Życie w Holandii: więcej zalet czy wad?

Zastanawialiście się kiedyś, czy wyjazd do pracy do Holandii i mieszkanie tam ma więcej plusów, czy minusów? Specjalnie dla Was przygotowałem to zestawienie.

W HOLANDII PODOBAJĄ MI SIĘ…

  1. Wysokie zarobki

Osoba zarabiająca w Holandii najniższą krajową jest w stanie znacznie lepiej żyć w tym kraju niż Polak zarabiający pensję minimalną w Polsce. Warto zauważyć, że oprócz tego w sklepach dostępne jest też o wiele produktów, których nie ma w Polsce. Dodatkowo niektóre osoby zatrudnione po zwolnieniu z pracy otrzymują jeszcze przez kilkanaście miesięcy 80% swojego wynagrodzenia.

  1. Pozytywne nastawienie do życia

W Holandii nikt nie ma problemu z tym, by na ulicy nawiązać rozmowę z obcym człowiekiem. Bez względu czy tematem będzie pogoda, czy polityka, każdy może zagadać do innych i spodziewać się, że zostanie odebrany z uśmiechem. Wśród Polaków panuje przekonanie, że nie jesteśmy zbytnio tolerowani przez Holendrów i że uważają nas za tanią siłę roboczą. Trzeba przyznać, że możemy spotkać osoby, które będą podchodziły do nas z dystansem, jednak szeroki uśmiech i kulturalne zachowanie szybko ich do nas przekonują.

  1. Sposób nauczania w szkole

Największą różnicą w porównaniu do Polski jest podejście do nauki. Dzieci uczą się głównie w szkole. Nie muszą przynosić do domu ciężkich plecaków wypchanych książkami ani odrabiać wieczorami prac domowych. Prawdopodobnie dlatego i przez podejście nauczycieli dzieci bardzo chętnie chodzą do szkoły. Wychowawcy zwracają bardzo dużą uwagę na swoich uczniów, starają się ich wspierać i motywować do rozwoju. Ciekawostką jest, że o wynikach matury nauczyciel informuje ucznia przez telefon.

  1. Otoczenie

Piękne widoki, tulipany, wiatraki, ujednolicona architektura z podobnymi do siebie budynkami i układami osiedli, wiele ścieżek rowerowych i czystość na ulicach sprawiają, że w Holandii żyje się po prostu przyjemnie.

NA CO MOŻNA NARZEKAĆ

  1. Daleko od domu

Co prawda Holandia nie jest oddalona od Polski o tyle, co Anglia, jednak dzieli nas z nią dystans tysiąca kilometrów. Gdy zdecydujemy się na odwiedzenie rodziny w ojczyźnie, podróż samochodem zajmie nam około 10 godzin.

  1. Za dużo słońca, za dużo wiatru, za dużo deszczu

Wielu Polaków mieszkających w Holandii narzeka na wilgotność powietrza. Uważają oni również, że latem jest za gorąco, a zimą za zimno. Przez większość roku narzekają na brak słońca i mocny wiatr.

  1. Służba zdrowia

Chociaż usługi lekarskie nie są tu na najniższym poziomie spotkanie ze specjalistą lub wizyta w szpitalu wcale nie jest łatwe. Skierowanie na wizytę możliwe jest jedynie dzięki wcześniejszej wizyty u lekarza ogólnego, który wystawi nam specjalne pismo.

  1. Wysokie podatki

W Holandii podobnie jak w Polsce obowiązują klasy podatkowe. Stawki podatku są jednak stosunkowo wysokie. W zależności od kwoty dochodu rocznego trzeba odprowadzać podatek 36,55-52%.

Jak widzicie, ja znalazłem podobną liczbę zalet i wad. Wydaje mi się jednak, że zalety są znacznie silniejsze. A jak wygląda to z Waszej strony? Czy Wam przychodzą do głowy jeszcze jakieś pomysły?

Zastanawialiście się kiedyś, czy wyjazd do pracy do Holandii i mieszkanie tam ma więcej plusów, czy minusów? Specjalnie dla Was przygotowałem to zestawienie. W HOLANDII PODOBAJĄ MI SIĘ… Wysokie zarobki Osoba zarabiająca w Holandii najniższą krajową jest w stanie znacznie lepiej żyć w tym kraju niż Polak zarabiający pensję minimalną w Polsce. Warto zauważyć, że oprócz tego w sklepach dostępne jest też o wiele produktów, których nie ma w Polsce. Dodatkowo niektóre osoby zatrudnione po zwolnieniu z pracy otrzymują jeszcze przez kilkanaście miesięcy 80% swojego wynagrodzenia. Pozytywne nastawienie do życia W Holandii nikt nie ma problemu z tym, by na […]

Czytaj artykuł