Norwegia: zwrot podatku

Początek nowego roku kalendarzowego to również, podobnie jak w Polsce, czas na rozliczenie się z norweskim fiskusem. Polacy, którzy pracują w Norwegii muszą złożyć swoje zeznania podatkowe za rok 2014 najpóźniej do 30 kwietnia!

Jeśli jesteś zobowiązany do rozliczenia się, to na pewno dostałeś (lub dopiero dostaniesz) formularz zeznania podatkowego Selvangivelse. Dodatkowo otrzymasz też specjalny kod, dzięki któremu będziesz mógł rozliczyć się online, bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach.  Jeśli nie dostałeś żadnego dokumentu, to skontaktuj się z lokalnym urzędem podatkowym.

Jeśli nie wiesz, czy zdążysz zebrać wszystkie potrzebne dokumenty i potwierdzenia na czas, to możesz zwrócić się do urzędu o wydłużenie terminu składania zeznań. Najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z biur podatkowych, które dopełnią tych formalności za Ciebie, a pieniądze ze zwrotu trafią prosto na Twoje konto.

Formularz Selvangivelse, który otrzymałeś pocztą powinien być w sporej części uzupełniony o dane otrzymane od Twojego pracodawcy. Dla formalności sprawdź, czy wszystko się zgadza, ponieważ w razie błędu możesz mieć problem. Urząd podatkowy zobligowany jest do rozpatrzenia Twojego zeznania w ciągu maksymalnie trzech miesięcy. Po wpłynięciu wniosku powinieneś dostać potwierdzenie w postaci Skatteoppgjor, na którym znajdziesz kwotę podatku do zwrotu lub do dopłaty.

Rozliczenie podatku najczęściej ma miejsce w czerwcu lub w październiku.  Zwrot podatku kierowany jest prosto na Twoje norweskie konto, lub na adres, który podałeś w zeznaniu. Czasami też może być wysłany na Twoje polskie konto, jednak nie wszystkie urzędy się na to zgadzają. Jeśli chcesz, by pieniądze trafiły na polski rachunek, to musisz wcześniej podać kod SWIFT lub IBAN.

Odpisy, które należą się Polakom

Polacy, którzy zatrudnieni są na terenie Norwegii, mogą skorzystać z odliczeń od dochodu. Przykładowo z tytułu standardowego odpisu dla obcokrajowców lub tez odpisu kosztów zakwaterowania, podróży do ojczyzny, czy wyżywienia.

Jeśli chcesz skorzystać z należnego Ci prawa do ulg, to musisz udokumentować wszystkie poniesione koszty, które chcesz odliczyć. Przykładowo jeśli chcesz odliczyć koszty podróży, musisz posiadać koszty biletów lub też jeśli pracodawca zabiera Ci procent z pensji, który przeznacza na Twoje zakwaterowanie, to musisz udokumentować to odcinkiem pensji itd.

Początek nowego roku kalendarzowego to również, podobnie jak w Polsce, czas na rozliczenie się z norweskim fiskusem. Polacy, którzy pracują w Norwegii muszą złożyć swoje zeznania podatkowe za rok 2014 najpóźniej do 30 kwietnia! Jeśli jesteś zobowiązany do rozliczenia się, to na pewno dostałeś (lub dopiero dostaniesz) formularz zeznania podatkowego Selvangivelse. Dodatkowo otrzymasz też specjalny kod, dzięki któremu będziesz mógł rozliczyć się online, bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach.  Jeśli nie dostałeś żadnego dokumentu, to skontaktuj się z lokalnym urzędem podatkowym. Jeśli nie wiesz, czy zdążysz zebrać wszystkie potrzebne dokumenty i potwierdzenia na czas, to możesz zwrócić się […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!