NFZ zwróci koszty leczenia za granicą!

Nadchodzą zmiany, które ucieszą wielu Polaków, zwłaszcza tych, których dotknęły poważne choroby. Dotychczas koszty za leczenie lub za wykonanie badań za granicą zwracane były tylko w nagłych wypadkach. Dzięki dyrektywie transgranicznej możliwe będzie korzystanie także z planowych wizyt i leczenia.

Koniec z kilkuletnim czekaniem na wizytę u specjalisty

Sama inicjatywa zagranicznej opieki zdrowotnej nie jest nowa, ponieważ ustawa obowiązuje od października 2013 roku, jednak nie została do końca wdrożona. Teraz sejm przygotował poprawki.

Polacy zyskają możliwość korzystania ze świadczeń w wybranym przez siebie kraju Unii Europejskiej, na które w kraju musieliby czekać w bardzo długiej kolejce. Co prawda polski pacjent będzie musiał „wyłożyć” pieniądze z własnej kieszeni, jednak później będzie mógł wystąpić do ubezpieczyciela w Polsce o zwrot sumy wydanej na dane świadczenie medyczne. Pacjent musiałby złożyć do NFZ wniosek wraz z rachunkiem za zabieg wystawiony przez zagraniczną placówkę medyczną. Resort zobowiązany jest do rozpatrzenia wniosku i ewentualnego zwrotu kosztów w ciągu 180 dni.

Zwrot kosztów będzie dotyczył zarówno zabiegów jak i porad specjalistycznych, a także badań diagnostycznych.

Gdzie jest haczyk?

Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Niestety, NFZ wprowadza ograniczenia. Świadczenia będą refundowane tylko wtedy, jeśli w Polsce przysługują w ramach powszechnego ubezpieczenia. Zwracana kwota będzie wynosiła dokładnie tyle, na ile świadczenie wyceniane jest w naszym kraju.

W ustawie zapisano, że zwrotom nie będą podlegać zabiegi takie jak: przeszczepy tkanek, komórek czy narządów, opieka długoterminowa oraz szczepienia ochronne.

„Ponadto pacjent sam poniesie koszty podróży, ewentualnego noclegu w hotelu, a NFZ zwróci tylko koszt, na jaki dane świadczenie jest wycenione w Polsce. Jeżeli to świadczenie będzie za granicą droższe, wówczas pacjent pokryje różnicę. Sumując wszystkie koszty może się okazać, że na takie leczenie będzie decydowało się niewiele osób” – powiedział  wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Więcej informacji na temat zwrotu kosztów oraz ograniczeń z nim związanych będzie można uzyskać w Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Transgranicznej Opieki Zdrowotnej, który ma działać w centrali NFZ.

Szczegóły na ten temat dostępne są też na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

O leczeniu się za granicą przeczytasz także TUTAJ.

Nadchodzą zmiany, które ucieszą wielu Polaków, zwłaszcza tych, których dotknęły poważne choroby. Dotychczas koszty za leczenie lub za wykonanie badań za granicą zwracane były tylko w nagłych wypadkach. Dzięki dyrektywie transgranicznej możliwe będzie korzystanie także z planowych wizyt i leczenia. Koniec z kilkuletnim czekaniem na wizytę u specjalisty Sama inicjatywa zagranicznej opieki zdrowotnej nie jest nowa, ponieważ ustawa obowiązuje od października 2013 roku, jednak nie została do końca wdrożona. Teraz sejm przygotował poprawki. Polacy zyskają możliwość korzystania ze świadczeń w wybranym przez siebie kraju Unii Europejskiej, na które w kraju musieliby czekać w bardzo długiej kolejce. Co prawda polski pacjent będzie musiał […]

Czytaj artykuł