w czasie pobytu za granicą, jak i po powrocie z pracy. Dziś małe ABC dla wyjeżdżających do Niemiec i Holandii. 

Kto odbiera za mnie pisma z urzędów?

Przed wyjazdem każdy pracownik powinien pamiętać o tym, że wyjazd dłuższy niż 2-miesięczny wiąże się z obowiązkiem ustanowienia pełnomocnika dla doręczeń we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym. Jeśli nie ustanowimy pełnomocnika, wtedy niestety każde wysłane przez urząd pismo uznaje się za doręczone.  Mowa tu o tzw. fikcji doręczenia w postępowaniu administracyjnym, o czym mówi wyraźnie Kodeks Postępowania Administracyjnego (art. 42-47 k.p.a.). Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Obowiązki, obowiązki

W Niemczech np. istnieje obowiązek meldunkowy. Z obowiązku zwolnione są tylko osoby, które pracują tu krócej niż 2 miesiące. Ale UWAGA! W Berlinie obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich, którzy przebywają w mieście dłużej niż 2 tygodnie. Pracownicy sezonowi powinni też pamiętać o wystąpieniu do właściwego niemieckiego urzędu skarbowego o zaświadczenie w sprawie poboru podatków od wynagrodzeń (Bescheinigung fur den Lohnsteuerabzug). Zapominalscy mogą być opodatkowani przez pracodawcę nawet najwyższą stawką! Bywa, że pracodawca sam często dopełnia potrzebnych formalności, ale warto spytać go o to wcześniej. Ostrożności nigdy za wiele.

W Holandii robią za nas…

Obowiązki pracownika sezonowego w kraju wiatraków są podobne jak w Niemczech. Urzędnicy holenderscy nadają jednak pracownikom zagranicznym od razu numery podatkowe. W Niemczech pracownik musi najpierw złożyć zeznanie, a potem może liczyć na numer podatkowy.

Zanim wrócisz do Polski

Każdy pracownik, będąc jeszcze za granicą, powinien zadbać o dokumenty, które zaświadczą o otrzymanym przez nas wynagrodzeniu. Dokumenty te będą niezbędne przy składaniu rocznego zeznania podatkowego w Polsce. Dochody zagraniczne należy wykazać w polskiej deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG.

Rozliczamy się za granicą

Skoro podatek za granicą został nam naliczony, warto pomyśleć o rozliczeniu go przed zagranicznym urzędem skarbowym. Zazwyczaj w każdym kraju są wyraźne wyznaczniki, kto ma obowiązek się rozliczyć, a kto może, ale nie musi. Można spróbować zrobić to samemu, ale lepiej skorzystać z pomocy biur doradztwa podatkowego. Biura, które świadczą tego typu usługi, reprezentują nas przed urzędem zagranicznym. UWAGA! Zwykle, choć nie zawsze, pracownik może liczyć na zwrot podatku. Czasami zdarza się, że musimy zapłacić zagranicznej skarbówce. Stąd pomoc w tego typu rozliczeniach może być dobrą inwestycją.

Deklarujemy koszty

W Niemczech pracownicy mają prawo deklarować koszty, które faktycznie ponoszą. To np. koszty wyjazdu, przjazdy z miejsca zamieszkania w kraju zagranicznym do miejsca pracy, a nawet przyjazdów, np. na święta, do Polski. Kolekcjonowanie tego typu dowodów może zwiększyć kwotę odzyskanego później z zagranicy podatku.

Po informacje do fachowca

Skarbnica wiedzy to broszury oficjalnych instytucji za granicą, np. polskich ambasad czy stron MSZ, informacji konsularnych oraz poradnik POLAK ZA GRANICĄ. Informacji o obowiązku rozliczeń podatkowych za pracę w Niemczech czyHolandii udzielają też odpowiednie biura podatkowe.

Zanim wyjedziesz za granicę, warto pomyśleć o załatwieniu kilku formalności i zorientować się, jakie mamy prawa i obowiązki, żeby nie paść ofiarą urzędów. Trzeźwy umysł przyda się też w czasie pobytu za granicą, jak i po powrocie z pracy. Dziś małe ABC dla wyjeżdżających do Niemiec i Holandii.  Kto odbiera za mnie pisma z urzędów? Przed wyjazdem każdy pracownik powinien pamiętać o tym, że wyjazd dłuższy niż 2-miesięczny wiąże się z obowiązkiem ustanowienia pełnomocnika dla doręczeń we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym. Jeśli nie ustanowimy pełnomocnika, wtedy niestety każde wysłane przez urząd pismo uznaje się za doręczone.  Mowa tu o tzw. […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!