Niemiecka emerytura — potwierdzamy fakty, obalamy mity.

Komu i w jakiej wysokości przysługuje emerytura w Niemczech? Czy tam każdy jest zabezpieczony na starość?

Zaczniemy od dobrych informacji! Od początku 2021 roku wielu emerytów poczuje ulgę. Rząd zadecydował o wprowadzeniu podstawowej emerytury w Niemczech, którą będzie finansował budżet federalny. Wiele osób, które pracowały ciężko szereg lat, otrzymuje obecnie emeryturę niespełniającą podstawowych potrzeb życiowych starszego człowieka. Ten krok ma zminimalizować poziom ubóstwa wśród najstarszych pokoleń w Niemczech. Z pewnością wiele osób skorzysta z tej decyzji, jednak ze względu na rozmach przedsięwzięcia zainteresowani będą musieli poczekać na pierwsze wypłaty pewnie do połowy przyszłego roku. Wynika to z faktu, że osoby w takiej potrzebie trzeba najpierw wyłonić, co zajmie sporo czasu.

Wróćmy jednak do samych emerytur i warunków ich pozyskania. Przede wszystkim zarówno kobiety, jak i mężczyźni nabywają prawo do emerytury wraz z 65 rokiem życia. Stopniowo jednak wiek emerytalny jest wciąż podnoszony o miesiąc. Z góry możemy powiedzieć, że niebawem wiek emerytalny w Niemczech wyniesie 67 lat dla obu płci.

W celu otrzymania emerytury musimy sami się zgłosić. O ile przysługuje nam ona w ramach wypełnionych warunków, to oczywiście ją otrzymamy. Nie możemy jednak liczyć na to, że jej przyznanie będzie automatyczne. Warto wspomnieć także o tym, że aby otrzymać emeryturę, należy złożyć wniosek minimum trzy miesiące przed jej rozpoczęciem.

Czy przysługuje Ci świadczenie emerytalne?

W tym miejscu warto obalić wszelkie mity, które krążą wokół tematu przyznania emerytury w Niemczech. Główną przesłanką do otrzymania świadczenia emerytalnego w Niemczech jest odprowadzanie składek przez okres najkrótszy 60 miesięcy, czyli 5 lat. Każdy miesiąc pracy, tak zwanej, nadprogramowej, czyli po 65 roku życia powiększa emeryturę o 0,5%.

Wcześniejsza emerytura

Osoby, które wypracowały odpowiednią ilość lat, natomiast później przebywały na rencie spowodowanej niezdolnością do pracy lub rencie opiekuńczej, mogą przejść na emeryturę w wieku lat 60.

Inną sprawą jest, jeżeli ktoś idzie na przedwczesną emeryturę z innych powodów. W takim przypadku każdy miesiąc wcześniejszej emerytury będzie skutkował utratą 0,3% wartości emerytury. W stosunku rocznym jest to już prawie 4%!

Zakłada się, jednak że maksymalny pułap, o jaki można obniżyć emeryturę to 14,4%.

Jeżeli decydujemy się na wcześniejszą emeryturę, to zawsze warto wybrać się do doradcy, który pomoże obliczyć na straty i doradzić co będzie najkorzystniejsze.

Prawo niemieckie umożliwia jednak wcześniejsze spłacenie takiej straty. Jeżeli decydujemy się na wcześniejsze pójście na emeryturę, to możemy uregulować wyliczoną stratę, a następnie już na emeryturze pobierać całość przysługującej kwoty.

Wysokość emerytury w Niemczech

Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli powiemy, że na wysokość emerytury w Niemczech mają wpływ zarówno staż pracy, jak i wysokość składek.

W tym miejscu warto będzie wspomnieć jeszcze o tym, że osoby kontynuujące pracę po 65 roku życia mają możliwość pobierania emerytury i wynagrodzenia jednocześnie.

Średnia wysokość emerytury w Niemczech wynosi 820 €, co w przeliczeniu na polskie złotówki wynosi około 3 500 zł.

Renta wdowia

W tym przypadku nie ma nic wspólnego z płcią. W Niemczech zarówno kobiety, jak i mężczyźni są sobie równi dlatego w przypadku śmierci któregokolwiek z małżonków, ten drugi otrzyma rentę lub emeryturę po partnerze. Oczywiście, zdarzy się to tylko wtedy, kiedy nieżyjący już małżonek pobierał za życia emeryturę lub rentę bądź minimum przez pięć lat dokonywał wpłat na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Na emeryturze wracam do ojczyzny

Polacy, którzy po latach pracy w Niemczech wracają do domu ojczystego, mogą pobierać świadczenie emerytalne. Wypływa ona na ich konto bankowe, ale może się zdarzyć, że będzie to związane z dodatkowymi opłatami po stronie ubezpieczonego. Koszty te są związane z przelewami zagranicznymi. Ponadto ubezpieczony musi pamiętać, aby poinformować instytucje wypłacającą emeryturę o zmianie miejsca zamieszkania.

Komu i w jakiej wysokości przysługuje emerytura w Niemczech? Czy tam każdy jest zabezpieczony na starość? Zaczniemy od dobrych informacji! Od początku 2021 roku wielu emerytów poczuje ulgę. Rząd zadecydował o wprowadzeniu podstawowej emerytury w Niemczech, którą będzie finansował budżet federalny. Wiele osób, które pracowały ciężko szereg lat, otrzymuje obecnie emeryturę niespełniającą podstawowych potrzeb życiowych starszego człowieka. Ten krok ma zminimalizować poziom ubóstwa wśród najstarszych pokoleń w Niemczech. Z pewnością wiele osób skorzysta z tej decyzji, jednak ze względu na rozmach przedsięwzięcia zainteresowani będą musieli poczekać na pierwsze wypłaty pewnie do połowy przyszłego roku. Wynika to z faktu, że osoby […]

Czytaj artykuł