Niemcy: nie tylko praca Mikołaja

jarmark

Osobom poszukującym pracy za granicą okres przedświąteczny nie kojarzy się wyłącznie z przygotowaniami do Bożego Narodzenia, ale także z możliwością „złapania” dobrze płatnej pracy. Dziś przyglądam się temu, co oferuje sąsiad zza Odry – choć wiele mówi się o boomie na pracę na Wyspach Brytyjskich, wcale nie trzeba szukać tak daleko, bo wystarczy przekroczyć zachodnią granicę.

Na Facebooku (link) zwracałem ostatnio uwagę, że święta to nie tylko szansa na pracę w branżach, nazwijmy to, okołoświątecznych. Wskazałem tam na dorywczą pracę opiekunek osób starszych – często bowiem te pracujące na stałe, chcą święta spędzić ze swoją rodziną i potrzebują „zmiennika”. Choć taka podmiana wiąże się z ryzykiem („co jeśli zastępująca mnie opiekunka spodoba się bardziej?”), nie brakuje takich ofert. Zdaję sobie jednak sprawę, że wyjazd do pracy bezpośrednio na czas świąt, a nie okres je poprzedzający to trudna decyzja, stąd dziś o kilku alternatywach.

Święta generują popyt na pracę sezonową w różnym charakterze. Najogólniej można je zaklasyfikować do szeroko rozumianej obsługi klienta – tej bezpośredniej i pośredniej. Oczywistym jest, że kontakt z klientem oznacza tu jednoznaczny wymóg dobrej i bardzo dobrej znajomości języka. Najwięcej pracowników poszukuje się w tym czasie oczywiście w sklepach i sieciach handlowych, ale także w handlu na mniejszą skalę np. podczas jarmarków bożonarodzeniowych przy sprzedaży chociażby słynnego Glühwein, czyli grzanego wina. Wbrew pozorom język wymagany jest przy pracy… w Deutsche Post, niemieckiej poczcie, jednej z największych instytucji logistyczno-usługowych na świecie. Można tu znaleźć pracę na kilka tygodni przy sortowaniu paczek, listów czy kartek świątecznych. Co ważne – do podjęcia pracy potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności (niemiecka wersja). Myśląc o zatrudnieniu w branżach logistycznych warto też pomyśleć o Amazonie specjalizującym się w handlu internetowym – to jednak bardziej praca dla kierowców, pakowaczy i innego rodzaju pracowników fizycznych.

Święta to prezenty i ich pakowanie w licznych sklepach, no i przede wszystkim praca św. Mikołaja czy innych postaci z jego orszaku. Tutaj nie jest wymagana dobra znajomość języka, bowiem Mikołaj przecież ma głównie wyglądać, wręczać prezenty czy pozować do zdjęć, a nie wygłaszać przemówienia 😉 Tu też przydaje się zaświadczenie o niekaralności ze względu na pracę z dziećmi.

Osobom poszukującym pracy za granicą okres przedświąteczny nie kojarzy się wyłącznie z przygotowaniami do Bożego Narodzenia, ale także z możliwością „złapania” dobrze płatnej pracy. Dziś przyglądam się temu, co oferuje sąsiad zza Odry – choć wiele mówi się o boomie na pracę na Wyspach Brytyjskich, wcale nie trzeba szukać tak daleko, bo wystarczy przekroczyć zachodnią granicę. Na Facebooku (link) zwracałem ostatnio uwagę, że święta to nie tylko szansa na pracę w branżach, nazwijmy to, okołoświątecznych. Wskazałem tam na dorywczą pracę opiekunek osób starszych – często bowiem te pracujące na stałe, chcą święta spędzić ze swoją rodziną i potrzebują „zmiennika”. Choć […]

Czytaj artykuł