Niemcy – gdzie wybrać się na urlop?

Niemcy to wspaniały kraj do zwiedzania i odkrywania nowych, niezwykłych miejsc. Jeżeli na co dzień pracujesz w Niemczech i nie masz czasu na zwiedzanie tego kraju, to urlop wydaje się być idealnym momentem, aby nadrobić zaległości. Gdzie zatem warto pojechać? Co warto zwiedzić w Niemczech?

W części pierwszej skupimy się na miastach godnych uwagi. 

Berlin

Zaczynamy od podstawy. Berlin, czyli stolica Niemiec ma wiele do zaoferowania – zarówno jeżeli chodzi o zabytki, kulturę, kulinaria i inne atrakcje. Jeżeli jesteście tutaj po raz pierwszy, nie możecie ominąć takich miejsc jak brama Brandenburska, wieża telewizyjna znajdująca na Alexanderplatz, Mur Berliński czy budynek Reichstagu. Są tu również wyjątkowe muzea (LEGOLAND Discovery Centre, Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Historii Naturalnej…). Nasze serce skradła dzielnica Friedrichshain, która słynie z artystycznego podejścia do życia miejskiego. Alternatywna rzeczywistość, w której z pewnością odnajdą się młodzi ludzie. Tu prawie wszystkie budynki są pomalowane, puby i knajpy są wciąż otwarte, a sztuka (tj. galerie) wychodzą na ulicę.

 Poczdam

Mówi się, że to jedno z najpiękniejszych miast na terenie Niemiec. Tu miasto różni się od pobliskiego Berlina. Możemy zwiedzić rozległe ogrody i pałace w Parku Sanssouci. Spacer po pięknych ogrodach jest darmowy, za to widoki kojące i niezapomniane. Centrum miasta obfituje w zabytki godne uwagi, dlatego wycieczka do Poczdamu powinna zawierać w swoim planie przechadzkę po centrum. Każda dzielnica Poczdamu nawiązuje do kultury i architektury innych krajów, co robi ogromne wrażenie. To miasto różni się od Berlina przede wszystkim spokojem. Berlin to miasto szybkie, w którym każdy się spieszy. Poczdam z kolei cechuje się tzw. sielskością, której często poszukujemy w trakcie urlopu.

Magdeburg

W średniowieczu Magdenburg stanowił miejsce rezydencji carskiej. Dziś jest miejscem bogatym w historyczne ciekawostki i często odwiedzanym przez turystów. Niestety II wojna światowa spowodowała bardzo duże zniszczenia w architekturze miasta. Udało się je odbudować z czasem. To miasto jest idealnym wyborem dla osób, które uwielbiają zwierzać i podziwiać zabytki. Słynna katedra gotycka, czy Zielona Cytadela zaprojektowana przez Friedensreicha Hundertwasser to dopiero początek atrakcji. Magdenburg polecamy jako element wycieczki objazdowej, nie koniecznie wyjazd pełnowymiarowy z noclegiem.

Berlin i inne miasta to wyznacznik urlopu miejskiego, ale w Niemczech znajdziemy wiele miejsc, które połączą nas z przyrodą. Niżej znajdziecie propozycje urlopu w Niemczech poza miastem.

Brandenburgia 

Jeżeli mówimy o wypoczynku na terenie Niemiec, w pięknych okolicznościach przyrody, nie możemy pominąć Brandenburgii. Wyjątkowe dziewicze lasy i rozległe jeziora, a także pełen spokój i cisza płynące z natury – to właśnie uroki Brandenburgii. Tutaj największą atrakcją jest przemierzanie wód zorganizowanym spływem i napawanie się naturą bez ograniczeń. Oczywiście, w Brandenburgii znajdziemy również cywilizację, a nawet budynki, które warto zwiedzić. Panuje tu jednak nieco inna atmosfera niż na przykład w Berlinie. Tereny Brandenburgii najprzyjemniej jest przemierzać rowerem 🙂

Spreewald

Jeżeli jesteście fanami wody, zapamiętajcie tę nazwę. Spreewald, czyli niemiecki wodny labirynt, nazywany również niemiecką Wenecją. To około 300 kilometrów wód, które są poplątane i można je przemierzać w kahn, czyli tradycyjnych łódkach przypominających gondole. Oczywiście, wody można przemierzać również kajakiem i wydaje się to najrozsądniejsze. Tu znajdziecie piękne widoki i zupełny relaks. Nie zdziwcie się jeżeli Waszym oczom ukażą się dzikie zwierzęta. To właśnie cały urok dziczy! Piękne widoki wokół to zasługa Rezerwatu Biosfery Unesco, który naprawdę warto zobaczyć.

Góry Harz

Góry Harzu to legendarne pasmo pięknych krajobrazów. Latem możecie przemierzać rozciągające się na wiele kilometrów ścieżki i zwiedzić wyjątkowe jaskinie, czy nieprawdopodobnie urokliwe wodospady. Tu również możecie skorzystać ze osławionej kolejki Brockenbahn. W górach Harz mieszka wiele ciekawych okazów zwierząt. Na Waszej drodze możecie dostrzec na przykład rysie. Miłośnicy natury i wędrówek powinni odwiedzić to pasmo górskie. Jeżeli pogoda sprzyja, warto wykąpać się w pięknych, czystych jeziorach. Góry Herz to, niezmiennie, wybór bardzo wielu niemieckich turystów.

Często widzimy obywateli Niemiec na urlopie w innych krajach i przychodzi nam do głowy, że być może w Niemczech nie ma miejsc, które warto zwiedzić. To nie prawda! Podróże po Niemczech są niezwykle ciekawe i spełnią wymagania zarówno turystów, którzy cenią sobie zabytki, jak i tych, którzy stawiają na kontakt z naturą.

Niemcy to wspaniały kraj do zwiedzania i odkrywania nowych, niezwykłych miejsc. Jeżeli na co dzień pracujesz w Niemczech i nie masz czasu na zwiedzanie tego kraju, to urlop wydaje się być idealnym momentem, aby nadrobić zaległości. Gdzie zatem warto pojechać? Co warto zwiedzić w Niemczech? W części pierwszej skupimy się na miastach godnych uwagi.  Berlin Zaczynamy od podstawy. Berlin, czyli stolica Niemiec ma wiele do zaoferowania – zarówno jeżeli chodzi o zabytki, kulturę, kulinaria i inne atrakcje. Jeżeli jesteście tutaj po raz pierwszy, nie możecie ominąć takich miejsc jak brama Brandenburska, wieża telewizyjna znajdująca na Alexanderplatz, Mur Berliński czy budynek […]

Czytaj artykuł