Niemcy: kiedy się rozliczać?

Koniec roku podatkowego

Napisał do mnie jeden z fanów w sprawie pracy sezonowej w Niemczech. Pracodawca odprowadzał za niego podatek dochodowy, a sam Pan Maciek zastanawia się, czy należy mu się jakiś zwrot nadpłaconego podatku, a jeśli tak to kiedy. Chociaż ostatnio pisałem o Belgii i rozliczeniach do końca listopada, z Niemcami jest klasycznie – czekamy do końca roku podatkowego, czyli do końca 2016.

Niemieckie urzędy skarbowe nie zwracają pracownikom podatku od wynagrodzeń (Lohnsteuer). Potrącony w ciągu roku podatek od wynagrodzeń traktowany jest jak zaliczka na roczny podatek dochodowy, a ewentualnemu zwrotowi podlega nadpłata podatku dochodowego (Einkommensteuer), o którym mowa w powyższym przypadku. Nadpłata taka stwierdzana jest decyzją niemieckiego urzędu skarbowego wydawaną na podstawie złożonego przez podatnika zeznania rocznego. Nazywa się ono Einkommensteuererklärung i można je składać do w terminie do końca maja roku następnego, a więc – w naszym przypadku – maja 2017 roku. Należy tu zadeklarować wszystkie przychody osiągnięte w kraju Niemczech, ale i innych krajach, czyli np. także w Polsce.

Procedury rozliczenia rocznego uzależnione są od sytuacji podatkowej konkretnej osoby w danym roku podatkowym: m.in. od charakteru, długości pobytu za granicą czy wysokości dochodów zagranicznych (czyli polskich). Można poszukiwać informacji w internecie, jednak są one zazwyczaj bardzo ogólne – ja też tutaj bez znajomości szczegółów zatrudnienia Pana Maćka i wspomnianych wyżej okoliczności nie jestem w stanie wskazać dokładnie, czy spełnia dodatkowe warunki przewidziane niemieckim prawem podatkowym.

Jedno jest pewne – ewentualnego rozliczenia rocznego można dokonać dopiero po zakończeniu roku podatkowego (czyli kalendarzowego) w Niemczech, szczegółowych informacji warto szukać u specjalistów, np. doradców podatkowych, którzy zapoznają się dokładnie z sytuacją. W internecie bowiem nie zawsze chcemy mówić o wszystkich okolicznościach, nie mówiąc już o tym, że to chyba nie jest najbezpieczniejsze 🙂

Napisał do mnie jeden z fanów w sprawie pracy sezonowej w Niemczech. Pracodawca odprowadzał za niego podatek dochodowy, a sam Pan Maciek zastanawia się, czy należy mu się jakiś zwrot nadpłaconego podatku, a jeśli tak to kiedy. Chociaż ostatnio pisałem o Belgii i rozliczeniach do końca listopada, z Niemcami jest klasycznie – czekamy do końca roku podatkowego, czyli do końca 2016. Niemieckie urzędy skarbowe nie zwracają pracownikom podatku od wynagrodzeń (Lohnsteuer). Potrącony w ciągu roku podatek od wynagrodzeń traktowany jest jak zaliczka na roczny podatek dochodowy, a ewentualnemu zwrotowi podlega nadpłata podatku dochodowego (Einkommensteuer), o którym mowa w powyższym przypadku. […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!