Niemcy — umowa o pracę. Co musisz wiedzieć?

Umowa o pracę w Niemczech — spełnienie marzeń, czy nieprzemyślana decyzja? 

Każdego roku wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec w celu polepszenia swojej sytuacji finansowej. Niejednokrotnie podejmują oni pracę na stałe. Czy warto to podpisać niemiecką umowę o pracę i czym różni się ona od polskiego odpowiednika?

Niemiecka umowa o pracę — rodzaje 

To nie będzie zaskoczenia. W Niemczech podobnie jak w Polsce umowa o pracę może zostać zawarta jednakowo na czas określony, jaki na czas nieokreślony. Oczywiście, najczęściej najlepszym rozwiązaniem dla pracowników jest umowa na czas nieokreślony. Stanowi dobrą podstawę do wzięcia kredytu i jest po prostu swojego rodzaju zapewnieniem bezpieczeństwa finansowego.

Niemiecka umowa o pracę na czas określony najczęściej będzie zawarta na 2 lata, ale pracodawca może ją przedłużyć 3-krotnie. 

Jak w Niemczech wygląda proces podpisania umowy o pracę? 


W Niemczech umowa o pracę powinna być zawarta drogą pisemną. Informacje, które powinny się w niej znaleźć to m.in. warunki współpracy oraz finansowe, czas jej trwania i inne niezbędne przy zawarciu umowy ustalenia. Niemieckie prawo umożliwia zawarcie umowy w postaci ustnej, jednak nigdy nie zalecamy tego typu zabiegów.

Co znajduje się w Niemieckiej umowie o pracę?

Najważniejsze punkty 

 • Dane stron
 • Czas pracy 
 • Czas trwania umowy
 • Okres próbny
 • Wynagrodzenie
 • Miejsce pracy
 • Zwolnienie chorobowe
 • Urlop
 • Tajemnica firmy/zakaz konkurencji

  Oczywiście, umowa musi być podpisana przez każdą ze stron. 

Umowa o pracę w Niemczech — kiedy dochodzi do naruszenia prawa?

Zdarzają się sytuacje, w których podpisanie umowy o pracę jest niemożliwe lub nielegalne. Może to być sytuacja, w której pracodawca nie ma pozwolenia na zatrudnianie pracowników; jedna ze stron umowy nie ma zdolności do czynności prawnych, a tym samym nie może podpisywać żadnych dokumentów; czy wtedy gdy pracodawca nie ma pełnomocnictw, aby móc podpisać umowę.

Umowa o pracę w Niemczech — spełnienie marzeń, czy nieprzemyślana decyzja?  Każdego roku wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec w celu polepszenia swojej sytuacji finansowej. Niejednokrotnie podejmują oni pracę na stałe. Czy warto to podpisać niemiecką umowę o pracę i czym różni się ona od polskiego odpowiednika? Niemiecka umowa o pracę — rodzaje  To nie będzie zaskoczenia. W Niemczech podobnie jak w Polsce umowa o pracę może zostać zawarta jednakowo na czas określony, jaki na czas nieokreślony. Oczywiście, najczęściej najlepszym rozwiązaniem dla pracowników jest umowa na czas nieokreślony. Stanowi dobrą podstawę do wzięcia kredytu i jest po prostu […]

Czytaj artykuł