Międzynarodowa wymiana informacji podatkowych

Pod koniec października holenderski minister finansów podpisał deklarację, która mówi o międzynarodowej wymianie informacji podatkowych. Warto więc przypomnieć co to oznacza i jakie są tego konsekwencje. Jeśli jakiś kraj uzyska wiedzę na temat Twojego zatrudnienia za granicą, to będzie zobowiązany przekazać potrzebne dane innemu państwu, czym ułatwi ściąganie należnych podatków i ściganie podatników.

Deklarację dotyczącą nowego systemu podpisało już 50 państw, w tym: Belgia, Dania, Niemcy, Irlandia, Norwegia, Polska, Szwecja oraz Wielka Brytania. Ostatnio do tej grupy dołączyła Holandia. Z tych 50 państw aż  48 zadeklarowało wdrożenie przepisów w życie już od 2017 roku. W 2017 roku wymieniane dane będą dotyczyły zeznań z roku 2016 i z lat kolejnych kolejnych. Są to istotne zmiany, o których powinni wiedzieć emigranci.

Jak to wygląda w praktyce?

Gdy zagraniczna instytucja podatkowa otrzyma informacje o podatnikach, wyśle je do głównego urzędu. Następnie owy urząd automatycznie przekaże je organom podatkowym w krajach, które podpisały deklarację. Dzięki porozumieniu zagraniczne urzędy otrzymają informacje z innych państw na temat osób, które pracowały w danym kraju, ale nie są jej obywatelami.

Po co to wszystko?

Taka wymiana informacji służy głównie do tego, by maksymalnie zmniejszyć liczbę oszustów podatkowych i osób, które uchylają się od płacenia podatków. Przepisy dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i działalności gospodarczych.

Pod koniec października holenderski minister finansów podpisał deklarację, która mówi o międzynarodowej wymianie informacji podatkowych. Warto więc przypomnieć co to oznacza i jakie są tego konsekwencje. Jeśli jakiś kraj uzyska wiedzę na temat Twojego zatrudnienia za granicą, to będzie zobowiązany przekazać potrzebne dane innemu państwu, czym ułatwi ściąganie należnych podatków i ściganie podatników. Deklarację dotyczącą nowego systemu podpisało już 50 państw, w tym: Belgia, Dania, Niemcy, Irlandia, Norwegia, Polska, Szwecja oraz Wielka Brytania. Ostatnio do tej grupy dołączyła Holandia. Z tych 50 państw aż  48 zadeklarowało wdrożenie przepisów w życie już od 2017 roku. W 2017 roku wymieniane dane będą dotyczyły zeznań z […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!