Umowa o pracę w Niemczech — spełnienie marzeń, czy nieprzemyślana decyzja?
Każdego roku wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec w celu polepszenia swojej sytuacji finansowej. Niejednokrotnie podejmują oni pracę na stałe. Czy warto to podpisać niemiecką umowę o pracę i czym różni się ona od polskiego odpowiednika?
Niemiecka umowa o pracę — rodzaje
To nie będzie zaskoczenia. W Niemczech podobnie jak w Polsce umowa o pracę może zostać zawarta jednakowo na czas określony, jaki na czas nieokreślony. Oczywiście, najczęściej najlepszym rozwiązaniem dla pracowników jest umowa na czas nieokreślony. Stanowi dobrą podstawę do wzięcia kredytu i jest po prostu swojego rodzaju zapewnieniem bezpieczeństwa finansowego.
Niemiecka umowa o pracę na czas określony najczęściej będzie zawarta na 2 lata, ale pracodawca może ją przedłużyć 3-krotnie.
Jak w Niemczech wygląda proces podpisania umowy o pracę?
W Niemczech umowa o pracę powinna być zawarta drogą pisemną. Informacje, które powinny się w niej znaleźć to m.in. warunki współpracy oraz finansowe, czas jej trwania i inne niezbędne przy zawarciu umowy ustalenia. Niemieckie prawo umożliwia zawarcie umowy w postaci ustnej, jednak nigdy nie zalecamy tego typu zabiegów.
Co znajduje się w Niemieckiej umowie o pracę?
Najważniejsze punkty
- Dane stron
- Czas pracy
- Czas trwania umowy
- Okres próbny
- Wynagrodzenie
- Miejsce pracy
- Zwolnienie chorobowe
- Urlop
- Tajemnica firmy/zakaz konkurencji
Oczywiście, umowa musi być podpisana przez każdą ze stron.
Umowa o pracę w Niemczech — kiedy dochodzi do naruszenia prawa?
Zdarzają się sytuacje, w których podpisanie umowy o pracę jest niemożliwe lub nielegalne. Może to być sytuacja, w której pracodawca nie ma pozwolenia na zatrudnianie pracowników; jedna ze stron umowy nie ma zdolności do czynności prawnych, a tym samym nie może podpisywać żadnych dokumentów; czy wtedy gdy pracodawca nie ma pełnomocnictw, aby móc podpisać umowę.
else: ?>Umowa o pracę w Niemczech — spełnienie marzeń, czy nieprzemyślana decyzja? Każdego roku wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec w celu polepszenia swojej sytuacji finansowej. Niejednokrotnie podejmują oni pracę na stałe. Czy warto to podpisać niemiecką umowę o pracę i czym różni się ona od polskiego odpowiednika? Niemiecka umowa o pracę — rodzaje To nie będzie zaskoczenia. W Niemczech podobnie jak w Polsce umowa o pracę może zostać zawarta jednakowo na czas określony, jaki na czas nieokreślony. Oczywiście, najczęściej najlepszym rozwiązaniem dla pracowników jest umowa na czas nieokreślony. Stanowi dobrą podstawę do wzięcia kredytu i jest po prostu […]
Czytaj artykuł