Kindergeld w 2016 roku – nie ma się czego bać!

Nowy Kindergeld

Niemcy wprowadzają nowe wymagania dotyczące wnioskowania o niemiecki zasiłek rodzinny, czyli Kindergeld. Nic dziwnego, że chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed dotychczasowymi nadużyciami, które osłabiały ich gospodarkę. Co czeka nas od stycznia 2016 roku w związku z ubieganiem się o fundusze? Priorytetem jest… płacenie podatków!

Czy panika Polaków jest uzasadniona? Nie sądzę. Zaniepokoiłem się negatywnymi reakcjami komentujących temat Kindergeldu. Okazuje się, że… większość komentujących ma rację, bowiem o ile do tej pory uzyskanie zasiłku rodzinnego nie przysparzało większych trudności, wraz ze styczniem 2016 roku czekają nas zmiany. Oczywiście nadal możliwe będzie otrzymanie bieżącego i zaległego Kindergeldu za każdy miesiąc legalnej pracy w Niemczech. Tym, którzy jeszcze składanie wniosku mają przed sobą przypominam, że należy uzbroić się w cierpliwość, bowiem opracowywanie wniosku i kompletowanie niezbędnych dokumentów trwa długie miesiące (nawet do kilku lat niestety! – stąd możliwość uzyskania pieniędzy wstecz).

Jakie Niemcy wprowadzają zmiany?
Wiemy, że w 2015 roku nastąpiły zmiany w cykliczności wypłacania zasiłku – od tego roku termin zależał od ostatniej cyfry Kindergeldnummeru (w pierwszym tygodniu numery 0 i 1 itd). Planowane są podwyżki Kindergeldu, ale poprzedzi je niestety zaostrzenie procedur. To logiczne – by móc dać więcej, konieczna jest dokładna weryfikacja i wyeliminowanie tych, którzy w nie do końca czysty sposób czerpali tego typu korzyści finansowe. Główne jednak kontrowersje dotyczą numerów. O co chodzi?
Do tej pory należało przede wszystkim mieszkać w Niemczech i to było jednym z kluczowych kryteriów. Stopniowo nacisk kładziony będzie jednak na podatki niż miejsce zamieszkania – wnioskodawca będzie musiał posiadać status nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech, a to konsekwencja podjęcia pracy. Wiąże się to z nadaniem Steuer-Identifikationsnummeru, czyli odpowiednika naszego NIPu. Sprawa jest prosta – pracujemy, więc zostaje nam nadany dożywotni numer, który figuruje na wszystkich zeznaniach podatkowych, oświadczeniach podatku dochodowego (dla tych z działalnością gospodarczą) i innej dokumentacji wysyłanej do nas przez Federalny Centralny Urząd Skarbowy (a więc niemiecki odpowiednik naszego Urzędu Skarbowego). Jeśli z jakichś względów wciąż nie znamy swojego numeru, należy udać się do powyższej placówki z dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość lub skorzystać z formularza na ich stronie. Ze względów bezpieczeństwa to jedyne drogi uzyskania informacji o numerze.

Mówiąc w skrócie…
Niemcy powiedzą „tak” dla wypłaty Kindergeldu, jeśli pracujemy w Niemczech i to tam płacimy podatki. Trudno się dziwić temu, że nasi zachodni sąsiedzi nie chcą gościć przybyłych po to, by siedzieć „na garnuszku” Niemiec i pobierać zasiłki. Pojawiły się wątpliwości, czy także dzieci zobowiązane są do posiadania numeru – dopóki zameldowane są w Polsce i tam się uczą – nie. Po przeprowadzce do Niemiec – jak najbardziej, ponieważ już od urodzenia może być uzasadniony obowiązek podatkowy dziecka. Tak sytuacja wyglądała do tej pory. Wizja 2016 roku zmienia jednak tę zasadę, ale nie należy się tego obawiać, bo raczej ją po prostu doprecyzowuje. Wnioskodawca zobowiązany będzie w takiej sytuacji do podania dodatkowych danych dziecka (np. zagraniczne akta, zagraniczny numer np. PESEL umożliwiające potwierdzenie jego tożsamości). W tej kwestii Familienkasse wyda osobną instrukcję – broszurę informacyjną.

Bez obaw!
Obawiacie się wstrzymania procesu rozpatrywania złożonych już wniosków o zasiłek rodzinny na skutek braku podania swojego i dziecka numeru identyfikacyjnego – niepotrzebnie, bowiem jak wszędzie, także w Niemczech obowiązywać będzie okres przejściowy pozwalający na adaptację do nowych warunków. Stąd dane można będzie uzupełnić do końca 2016 roku – nie należy bać się więc tej daty 1 stycznia. Oczywiście dla szybszego załatwienia sprawy, należy skompletować potrzebne dane jak najprędzej, ale o tym chyba nie muszę przypominać.

UWAGA!!!
Niech nie zwiedzie Was ciągłość wypłacania Kindergeldu w kolejnych miesiącach przyszłego roku mimo braku podania numerów identyfikacji podatkowej – pod koniec przyszłego roku kompletność danych będzie weryfikowana i w razie braków trzeba będzie zwrócić wypłacone w 2016 roku środki!!

Niemcy wprowadzają nowe wymagania dotyczące wnioskowania o niemiecki zasiłek rodzinny, czyli Kindergeld. Nic dziwnego, że chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed dotychczasowymi nadużyciami, które osłabiały ich gospodarkę. Co czeka nas od stycznia 2016 roku w związku z ubieganiem się o fundusze? Priorytetem jest… płacenie podatków! Czy panika Polaków jest uzasadniona? Nie sądzę. Zaniepokoiłem się negatywnymi reakcjami komentujących temat Kindergeldu. Okazuje się, że… większość komentujących ma rację, bowiem o ile do tej pory uzyskanie zasiłku rodzinnego nie przysparzało większych trudności, wraz ze styczniem 2016 roku czekają nas zmiany. Oczywiście nadal możliwe będzie otrzymanie bieżącego i zaległego Kindergeldu za każdy miesiąc […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!