Niemieckie banki – które konto i jaki bank wybrać?

Otwarcie rachunku w niemieckim banku jest równie proste jak w polskim. Oczywiście wcześniej należy się dobrze rozeznać w ofertach i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Koniecznie dowiedz się który bank pobiera najmniejsze opłaty za prowadzenie konta oraz dokonywane przelewy pieniężne, a także który posiada najszerszą sieć bankomatów, abyśmy mogli wypłacać pieniądze bez dodatkowych prowizji. Przed założeniem konta poczytaj o dostępnych w konkretnych bankach promocjach, na przykład: atrakcyjnych oprocentowaniach, darmowych kartach kredytowych, mobilnym dostępie, cashbacku za zakupy spożywcze lub internetowe i darmowych przelewach ekspresowych.

Aby założyć konto, często oprócz dowodu tożsamości (paszport, dowód osobisty), musimy również przedstawić dokument potwierdzający adres zameldowania na terenie Niemiec. Jeśli studiujesz, to możesz ubiegać się o zwolnienie z opłat za korzystanie z konta (Kontoführungsgebühren). Jeśli prowadzisz swoją firmę, to dobrze jest mieć przy sobie zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, bo większość banków woli upewnić się, że nowy klient ma jakieś źródło dochodów

Jeśli wyjeżdżasz do Niemiec po raz pierwszy i nie znasz dobrze języka, to poproś kogoś znającego język by udał się z Tobą do oddziału. Będziesz poproszony o wypełnienie wielu formularzy, dlatego jeśli nie znasz bardzo dobrze języka – lepiej weź ze sobą „tłumacza”, który biegle zna język niemiecki. Pomoże Ci również w rozmowie z przedstawicielem banku, więc unikniesz niedopowiedzeń i kłopotliwych sytuacji.

Konto Postsparbuch – BANK POCZTOWY

Tanio i blisko! Usługi Banku Pocztowego są przeważnie tańsze niż w innych bankach. Ogromnym plusem Banku Pocztowego jest jego dostępność – punkt obsługi znajduje się na każdej poczcie i jest czynny w tygodniu oraz do południa w soboty. Udając się do okienka na poczcie możesz wypłacić dowolną kwotę, okazując jedynie dowód tożsamości ze zdjęciem.

Konto bieżące – GIROkonto

W Polsce to konto znane jako ROR – Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy. Najczęściej otwierany przez Niemców rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Kierują na niego swoją pensję oraz płacą z niego rachunki za gaz, telefon itd. Girokonto pozwala na wypłaty pieniężne przy użyciu karty bankomatowej. Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu należącego do twojego banku, to usługa jest darmowa. Jeśli zaś jest to  „obcy” bankomat – pobierana jest prowizja w wysokości kilku Euro, podobnie jak w większości polskich banków. Posiadając konto bieżące możesz również dokonywać przelewów pieniężnych za pomocą poleceń wpłaty (blankietów), zaplanować zlecenie stałe (np. za czynsz) oraz płacić rachunki  automatycznym, bezpośrednim przelewem z konta.

Konto Giro w niektórych bankach jest darmowe, ale warunkiem darmowego prowadzenia konta są comiesięczne wpływy w określonych kwotach. W innych bankach zaś, opłaty za prowadzenie konta są bardzo zróżnicowane, od 3 euro miesięcznie do ponad 20 euro za kwartał w zależności od banku, rodzaju rachunku i dostępnych usług.

Z czasem gdy będziesz korzystał z konta i udowodnisz bankowi, że masz stałe źródło dochodu, wachlarz dostępnych dla Ciebie opcji będzie się powiększał. Po kilku miesiącach zyskasz możliwość debetu (Dispositionskredit). Limit możliwej sumy do wybrania jest uzależniony od sumy miesięcznych dochodów.  Oprocentowanie debetu jest jednak dosyć wysokie, dlatego lepiej korzystać z tej opcji tylko w kryzysowej sytuacji.

Konto internetowe – Online-Banking

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie konto mobilne. To bardzo wygodne rozwiązanie: możesz sprawdzać saldo przez internet, przelewać pieniądze za pomocą smartfona i robić zakupy przez internet. Takie usługi najczęściej są darmowe, więc warto się nimi zainteresować.

Konto oszczędnościowe – Sparbuch

Konto oszczędnościowe to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą odłożyć parę groszy. Takie konto oferuje dużo lepsze oprocentowanie niż np. konto bieżące Giro. Otwierając rachunek oszczędnościowy w Sparkasse otrzymasz książeczkę oszczędnościową,  dzięki której będziesz mógł wypłacać pieniądze. Z przeciętnej książeczki oszczędnościowej (z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia) można wypłacić 2 tys. euro w miesiącu kalendarzowym bez uprzedzenia.

Warta uwagi jest oferta Post Banku, zwłaszcza jeśli wybierasz się w podróż. Z Postsparbuch możesz wypłacać swoje pieniądze w większości krajów i w wielu europejskich walutach bez  żadnych dodatkowych opłat.

Karty kredytowe i bankomatowe

Przed wyjazdem do Niemiec rozeznaj się czy Twoja polska karta będzie akceptowana przez bankomaty z obsługą karty EC. Na pewno dokonując transakcji i wypłacając pieniądze z bankomatu przy użyciu polskiej karty bankowej będzie bardzo kosztowne – każdorazowo będzie pobierana prowizja. Jej wysokość zależy od banku, ale także od kosztów przewalutowania Euro na złotówki, w których zwykle prowadzone są nasze rachunki w polskim banku.

Jeśli zamierzasz zostać w Niemczech na dłużej, to warto mieć stały dostęp do gotówki. Jeśli do ok. tygodnia od założenia konta nie otrzymasz automatycznie karty, to zwróć się do banku o wydanie karty bankomatowej lub kredytowej, w zależności od Twoich potrzeb. Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie, niż posługiwanie się polską kartą.

W przypadku kradzieży lub zgubienia karty niezwłocznie zwróć się do swojego banku! Nigdy nie podawaj swojego PINu osobom trzecim, w przeciwnym razie możesz liczyć się z utratą wszystkich pieniędzy z konta.

Który bank wybrać?

Listę największych niemieckich banków wraz z kosztami utrzymania konta znajdziecie TUTAJ.

Otwarcie rachunku w niemieckim banku jest równie proste jak w polskim. Oczywiście wcześniej należy się dobrze rozeznać w ofertach i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Koniecznie dowiedz się który bank pobiera najmniejsze opłaty za prowadzenie konta oraz dokonywane przelewy pieniężne, a także który posiada najszerszą sieć bankomatów, abyśmy mogli wypłacać pieniądze bez dodatkowych prowizji. Przed założeniem konta poczytaj o dostępnych w konkretnych bankach promocjach, na przykład: atrakcyjnych oprocentowaniach, darmowych kartach kredytowych, mobilnym dostępie, cashbacku za zakupy spożywcze lub internetowe i darmowych przelewach ekspresowych. Aby założyć konto, często oprócz dowodu tożsamości (paszport, dowód osobisty), musimy również przedstawić dokument potwierdzający adres zameldowania na […]

Czytaj artykuł